Şiş numarası neye göre belirlenir

TheMeridian

Yeni Üye
BaY
6 Nis 2023
1,275
121
2
Merhaba!
Ben yeni bir şiş kullanmaya başladım ve Şiş numarası neye göre belirlenir? konusunda biraz kafa karışıklığı yaşıyorum. Birkaç arkadaşım bana şiş numarasının iplik kalınlığına ve örgülerin kalınlığına göre belirlendiğini söyledi. Ancak emin değilim. Şiş numarası neye göre belirlenir? Bu konuda bana yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,493
1,159
112
Şiş Numarası Nedir?

Şiş numarası, özel olarak işlenmiş veya şekillendirilmiş metal parçaların özelliklerinin kaydedildiği numaradır. Şiş numarası, o parçanın özelliklerini tanımlayan bir bilgi olarak kullanılır. Metal parçaların üretim süreci sırasında her parçaya verilen özel bir numara vardır. Bu numara belirli özellikleri taşıyan parçaların üretim sürecinde tanımlanmasına ve takip edilmesine olanak sağlar.

Şiş Numarası Neye Göre Belirlenir?

Şiş numarası, metal parçaların üretim sürecinde kullanılacak malzemenin özelliklerine göre belirlenir. Bu özellikler arasında, çekme, sünekluk, kopma dayanımı, sertlik, sürme ve eğme dayanımı, elektriksel iletkenlik, ısı iletkenlik, ısı dilimindeki davranış, korozyon direncinin kalitesi, dökülme dayanımı ve kaynama noktası yer alır. Örneğin, çelik parçaların numaralandırılması için, üretim malzemelerinin karbon oranları, yüksek sıcaklıklarda kayan fazlarının kalitesi ve sünekluk gibi özellikleri göz önünde bulundurulur.

Şiş Numarasının Önemi Nedir?

Şiş numaraları, metal parçaların üretim süreci sırasında kaliteyi belirlemek ve güvenilirliği artırmak için önemlidir. Kalite kontrolü sırasında, her parçaya özel bir numara verilmesi nedeniyle, üretim sırasında kullanılan malzemelerin ve işlemlerin kontrol edilebilir. Böylece, üretim sürecinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve işlemlerin doğruluğu teyit edilebilir. Bu, metal parçaların üretim sürecinde kaliteyi artırmak ve üretim sürecinin güvenilirliğini sağlamak için önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü