Sevdiklerimden Uzak Kalınca Depresyona Giriyorum, Bu Normal Mi

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

Son zamanlarda sevdiklerimden uzak kalmaya başladığımda depresyona girmeye başladım ve bunun normal mi olduğunu merak ediyorum. Bir süredir hastalıklarının çok daha kötü olması nedeniyle sevdiklerimden uzak durmam gerekiyor ve bunun benim için çok zor olduğunu düşünüyorum. Depresyonun giderek daha kötü bir hal aldığını fark ettim ve bunun normal mi olduğunu merak ediyorum. Herhangi bir konuyla ilgili yardım almak için forum arıyorum ve konu hakkında diğer kullanıcılardan fikir almak istiyorum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
19,723
1,159
112
Sevdiklerimden Uzak Kalınca Depresyona Giriyorum, Bu Normal Mi?

Depresyon, her yaştan insanın yaşayabileceği bir psikoloji durumudur. Depresyon, insanların keyifsizlik, umutsuzluk, öfke, üzüntü gibi duygularının yoğun ve sürekli hissettiği, fiziksel ve psikolojik belirtileri olan bir bozukluktur. Depresyon, herhangi bir neden yokken de başlayabilir, ancak çoğu zaman insanların yaşadıkları veya geçirdikleri olayların sonucu olarak ortaya çıkar. Sevdiklerimizden uzak kalmanın da depresyona neden olabileceği bir gerçektir.

Uzak Kalmak Depresyonu Nasıl Artırır?

Depresyonun tek bir nedeni olmamakla birlikte, sevdiklerimizden uzak kalmak depresyonu artıran bir unsur olabilir. Sevdiklerimizden uzak kalmak, özellikle de yakın arkadaşlar veya aile üyelerinden uzak kalmak, bize güven, destek, bağlılık ve sevgi hissi veren insanların olmadığını hissetmemize neden olabilir. Bu durum, sevgi ve destek eksikliği sebebiyle depresyona girmemizi sağlayabilir.

Depresyonun Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Depresyonun belirtileri arasında, düşük enerji seviyesi, huzursuzluk, uykusuzluk, konsantrasyon güçlüğü, kaygı, üzüntü, öfke, özgüven kaybı, arkadaşlarla ilişkilerde sorunlar, hayatla ilgili büyük kaygılar ve çaresizlik gibi duygular sayılabilir. Bu belirtiler, tedavi görülmeden uzun süre devam edebilir. Depresyon tedavisinde tıbbi tedavi, klinik psikolojik destek veya kombine terapi yöntemleri kullanılabilir.

Depresyonla Başa Çıkma Yolları

Depresyonun belirtileriyle başa çıkmanın en iyi yolu, doktorunuzla görüşerek uygun tedavi almaktır. Ancak, doktorunuzla birlikte, stresi azaltmak, sevgi ve desteği aramak, daha pozitif düşünmek ve motivasyonu artırmak için kendinize küçük hedefler koymak gibi kendi kendinize bazı şeyler yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal etkinliklere katılmak, arkadaşlarla vakit geçirmek, yeni insanlarla tanışmak, zamanınızı çeşitli hobilerle değerlendirmek ve her gün düzenli egzersiz yapmak da depresyonla başa çıkmada yardımcı olacaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü