Şirince nin eski ismi nedir

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
108
62
Ankara
Merhaba,

Şirince'nin eski ismini öğrenmek için buradayım. Şirince'nin ne zaman ismi değiştiğini ve ne isimle anıldığını anlamak için yardıma ihtiyacım var. Lütfen eğer bu konuda bilgi sahibiyseniz bana yardımcı olmaya çalışın. Bu konu hakkında herhangi bir bilgisi olanların fikirleri benim için önemli. Şirince'nin eski isminin ne olduğu hakkında bir fikriniz varsa, bunu bana açıklamanızı rica ediyorum. Herhangi bir bilginiz varsa, bu bilgiyi paylaşmaktan çekinmeyin.

Çok teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,636
1,256
112
Şirince nin Eski İsmi Nedir?

Belki de Türkiye'nin en ünlü küçük köylerinden biri olan Şirince, aslında bilinen adıyla tanınmamaktadır. Şirince'nin asıl adı, Eski İzmir olarak bilinmektedir. Eski İzmir, ilk olarak daha önceki adıyla Kırkınca adıyla anılıyordu. Şirince'nin bu ismi, Osmanlı İmparatorluğu'nun İzmir'e uzak köyleri için verdiği devlet himayesi ile kazandı.

Şirince ve Osmanlı İmparatorluğu Arasındaki İlişki

Şirince, Osmanlı İmparatorluğu tarafından İzmir'e yakın köylerin himayesi altında kalmıştı. Osmanlı himayesi, Şirince'nin adının değişmesiyle başladı. İzmir'e yakın olan bu küçük köy, Eski İzmir adını almıştı. Şirince'nin isminin değişmesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun kültürünün, geleneklerinin ve inançlarının bu küçük köyde yaşamını sürdürdüğünün bir göstergesiydi.

Şirince'nin Adının Değişmesi ve Günümüzdeki Adı

Şirince'nin adının değişmesi, 18. yüzyılın sonlarında yaşanan bir olaydan kaynaklanmıştı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, köyün adına iki çeşit ad verildi. Bunlardan biri Eski İzmir, diğeri ise Kırkınca idi. Bu adların değişmesinin nedeni, Şirince'nin o zaman Osmanlı himayesi altında olduğunu göstermek için yapıldı. Kırkınca adı, köyün yakınındaki bir mezarlıktan geliyordu. Sonra, 19. yüzyılın ortalarında, köy yeniden adlandırıldı ve Şirince adını aldı.

Şirince'nin Bugünkü Önemi

Şirince, bugün Türkiye'nin birçok turistik mekanı arasında yer almaktadır. Çok sayıda yabancı turist tarafından ziyaret edilen küçük bir köy olan Şirince, olağanüstü doğal güzellikleri ile her yıl ziyaretçilerini büyüleyen bir mekan olma özelliğini sürdürmektedir. Köyün günümüzde çok popüler olmasının nedeni, Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesi altında olması ve köyün adının değişmesidir.

Anahtar Kelimeler: Şirince, Eski İzmir, Kırkınca, Osmanlı İmparatorluğu, Ad Değişimi.

• Love
Reactions: Sezen and Yasmin

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)