Siyaset felsefesini kim buldu

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Merhaba,

Siyaset felsefesini kim buldu? sorusunu sormak istiyorum. Yaklaşık 2500 yıl önce, Yunan'da siyaset felsefesi ortaya çıktı ve özellikle Plato ile Aristoteles arasında olan kavgalar sonucu ortaya çıktı. Farklı siyaset felsefecileri, farklı politik teoriler geliştirdiler. Ancak, bu konu ile ilgili açık bir cevap vermek zor.

Siyaset felsefesinin hangi siyaset felsefeciler tarafından keşfedildiği konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bu konuda herhangi bir araştırma yaptınız mı? Bu konuyla ilgili kullanışlı kaynaklar paylaşabilir misiniz? Ayrıca, bana daha fazla bilgi sağlayabilecek herhangi bir kaynağa yönlendirmenizi de rica ederim.

Herhangi bir yardımınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,903
1,315
112
Siyaset Felsefesi Kimin Buluşu?

Siyaset felsefesi, bireylerin ve toplumların kamusal alanda yaşamlarını nasıl kurduklarını anlamamızı sağlayan önemli bir konudur. Siyaset felsefesi, insanların toplumsal yaşamının kurulmasında nasıl bir işlev gördüğünü ve kamusal alanların nasıl kullanılacağını anlayabilmemize yardımcı olur. Siyaset felsefesi, insan hakları ve özgürlükleri üzerine de düşünceler üretir. Bu nedenle, siyaset felsefesinin kimin buluşu olduğu önemlidir.

Siyaset Felsefesinin Gelişimi

Siyaset felsefesinin gelişimine dair çok sayıda farklı görüş vardır. Bazılarına göre, siyaset felsefesi, M.Ö. 5. yüzyılda İskender'in tanımıyla başladı. İskender, siyasetin "kamu hizmetlerinin yönetimi" olduğunu ve "insanların kendi aralarında eşit olarak yönetim altına alınmasını" gerektirdiğini ileri sürdü.

Diğerlerine göre, siyaset felsefesi, M.Ö. 4. yüzyılda Çin'de ortaya çıkan Konfüçyüsçü düşünceyle başladı. Konfüçyüsçü düşünceye göre, "siyaset, insanların kendi aralarında eşit olarak yaşamlarını idare etmesi gereken" bir durumdur.

Siyaset Felsefesinin Günümüzdeki Temelleri

Günümüzde, siyaset felsefesinin temelleri, 17. yüzyılda Thomas Hobbes tarafından oluşturulmuştur. Hobbes'a göre, insanlar, siyasetin kurallarını kendi aralarında belirlemelidir. İnsanlar, siyasetin öngördüğü kurallara uymak zorundadır. Aksi takdirde, insanların arasındaki anlaşmazlıklar çözülmez ve toplumsal düzen bozulur.

Siyaset Felsefesinin Son Gelişmeleri

Günümüzde, siyaset felsefesinin temelleri, farklı akımlar tarafından geliştirilmektedir. 19. ve 20. yüzyıllarda, siyaset felsefesinin temelleri, kamu hukuku, sosyal adalet, insan hakları, milliyetçilik ve çoğulcu demokrasi gibi konularda oluşturuldu. Günümüzde, siyaset felsefesi, küresel anlamda insan hakları, ekonomi, sosyal adalet ve çoğulcu demokrasi gibi konularda geliştirilmeye devam ediyor.

Anahtar Kelimeler

Siyaset Felsefesi, İskender, Konfüçyüsçü Düşünce, Thomas Hobbes, Kamu Hukuku, Sosyal Adalet, Insan Hakları, Milliyetçilik, Çoğulcu Demokrasi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)