SGK borçlanma ne demek

mimikralicesi

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,341
102
17
Merhaba arkadaşlar! SGK borçlanma ne demek? Bu soruya cevap arıyorum çünkü bazı arkadaşlarım bu konuda bir şeyler biliyor gibi görünüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) borçlanma hakkında nereden ve nasıl başlayacağımı öğrenmek istiyorum.

SGK borçlanma konusunda kendime yardım almak istiyorum. Çevremde borç almakla ilgili konularda bilgi sahibi olan arkadaşlarımın ne söylediğini duydum. Ancak, bu konuda konuşmak istediğim bir uzmana ulaşamıyorum. İlgili konularda hangi bilgileri nereden edinebilirim? SGK borçlanma konusunda nasıl başlayacağımı nasıl öğrenebilirim?

Bu konuda yardım edebilecek herhangi birisi varsa çok sevinirim. SGK borçlanma konusunda doğru yönlendirme almak için herhangi bir öneriniz olursa, çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,440
1,159
112
SGK Borçlanma: Ne Demek?

Bir ülkenin hükümetinin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenek veya kredi sağlamak için borçlanma yapmasına SGK borçlanması denir. SGK borçlanması, ülkedeki çalışan nüfusun sağlık, emeklilik ve diğer sosyal güvenlik konularında korunmasını sağlayan ülke hükümetlerinin, ülke içinde ya da dışarıda borçlanma yoluyla finansman sağlamalarıdır. SGK borçlanması, ülke ekonomisine sağlanan avantajlarla ilişkilendirilir ve borçlanma işlemi, ülkenin borçlanma maliyetlerinin daha düşük olmasına ve daha kolay borçlanma olanağı sağlamasına olanak tanır.

SGK Borçlanması: Avantajları Nelerdir?

SGK borçlanmasının sağladığı avantajlar çok büyüktür. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. SGK borçlanması, ülke ekonomisine katkı sağlar. SGK borçlanması, ülkenin sosyal güvenlik sistemini güçlendirir ve ülke ekonomisine pozitif bir etki sağlar.

2. SGK borçlanması çalışanların sağlık, emeklilik ve diğer sosyal güvenlik konularında daha güvenli olmasını sağlar.

3. SGK borçlanması, ülkeye daha düşük borçlanma maliyetleri ve daha kolay borçlanma olanağı sağlar.

4. SGK borçlanması, ülke ekonomisinin daha esnek olmasını sağlar ve borçlanma maliyetlerinin düşmesine yardımcı olur.

SGK Borçlanması: Riskleri Nelerdir?

SGK borçlanmasının bazı riskleri de vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. SGK borçlanması, ülke ekonomisine olumsuz bir etki yaratabilir. Yüksek borçlanma, ülkenin büyümesini yavaşlatabilir ve ülke ekonomisine olumsuz bir etki yaratabilir.

2. SGK borçlanması, ülkenin borçlanma maliyetlerini yükseltebilir. Ülke hükümetinin, ülkeye daha yüksek borçlanma maliyetleri sunmak zorunda kalması riskidir.

3. SGK borçlanması, ülke ekonomisini kısıtlayabilir. Yüksek borçlanma, ülkenin ekonomik büyümesini kısıtlayabilir ve ülkeye ekonomik büyüme için gerekli kaynakların sağlanmasını engeller.

Sonuç

SGK borçlanması, ülkenin sosyal güvenlik sistemini güçlendirmek ve ülke ekonomisine pozitif bir etki sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Ancak, SGK borçlanmasının bazı riskleri de vardır. Bu riskler, ülkenin borçlanma maliyetlerinin yükselmesine, ülke ekonomisini kısıtlamasına ve ülke ekonomisine olumsuz bir etki yaratmasına neden olabilir. Bu nedenle, SGK borçlanmasının avantajları ve riskleri dikkatlice değerlendirilmelidir.

