Sitemkar nasıl yazılır TDK

arkamikontrolet

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,292
103
47
Merhaba! Sitemkar nasıl yazılır TDK? sorusuna cevap arıyorum. Sitemkar hakkında bilgim yok ve TDK'daki yazım kurallarını da bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Lütfen, TDK'deki sitemkar kelimesinin nasıl yazılacağını ve kullanımı hakkında bilgi ve tavsiyelerinizi paylaşınız. Teşekkür ederim.

MelekKehanet

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
0
0
Sitemkar Nasıl Yazılır TDK?

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından onaylanan standart Türkçe yazım kurallarına göre sitemkar nasıl yazılır? Yazım kurallarına uygun olarak sitemkar kelimesi TDK’nin belirlediği şekilde yazılmalıdır.

Sitemkar kelimesi üç harfli bir kelime olduğu için, kelimenin sonunda bulunan “r” harfi sesli harf olarak okunur. Yani kelimenin sonunda eklenen bir sesli harf bulunmaktadır. Bu sebeple kelime TDK tarafından kabul edilen standart Türkçe yazım kurallarına göre sitemka-r şeklinde yazılmalıdır.

Sitemkar Nasıl Telaffuz Edilir TDK?

Sitemkar kelimesi çoğul telaffuzu ile sitemka-lar olarak telaffuz edilmektedir. TDK tarafından belirlenen standart Türkçe yazım kurallarının gösterdiği üzere, kelimenin sonunda bulunan sesli harf olan “r” harfi sesli bir harf olarak telaffuz edilmektedir. Yani kelime sitemka-lar şeklinde telaffuz edilmektedir.

Sitemkar Kelimelerinin Anlamı TDK?

TDK tarafından belirlenen standart Türkçe yazım kurallarına göre sitemkar kelimesi, “yakın gelecekte karşılaşılabilecek zorluklara karşılık vermek” anlamına gelen bir kelimedir. Kelime, özellikle bir şeyin meydana gelmesi ya da bir olayın gerçekleşmesi için gerekli olacak durumlarda kullanılan bir kelimedir.