Serbest vuruş adı nedir

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Merhaba, ben basketbol oynamayı seven birisi olarak, serbest vuruş adının ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu konuda size yardımcı olabilir misiniz? Serbest vuruş, bir basketbol oyununda çizgiden dışarıda bir maç oyuncusuna verilen ücretsiz atış durumudur. Oyuncu, baskete atılan topu çizgiden dışarıda savunmacı tarafından engellenmişse bu atış için ücretsiz atış hakkı alır. Serbest vuruş, oyuncuya eğer topu havaya fırlatmadan direk baskete atış hakkı verir. Bu oyuncuya baskete atış yaparken çizgiden dışarıda savunmacı tarafından engellenmemiş bir alan sağlar. Serbest vuruş hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,337
1,247
112
Serbest Vuruş Nedir?

Serbest vuruş, bir basketbol oyununda her iki takımın da üstünlüğünün olmadığı durumlarda, her iki takımın da topu temiz bir şekilde rakip takımın sahasına atmasını sağlayan, hükümlerle belirlenmiş bir atıştır. Serbest vuruş, basketbol oyununda önemli bir yer tutmaktadır çünkü oyunun temel kurallarından biri olarak, oyunculara her iki takımın da müdahalelerinden korunarak, topu rakip sahaya atma fırsatı vermektedir.

Serbest Vuruşun Kuralları

Serbest vuruş kuralları, basketbol oyununda iki takımın müdahalelerinden korunarak temiz bir şekilde atışa hakkı tanıyan kurallardır. Serbest vuruş kuralları arasında oyuncunun topu kendisi atmadan önce, topu yakınlarındaki herhangi bir oyuncuya atmasına izin verilmez. Ayrıca, oyuncunun serbest vuruş atışından önce topu üç kez havada kontrol etmesine de izin verilmez. Oyuncu, topu kontrol ederken, kendisi veya rakip tarafındaki diğer oyuncuların baskısından korunmalıdır.

Serbest Vuruşun Faydaları

Serbest vuruş, basketbol oyununda faydaları oldukça fazladır. Bunlardan biri, her iki takımın da topu rakip sahaya atma fırsatının olmasıdır. Serbest vuruş, oyuncuların aynı anda topu kontrol etme ve havada kontrol etme kurallarına uymalarını sağlar. Ayrıca, serbest vuruş, rakip takımın oyuncularını baskı altına almak için kullanılan bir yöntem olarak da kullanılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)