FikirDeryasi

Yeni Üye
BaYaN
5 Ağu 2023
2,705
298
0
SGK borçlanma, SGK tarafından tahakkuk ettirilen borçların ödenmesi anlamına gelmektedir. SGK tarafından oluşturulan ve tahakkuk ettirilen borçlar, çoğunlukla kamu kurumlarına veya özel kuruluşlara ait olan personel maaşları, vergi ve prim ödemeleri, SSK, emekli maaşları, hibe ve kredi faizleri gibi ödemelerdir. Bu borçlar, SGK tarafından ödenmek üzere tahakkuk ettirilmektedir. SGK borçlarının ödenmesi, SGK tarafından kamu kurumlarına veya özel kuruluşlara ödenen ödemelerin oluşturduğu borçların ödenmesi olarak tanımlanabilir. SGK borçlanması, SGK tarafından oluşturulan borçların ödenmesi için kullanılan bir finansal kaynak olarak da düşünülebilir. SGK borçlanması, ülkedeki borçlanma faizlerinin düşürülmesi ve kamu harcamalarının kontrol altına alınması açısından oldukça önemlidir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
SGK borçlanma, devlet tarafından özel sektöre sağlanan bir finansman aracıdır. SGK, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak kısaltılır. Devlet, SGK borçlanma aracıyla, özel sektöre belirli miktarda kaynak temin etmektedir. Bu finansal kaynak, kredi kuruluşlarının tahsis etmesine dayanmamaktadır. SGK borçlanma aracı, özel sektöre kamu kaynaklarından yararlanmalarını sağlamak için kullanılır.

SGK borçlanma aracıyla özel sektöre temin edilen kaynaklar, herhangi bir faiz ödemesi karşılığında sağlanmaz. SGK borçlanma aracının amacı, özel sektörün üretim ve yatırımlarını desteklemek olup, bu destek faizsiz olarak verilmektedir. SGK borçlanma aracının kapsamında, özel sektörün üretim ve yatırımlarının, özelleştirme ve öz kaynaklarının gelişmesini destekleyen projeler yer almaktadır. SGK borçlanma aracının kullanım alanları arasında, üretim ve yatırımların geliştirilmesi, piyasa mekanizmalarının iyileştirilmesi, istihdam ve ekonomik kalkınmanın desteklenmesi gibi konular da bulunmaktadır.

SGK borçlanma aracının kullanımı, özel sektörün üretim ve yatırımlarına destek olmak için önemlidir. SGK borçlanma aracı, özel sektöre kamu kaynaklarından yararlanmalarını sağlayarak, özel sektörün üretim ve yatırımlarının desteklenmesi ve ekonomik kalkınmanın teşvik edilmesi için önemli bir aracıdır. SGK borçlanma aracının kullanımı, özel sektörün üretim ve yatırımlarının geliştirilmesine ve kamu kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasına katkı sağlayacaktır.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
SGK borçlanma, hükümetin Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla borçlanma işlemi gerçekleştirmesi anlamına gelmektedir. Konunun temelinde, hükümetin kendi bütçesinden kaynaklanan gelirlerin yetersizliği yatmaktadır. Bu nedenle, hükümet, kamu borçlanması aracılığıyla fon yaratmak için SGK borçlanmayı kullanmaktadır. Bu yöntemde, hükümet, özel bankalardan veya finans kuruluşlarından borç almaktadır.

SGK borçlanmasının en önemli avantajlarından biri, hükümetin belirli bir süre içinde borç ödemesi yapmak zorunda olmamasıdır. Hükümetin borçlarının faiz ödemeleri daha düşük olmaktadır. Bu nedenle, hükümetin borçlarının vadesi daha uzundur ve bu sayede hükümet, borçlarını daha kolay ödeyebilmektedir. Aynı zamanda, SGK borçlanmasının kullanımı, hükümetin borçlanma maliyetlerini de düşürmektedir.

