Sullivan hangi kuram

fisilti

Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,264
101
17
Merhaba,

Sullivan Psikoanalitik Kuram hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorum. Sullivan Psikoanalitik Kuram nedir? Bu kuramın temel kavramları nelerdir? Bunların nasıl kullanıldığını ve hangi alanlarda kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Ayrıca, bu kurama ait örnekleri ve çalışmaları da merak ediyorum.

Biraz yardım edebilecek, Sullivan Psikoanalitik Kuram hakkında daha fazla bilgiye sahip olan kimseler varsa çok sevinirim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,903
1,315
112
Sullivan Kuramı Nedir?

Sullivan Kuramı, 1950’lerin başında psikolog Harry Stack Sullivan tarafından ortaya atılan ve insan ilişkilerinin anlaşılmasını amaçlayan psikodinamik bir kuramdır. Kuramın temel prensibi, insanların çoğu zaman diğer insanlarla ilişkileri kurarken kendi içsel dünyalarındaki anlamlarını, duygularını ve düşüncelerini aktarırlar. Kuram, insanların ilişkilerini anlamak için, insanların kendi iç dünyalarının nasıl oluştuğunu anlamamız gerektiğini savunur.

Sullivan Kuramının Temel Prensibi

Sullivan Kuramının temel prensibi, insanların diğer insanlarla ilişkileri kurarken, kendi içsel dünyalarındaki anlamları, duyguları ve düşüncelerini aktarırlar. Kuram, insanların ilişkilerini anlamak için, insanların kendi iç dünyalarının nasıl oluştuğunu anlamamız gerektiğini savunur. Kuramın temel kavramı, psikodinamik boşluk olarak bilinir ve özetle, insanların diğer insanların iç dünyalarını kabullenmeye çalışmaları ve bu dünyalar arasındaki boşlukları doldurmaları gerektiği anlamına gelir.

Sullivan Kuramının Uygulanması

Sullivan Kuramının uygulanması, insanların birbirleriyle etkileşim kurmasını sağlamak amacıyla psikolojik terapileri kullanmaktan oluşur. Sullivan Kuramına göre, insanların ilişkileri, insanların kendi kişisel dünyalarının kendileri tarafından kabul edilmesine dayanır. İnsanların kendi kişisel dünyalarını kabullenmeleri, onların diğer insanlarla daha iyi iletişim kurmalarını ve diğer insanların iç dünyalarını anlamalarını sağlar.

Sullivan Kuramının Önemi

Sullivan Kuramı, insanların ilişkilerini anlamak için, insanların kendi iç dünyalarının nasıl oluştuğunu anlamamız gerektiğini savunur. Sullivan'ın kuramı, insanların diğer insanların iç dünyalarını kabullenmeye çalışmalarını ve bu dünyalar arasındaki boşlukları doldurmaları gerektiğini öne sürür. Sullivan Kuramının önemi, insanların diğer insanların iç dünyalarını anlamasına yardımcı olması ve insanların diğer insanlarla daha verimli iletişim kurmalarını sağlamasıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)