Söz gelişi nasıl yazılır TDK

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba,
TDK'da söz gelişi nasıl yazılır konusunda yardım istiyorum. İngilizce'de söz gelişi (colloquialism) sözcükleri açıklamak için kullanılan sözcüklerdir. Örneğin, "çay içmek" ifadesini kullanmak yerine "çay çıkarmak" sözcüğünü kullanmak söz gelişine dahildir. Türk Dil Kurumu (TDK) söz gelişi sözcükleri nasıl yazacağımızı açıklamıyor. Dolayısıyla, TDK'da söz gelişi sözcükleri nasıl yazılır? Yardımlarınızı bekliyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Söz Gelişi Nasıl Yazılır TDK?

Türk Dil Kurumu (TDK), Türkiye'de dil gelişiminin düzenlenmesi ve standartlaştırılması için kurulmuştur. TDK, Türkçe'nin doğru kullanımını sağlamak için her yıl çeşitli sözcükler ve ifadeler ekliyor veya değiştiriyor. Söz gelişi, TDK tarafından kabul edilen standart sözcük ve ifadelerdir. Söz gelişi, TDK tarafından kabul edilen sözcük ve ifadelerin kullanımı ile ilgili olarak, her yıl güncellenen bir liste mevcuttur.

Söz gelişi yazmak oldukça basittir. Öncelikle, kullanmak istediğiniz sözcüğün ve ifadenin TDK tarafından kabul edilmiş söz gelişini bulmalısınız. Bunu yapmak için, TDK'nın web sitesine giderek sözcükleri ve ifadeleri arayabilirsiniz. TDK tarafından kabul edilen sözgelişi, her sözcüğün ve ifadenin yanında belirtilmiştir. Daha sonra söz gelişini kullanarak kullanmak istediğiniz sözcük ve ifadeyi yazabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: TDK, Söz Gelişi, Sözcük, İfade, Liste.