Ancak, SGK borçlanmasının dezavantajı, hükümetin ödemelerini yapması için gereken finansal kaynağı oluşturamamasıdır. Ayrıca, bu tip borçlanmanın uzun vadeli etkileri de olumsuz olabilmektedir. Örneğin, SGK borçlanmasının uzun vadeli borç yükünün artmasına neden olabilir. Bu durum, hükümetin faiz ödemeleri ve borçlarını geri ödeme sürelerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Sonuç olarak, SGK borçlanması, hükümetin borçlanma maliyetlerini düşürmesini sağlayan bir yöntemdir. Ancak, bu yöntemin uzun vadeli etkileri de mevcuttur. Dolayısıyla, SGK borçlanmasına karar verirken, uzun vadeli etkileri de hesaba katılmalıdır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
SGK borçlanma, genellikle bir şahıs veya bir işletme tarafından kullanılan bir finansal araçtır. SGK borçlanması, bir şahıs veya işletme tarafından alınan borç olarak tanımlanır. Bu borç, SGK tarafından öngörülen şartlara göre verilmektedir. Örneğin, SGK borçlanması için borç alan şahıs veya işletme, SGK tarafından belirlenen minimum kredi skoru, gelir, maliyet ve diğer kriterleri karşılamalıdır.

SGK borçlanması ile, şahıs veya işletme SGK tarafından belirlenen kurallara göre borç alabilir. Böylece, borç alan kişi veya işletme, SGK tarafından sağlanan borçlanma imkanlarından yararlanabilir. Örneğin, SGK borçlanması ile işletme, SGK tarafından belirlenen kurallara göre düşük faiz oranları ile finansman temin edebilir.

SGK borçlanması, borç alan kişi veya işletme için çok avantajlıdır. Örneğin, SGK borçlanması ile işletme, daha uygun faiz oranlarından yararlanabilir. Ayrıca, SGK borçlanması ile borç alan kişi veya işletme, SGK tarafından belirlenen kredi ölçütlerine uygun olarak kolayca borç alabilir. Bunun yanı sıra, SGK borçlanması ile borç alan kişi veya işletme, SGK tarafından sağlanan kredi teminatlarından yararlanabilir.

SGK borçlanması, kullanıcılar için çok faydalı bir finansal araçtır. SGK tarafından sağlanan kredi ölçütlerine ve kredi teminatlarına uygun olarak borç almak, kullanıcılar için oldukça kolaydır. Bu nedenle, SGK borçlanması, kişi ve işletmeler için cazip bir finansal araçtır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,373
641
5
SGK borçlanma, SGK tarafından sağlanan özel bir kredi türüdür. SGK borçlanması, SGK tarafından sağlanan bir kredi türüdür ve bu borçlanma, SGK tarafından onaylanan kuruluşlar ve kişiler tarafından kullanılır. SGK borçlanması, SGK tarafından sağlanan kredinin, kuruluş ve kişiler tarafından tahsil edilmesi ve bu süreç içerisinde SGK tarafından onaylanan kuruluş ve kişiler tarafından kullanılması ile ilgilidir.

SGK borçlanması, özellikle eğitim kurumlarının eğitim giderlerini karşılamak için kullanılır. Örneğin, bir eğitim kurumu SGK tarafından onaylanmış bir kuruluşa borçlanabilir ve bu borçlanma ile eğitim giderleri karşılanabilir. Ayrıca, kurumun kendi iç kaynaklarını kullanarak borçlanması da mümkündür.

SGK borçlanması, kurumlar için finansal bir destek olarak kullanılabilir. SGK tarafından onaylanan kuruluşlar ve kişiler, SGK tarafından sağlanan kredi ile borçlanma konusunda destek alabilir ve bu destek ile kurumlar finansal olarak desteklenmiş olur. SGK borçlanması, kurumların eğitim giderlerini karşılamak ve diğer finansal ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılabilir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,896
398
5
SGK borçlanma, Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından (SGK) borçlanmaya yönelik çekilen bir kredidir. SGK borçlanma, SGK’dan çekilen kredilerin ödemesi için kullanılan bir seçenektir. SGK borçlanma, genellikle SGK’nın çeşitli faaliyetleri için çekilen bir kredi olarak bilinir. SGK borçlanma, kişilerin ve kurumların SGK tarafından sağlanan hizmetleri almak için SGK’dan kredi çekmesi anlamına gelir.

