Şom kökeni nedir

Dusunenyolcu

Yeni Üye
BaYaN
2 Nis 2023
1,271
114
2
Merhaba, Şom kökenine ilişkin kapsamlı bir araştırma yapmak istiyorum. İnsanların Şom hakkında farklı kültürlerden, bilgilerden ve anekdotlardan bahsettiklerini duydum ve bunu öğrenmek istiyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan ya da yardım edebilen herkesin cevabını bekliyorum. Lütfen Şom kökeni hakkında bana ve diğer okuyuculara bilgi verin. Şom kökeni hakkında ne biliyorsanız veya nereden öğreneceğinizi bildiğiniz herhangi bir kaynak paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Şom Kökeni Nedir?

Şom, yüzyıllardır Hindistan ve çevresindeki ülkelerin kültürlerinde geleneksel olarak kullanılan bir meditasyon tekniğidir. Şom, Sanskritçe'de "dikkatli, uyanık" anlamına gelir ve Pranayama olarak da bilinir. Pranayama, uzun solunum tekniklerinin uygulanmasını içerir. Şom, bir kişinin vücudunun ve zihninin arasındaki bağlantıyı güçlendirmek için kullanılan bir çalışmadır. Kökeni, Maitrayani Upanishad'dan gelmektedir ve çoğu öğretide, bu tekniklerin 5000 yıl öncesine kadar uzandığı belirtilmektedir.

Şom Meditasyonunun Faydaları Nelerdir?

Şom meditasyonu, insanların vücudunun ve zihninin arasındaki bağlantıyı güçlendirmesi sayesinde birçok faydası vardır. Kişinin bedensel ve zihinsel sağlığının iyileşmesi, duygusal dengeyi sağlaması ve stres seviyesinin azaltılması, fiziksel ve zihinsel düşüncelerinin denetiminin sağlanması, bedensel ve zihinsel sağlığın iyileşmesi, fiziksel ve zihinsel enerjinin arttırılması ve konsantrasyonun iyileştirilmesi şom meditasyonu sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Şom Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Şom meditasyonu, bedenin ve zihnin arasındaki bağlantıyı güçlendirmek için uygulanan bir çalışmadır. Uygulamaya başlamadan önce, öncelikle birkaç dakika dikkatli ve rahat bir nefes almak için derin bir solunum alınır. Daha sonra, gözleri kapalı ve dizlerin üzerinde oturarak, dikkat dağılmamış bir pozisyon alınır. Daha sonra, sağ elin başparmağı ile sol elin işaret parmağı arasında bir boşluk bırakılarak, bu boşluk arasına sol elin başparmağı konur. Sol elin başparmağı, gözlerin arkasındaki göz kapaklarının üstüne konur ve burada iken, dikkatli ve uyanık bir pozisyon alınır. Daha sonra, beş dakika kadar bu pozisyon içerisinde beş derin solunum alınıp verilir.

Şom Meditasyonunun Sonuçları Nelerdir?

Şom meditasyonu, bedenin ve zihnin arasındaki bağlantıyı güçlendirmek için kullanılan bir çalışmadır. Uygulama sonucunda, kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığında önemli iyileşmeler olmaktadır. Daha fazla dikkat, stres seviyesinin azalması, duygusal denge ve konsantrasyonun iyileştirilmesi, bedensel ve zihinsel enerjinin arttırılması gibi faydalar elde edilmektedir. Aynı zamanda, şom meditasyonu, kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığının iyileşmesine, daha iyi bir yaşam sürmesine ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı edinmesine yardımcı olmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)