Server nedir ne işe yarar Server seçenekleri çeşitleri nelerdir

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Merhaba,

Server hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Server nedir, ne işe yarar ve Server seçenekleri çeşitleri nelerdir? bunları öğrenmek istiyorum.

Bilgi sahibi olabileceğim her türlü yardımı kabul ederim. Lütfen, bu konuda deneyimli olanlar bana yardımcı olabilir mi? Bununla ilgili deneyimlerinizi, tavsiyelerinizi ve önerilerinizi lütfen paylaşın.

Server ile ilgili en doğru kararı alabilmek ve öğrenmek için yardım ve destek istiyorum.

Teşekkürler.

• Wow
  • Like
Reactions: Guzide and Aynur

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
Server Nedir?

Bir server, bir bilgisayarın veya bilgisayar ağının, çeşitli istekleri karşılamak için kullanılan bir bilgisayar sistemidir. Server, istemcilerin (kişisel bilgisayarlar ya da cihazlar) taleplerini alıp onlarla iletişim kurmak ve yanıtlar vermek için kullanılan bir uygulamayı içerir. İstemci cihazlar, server üzerinden kaynaklara erişebilir, veri alabilir ve sunabilir. Server, veri aktarımını, veri saklama ve dağıtımını, veri güvenliğini ve her türlü işlevi sağlamak için tasarlanmıştır.

Server Ne İşe Yarar?

Server, web sunucusu, veritabanı sunucusu ve dosya paylaşım sunucusu gibi verileri depolamak ve dağıtmak için kullanılan bir sistemdir. Server, veri aktarım hızını ve veri paylaşımını arttırmak için tasarlanmıştır. Ağa bağlı olan tüm cihazlar, server üzerinden veri alıp gönderebilir. Server, ağın güvenliğini sağlamak için güvenlik önlemleri uygulamaya yardımcı olur.

Server Seçenekleri Çeşitleri Nelerdir?

Server seçenekleri, her işletmenin ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Genel olarak, server seçenekleri şunları içerir: Sunucu Üzerinde Çalışan Uygulamalar, Sunucu Toplama ve Kurulum, Sunucu Yönetim, Sunucu Güvenliği, Sunucu Yedekleme ve Geri Yükleme, Sunucu Kullanımını İzleme, Sunucu İşlemleri ve Sunucu Ağını Yönetme. Bunların yanı sıra, çeşitli sunucu seçenekleri de sunulmaktadır. Bunlar, özel sunucular, sanal sunucular, bulut tabanlı sunucular, küçük işletme sunucuları, büyük işletme sunucuları, web sunucuları, veritabanı sunucuları, e-posta sunucuları ve dosya paylaşım sunucularıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)