SGK borçlanması, özellikle SGK tarafından sağlanan hizmetleri almak isteyen kişiler ve kurumlar için avantajlı bir seçenek sunmaktadır. SGK borçlanması, kişilerin ve kurumların SGK tarafından sağlanan hizmetleri almasını kolaylaştırır. SGK borçlanması, kişilerin ve kurumların hizmetleri daha uygun bir maliyete almasını sağlar. SGK borçlanması, kullanıcıların kredi ödemelerini SGK’dan taksitli olarak yapmalarına imkan tanır.

SGK borçlanması, eğitim konusunda da avantajlıdır. SGK borçlanması, öğrencilerin ve eğitim kurumlarının çeşitli eğitim faaliyetleri için SGK’dan kredi çekmelerine imkan tanır. SGK borçlanması, öğrencilerin ve eğitim kurumlarının eğitim faaliyetlerini daha uygun bir maliyete almalarını sağlar. SGK borçlanması, öğrencilerin ve eğitim kurumlarının SGK tarafından sağlanan hizmetleri almalarını kolaylaştırır. SGK borçlanması, eğitim kurumlarının bütçelerini düşük maliyetli bir şekilde karşılamalarını sağlar.

SGK borçlanması, kişilerin ve kurumların SGK tarafından sağlanan hizmetleri uygun bir maliyete almalarına olanak sağlar. SGK borçlanması, öğrencilerin ve eğitim kurumlarının eğitim faaliyetlerine katılmalarını kolaylaştırır. SGK borçlanması, eğitim kurumlarının bütçelerini düşük maliyetli bir şekilde karşılamalarına olanak sağlar. SGK borçlanması, kişilerin ve kurumların SGK tarafından sağlanan hizmetleri almalarını kolaylaştırır ve kolaylaştırır.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
SGK borçlanma, SGK tarafından ödenen borçların ödenmesi olarak tanımlanabilir. SGK borçlanma, ülkemizde herhangi bir kamu kurumu tarafından sağlanan bir finansman çeşididir. SGK borçlanma, çeşitli amaçlar için kullanılan kredilerdir ve kamu kurumları tarafından kullanılmak üzere özel şahıslara ya da kuruma sağlanan bir hizmettir. Kamu kurumlarının belirli amaçlar için borçlanmaları, SGK borçlanması olarak adlandırılır.

SGK borçlanmasının en yaygın amacı, kamu projelerini finanse etmektir. Borçlanma araçları arasında, kamu kurumlarının gelirlerine göre düzenlenen tahvil ve bonolar, uzun vadeli krediler ve çeşitli borçlanma işlemleri sayılabilir. Bunların her biri SGK tarafından sağlanan kredi çeşitlerindendir. Kamu kurumlarının bu tür borçlanmalarının yanı sıra, ülkemizde belirli amaçlar için özel sektöre de borçlanma sağlanmaktadır.

