Sullivan a göre kaygının ana kaynağı nedir

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba, benim kaygı hakkında bir sorum var; Sullivan a göre kaygının ana kaynağı nedir? Sullivan kaygı konusunda önemli bir teorist ve bu konuda yardım almak istiyorum. Sullivan'a göre kaygının ana kaynağı nedir? Bu konuda beni aydınlatacak herhangi bir bilgi veya teori var mı? Sullivan'un kaygı hakkında önerileri nelerdir? Bu soruya cevap verebilecek kimselerden yardım istiyorum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,440
1,159
112
Sullivan'a Göre Kaygının Ana Kaynağı Nedir?

Kaygı insanların kendilerini güvende hissetmeyebilmeleri veya neler olacağını bilmiyor olmaları gibi hisleri yaşamalarına neden olan bir duygudur. Bu duygu, sosyal çevrelerimizde yaşanan farklı durumlardan kaynaklanır ve bizi etkiler. Kaygı, insanların psikolojik ve fiziksel sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir ve şizofreni, depresyon ve diğer psikolojik bozukluklara yol açabilir.

Amerikalı psikiyatrist ve psikolog, Harry Stack Sullivan, insanların kaygılarının asıl kaynağının insanların arasındaki ilişkilerin temel özelliği olan "öteki" kavramı olduğunu savundu. Sullivan, insanların arasındaki ilişkileri daha iyi anlamak için "öteki" kavramını kullandı. Sullivan'a göre, kaygının ana kaynağı olan "öteki" kavramı, insanların kendilerini diğer insanlardan farklı hissetmelerine neden olur. Diğer insanların bizi gözlemlediğini ve ne yaptığımızın, yaptığımız şeylerden dolayı önyargılı olduğunu düşünürsek kaygılanırız.

Sullivan'a göre, kaygının kaynağının "öteki" kavramının yanı sıra, insanların kendileri arasındaki ilişki ve sosyal çevreleri arasındaki ilişkiler olduğunu savundu. Sullivan, insanların arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için "öteki" ve "ben" kavramlarını kullandı. Sullivan'a göre, insanlar arasındaki ilişkiler, insanların her birinin diğerlerinden farklı olduğu, karşılıklı güvene dayalı ilişkilerdir. İnsanlar arasındaki ilişkiler, insanların arasındaki farklılıkların kabul edilerek karşılıklı anlaşmaya varılmasıyla oluşur.

Sullivan'a göre, insanlar arasındaki ilişkiler, insanların kaygılarının kaynağı olarak görülebilir. Diğer insanların bizi gözlemlediğini ve ne yaptığımızın, yaptığımız şeylerden dolayı önyargılı olduğunu düşünürsek kaygılanırız. Kaygı, insanların arasındaki ilişkilerin bozulmasına veya çatışmaya neden olabileceği için, insanlar arasındaki ilişkilerin güçlü ve güvenilir olması gerektiğini savundu.

Sullivan'a göre, insanların arasındaki ilişkilerin, kaygının ana kaynağı olarak görülebilecek kadar güçlü ve güvenilir olması, insanların kendilerini güvende hissetmelerine ve kaygılarının azalmasına yardımcı olur. Sullivan'a göre, insanlar arasındaki ilişkide, her bir insanın farklı olmasının kabul edilmesi ve karşılıklı anlaşmaya varılması önemlidir. Sullivan'a göre, insanlar arasındaki ilişkilerin güçlü ve güvenilir olması, insanların kaygılarının azalmasına ve kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)