Sığmazam ne demek TDK

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Merhaba,

Yeni bir konu açma ihtiyacı duyduğumu düşünüyorum. TDK tarafından tanımlanan 'sığmazam' kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardım edebilecek herhangi birisi var mı?

Kelime 'sığmazam' için TDK tarafından öngörülen anlamın ne olduğunu çok merak ediyorum. Bana yardımcı olup, kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmeme yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bilgili olanların yardımını bekliyorum. Teşekkürler.

KanatlıGökyüzü

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
75
2
0
Sığmazam Ne Demek TDK Hakkında

Sığmazam, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sözlüğünde “doğrudan doğruya olmak, çözülemez olmak” anlamında kullanılan bir sözcüktür. Sığmazam TDK sözlüğündeki tanımıyla, “doğrudan doğruya olma veya çözülemez olma durumu; çözülmezlik; çözülemezlik; çözülememezlik” olarak tanımlanmıştır.

Bu sözcük, çoğunlukla günlük konuşmalarda kullanılmaz. Özellikle konuşma veya yazılı metinde sık sık kullanılmaz. Ancak, sığmazam, özellikle üniversite düzeyinde konuşma veya yazılı metinlerde kullanılabilir. Sözcük, çoğunlukla akademik metinlerde kullanılır ve kimi zaman sığmazam sözcüğünün kullanımının gerekliliği düşünülebilir.

Sığmazamın Anlamı

Sığmazam sözcüğünün anlamı, çoğunlukla, “doğrudan doğruya olmak veya çözülemez olmak” olarak tanımlanır. Sözcük, çözülmezlik veya çözülemezlik durumlarının kullanımına dayanır. Sözcük, çoğunlukla çözülmeyen veya çözülmez sorunların özetlenmesi durumunda kullanılmaktadır.

Örneğin, bir akademik metinde bir konunun çözülmeyen veya çözülemez bir durumla karşı karşıya kalması durumunda, “Bu durum sığmazam” şeklinde bir ifade kullanılabilir. Bu ifade, çözülemeyen veya çözülemez bir durumun var olduğunu ifade eder.

Sığmazamın Kökeni ve Etimolojisi

Sığmazam sözcüğünün kökeni, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sözlüğünde “doğrudan doğruya olmak veya çözülemez olmak” anlamında kullanılan bir sözcük olarak tanımlanır. Sözcük, Arapça sözcüklerden türetilmiştir ve “sığmayış” anlamına gelen “sığmaz” sözcüğünden türetilmiştir.

Sığmazamın Kullanımı

Sığmazam sözcüğü, çoğunlukla akademik metinlerde kullanılmaktadır. Sözcük, çözülmeyen veya çözülmez sorunların özetlenmesi durumunda kullanılmaktadır. Sözcük, çoğunlukla çözülmeyen veya çözülmez bir durumun var olduğunu vurgulamak amacıyla kullanılmaktadır.

Sonuç

Sığmazam, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sözlüğünde “doğrudan doğruya olmak veya çözülemez olmak” anlamında kullanılan bir sözcüktür. Sözcük, çoğunlukla akademik metinlerde kullanılmaktadır. Sözcük, çözülmeyen veya çözülmez sorunların özetlenmesi durumunda kullanılmaktadır. Sözcük, Arapça sözcüklerden türetilmiş ve “sığmayış” anlamına gelen “sığmaz” sözcüğünden türetilmiştir.