SGK borçlanmasının temel avantajları arasında, ödemelerin çoğunlukla güvenli olması ve faiz oranlarının genellikle düşük olması sayılabilir. SGK borçlanma aynı zamanda kamu kurumlarının kredi oranlarını düşürmesine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca, SGK borçlanmasının sağladığı likidite, kamu kurumlarının kısa vadeli borçlarını kolayca ödemesine de yardımcı olur. SGK borçlanması, ülkemizde çeşitli amaçlar için kullanılan bir finansman çeşididir ve kamu kurumlarının ekonomik dengeleri bakımından önemlidir.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
SGK borçlanma, SGK tarafından çeşitli nedenlerle borç almak veya kredi sağlamak anlamına gelir. SGK borçlanması, çoğu zaman özel şirketler, kuruluşlar ve bireyler tarafından yapılır. Borçlanma, çeşitli nedenlerle gerekli olabilir. SGK tarafından sağlanan borçlanma desteği, bireylerin ve şirketlerin çeşitli gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olur. SGK borçlanması, işletme ve bireyler için ekonomik olarak çok önemlidir çünkü farklı projelerde kullanılabilir ve borçlanma faizleri düşük olabilir. SGK borçlanma, kuruluşların özkaynaklarını kullanmaksızın ekonomik gelişmelerini desteklemelerine yardımcı olur.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,903
1,315
112
SGK borçlanma, bir kişinin Sigorta ve Gözetim Kurumu (SGK) tarafından sağlanan hizmetleri kullanmak için ödeme yapması anlamına gelir. SGK borçlanma, birçok sağlık hizmetlerinin, ücretsiz olarak alınabilecekleri bir yol olarak düşünülür. Bu hizmetler arasında, hastanelerde sağlık hizmetleri, ilaçlar, doktorların muayeneleri, ev ziyaretleri ve ambulans hizmetleri bulunur. SGK borçlanması, herhangi bir SGK primi ödemeye gerek kalmadan sağlanan hizmetlerin kullanılmasını mümkün kılar.

SGK borçlanmasının birçok avantajı vardır. Örneğin, SGK borçlanması engellilere, yaşlılara, hastalara ve düşük gelirli ailelere özel indirimler ve destekler sağlayabilir. Ayrıca, SGK borçlanmasının kullanılması, sağlık hizmetlerinin sağlanması için masrafları düşürür. SGK borçlanmasının diğer bir avantajı da, birçok hastane ve diğer sağlık hizmetlerinin kullanımının artmasını ve sağlık sigortasının yaygınlaşmasını sağlamasıdır.

SGK borçlanmasının en önemli dezavantajı ise, bazı hastaların kaliteli sağlık hizmetleri alamaması olabilir. SGK borçlanmasının kullanımı, bazı hastalar için daha az önemli sağlık hizmetlerinin alınmasını sağlayabilir. Bununla birlikte, SGK borçlanmasının kullanımı, ayrıca sağlık sigortasının yaygınlaşmasına yardımcı olur ve sigorta primlerinin düşürülmesine yardımcı olur.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,896
398
5
SGK borçlanma, SGK tarafından sağlık hizmetlerinin finansmanı için borç alınmasına verilen isimdir. SGK borçlanması, sağlık hizmetlerinin finansmanının sağlanması için SGK tarafından borç alınmasına verilen isimdir. SGK borçlanması, açıklanan borç miktarının SGK tarafından ödenmesi için gerekli olan kaynakların sağlanmasını sağlar. SGK borçlanması, özel sektör tarafından finansmana ihtiyacı olan sağlık hizmetlerinin genişletilmesi için temel oluşturur.

SGK borçlanmasının, sağlık hizmetleri için kullanılan kaynakları arttırmasının yanı sıra, ekonomik ve sosyal fayda da sağlar. SGK borçlanması, sağlık hizmetlerinin ülke bazında genişletilmesini sağlar, düşük gelirli veya yoksul bölgelerin sağlık hizmetlerine ulaşmalarının önünü açar. SGK borçlanması, sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına yardımcı olan teknolojik gelişmelerin de desteklenmesini sağlar.

SGK borçlanması, SGK tarafından borç alınmasının kullanımına ilişkin politikaların oluşturulmasını gerektirir. SGK borçlanması için sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılması, finansal kaynakları etkin olarak kullanma ve çeşitli sağlık hizmetleri için fonların iyi yönetilmesi gibi konular göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, SGK borçlanması için borç alımının etkili bir biçimde yönetilmesi gerekmektedir. SGK borçlanmasının, sağlık hizmetlerinin genişletilmesini ve kalitesinin arttırılmasını sağlaması için, önlemler alınmalı ve gerekli politikalar oluşturulmalıdır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
SGK borçlanma, sosyal güvenlik kurumu tarafından katılımcılara uygulanan borçlanma planıdır. SGK borçlanması katılımcının sosyal güvenlik primlerinin bir kısmını ödemesini gerektirir. Bu ödemeler, katılımcının yaşlanması veya işini kaybetmesi durumunda sosyal güvenlik yardımı almasını sağlamak için yapılır. SGK borçlanma planı, SGK'nın genel bütçesini desteklemek amacıyla katılımcılara uygulanan bir ödeme yöntemidir.

SGK borçlanmasının özellikle öğrencilere katkısı, özellikle üniversite öğrencileri için büyüktür. Öğrencilerin SGK primlerini ödemesi, öğrencilerin üniversite eğitimlerinin karşılanmasını sağlayacağından, öğrencilerin gelecekte sosyal güvenlik yardımlarından yararlanmalarının güvencesini verir. SGK'nın katılımcılarına ödemelerini zamanında yapması da önemlidir.

SGK borçlanmasının diğer yararları arasında, katılımcıların yaşlanma veya işini kaybetme durumunda sosyal güvenlik yardımı alabileceklerini göstermesidir. SGK borçlanmasının ayrıca, katılımcıların emeklilik maaşlarının daha yüksek olmasını sağlamasının yanı sıra, katılımcıların gelecekte sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlaması da önemlidir. SGK borçlanmasını desteklemek için, katılımcıların SGK primlerini zamanında ödemeleri çok önemlidir. SGK'nın katılımcılarına ödemelerini zamanında yapmasının önemi, katılımcıların gelecekte sahip olacağı sosyal güvenlik haklarının güvence altına alınmasıdır.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,440
1,159
112
SGK borçlanma, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun kredi alarak para çekmesi anlamına gelir. Genellikle, SGK borçlanma, bireylerin sağlık ve güvenlik giderlerini karşılamak için kullanılan bir kredi türüdür. SGK borçlanması, bankalar veya özel kredi şirketleri ile SGK arasında imzalanan bir anlaşmadır. Kredi, SGK tarafından belirlenen güvenlik seviyelerine göre, belirli koşullara ve ödeme şartlarına göre verilir.

SGK borçlanmasının popüler olmasının nedeni, ödemelerin SGK'nın üyesi olan kişinin yaşadığı yerin SGK sözleşmesine göre yapılmasıdır. SGK ödemeleri, SGK üyesi olan kişinin SGK'nın öngördüğü çeşitli sağlık hizmetlerini almasını sağlar. SGK borçlanmasında ödemeler, SGK üyesinin kredi ödemelerini SGK tarafından kontrol edilen oranlara göre yapılır.

SGK borçlanması, SGK üyesi olan kişilerin daha iyi sağlık hizmetleri almak ve kişisel güvenliklerini arttırmak için kullanılan bir yöntemdir. SGK borçlanmasının birçok avantajı vardır. Örneğin, SGK borçlanmasının faiz oranları genellikle düşüktür. Ayrıca, SGK borçlanması çok hızlı ve kolaydır. SGK borçlanması, hem SGK üyesi olan kişilerin hem de SGK'nın yararına olur. SGK borçlanmasından yararlanmak için, krediyi alan kişinin SGK üyesi olması gereklidir. SGK borçlanmasından yararlanmak için, SGK üyesinin kredi ödemelerini düzenli olarak yapması gerekir.

SGK borçlanması, kişilerin sağlık ve güvenlik giderlerini karşılamak için kullanılan bir kredi türüdür. SGK borçlanması, kredi alan kişinin SGK üyesi olmasını ve SGK tarafından belirlenen güvenlik seviyelerine göre ödemelerin düzenli olarak yapılmasını gerektirir. SGK borçlanması, SGK üyesi olan kişilerin daha iyi sağlık hizmetleri almasını sağlamak ve kişisel güvenliklerini arttırmak için kullanılan bir yöntemdir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)