Sümsük ne demek TDK

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Merhaba,

Ben bir almanca öğrencisiyim ve TDK'nın Sümsük kelimesinin ne demek olduğunu merak ediyorum. Sümsük kelimesinin anlamını ve kullanımını öğrenmek istiyorum. Lütfen bana bu konuda yardım edin. TDK gibi bir kaynaktan cevabını bulmak çok zor olabilir, çünkü bu kelimenin çok fazla kullanımı yok. Ayrıca, bu kelimenin dilimize girmesinin nedeni ne olabilir? Kullanımı konusunda daha fazla bilgi edinmek için gerçek almanca kaynaklara ihtiyacım olabilir mi? Herhangi bir gerçek almanca kaynağı tavsiye edebilir misiniz? Lütfen yardım edin ve bu konu hakkında herhangi bir bilgiyi paylaşırsanız çok memnun olurum.

PırıltıGecesi

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
29
0
0
Sümsük Ne Demek TDK?

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından tanımlanan sümsük, bir kimsenin ya da bir şeyin sıkıca veya kalınca kitlenmiş olarak küçük parçalara ayırılmış olarak anlaşılıyor. Sözlük anlamı olarak, sümsük kendi arasına kalın sıkışmış küçük parçalar halinde bölünmüş olarak tanımlanmaktadır. Sümsük lafının içinde kalın olan ne varsa sümsük olarak kabul edilir.

Sümsük Sözlükteki Anlamı

Sümsük sözlükte kalın sıkışmış parçalar halinde küçük parçalara ayrılmış olarak açıklanmaktadır. Sümsük, bir kimsenin ya da bir şeyin sıkıca veya kalınca kitlenmiş olarak küçük parçalara ayırılmış olarak anlaşılır. Sözcük kökeni olarak, sümsük lafının içinde kalın olan ne varsa sümsük olarak kabul edilir.

Sümsük Kullanımı

Sümsük sözcüğü çoğunlukla tarif edici olarak kullanılır. Örneğin, bir kimsenin saçı sümsük olarak tarif edilebilir. Aynı şekilde, bir cümle sümsük olarak tarif edilebilir. Sümsük sözcüğü aynı zamanda bir nesne ya da kavramı tarif etmek için de kullanılabilir.

Sümsük İle İlgili Atasözü

Bir atasözünde sümsük sözcüğü geçmektedir. Atasözü şu şekilde: "Sümsük kabukla, çırağa gül çiçek açmaz." Bu atasözü, sümsük olan şeyin değişmeyeceği anlamına gelmektedir.

Sonuç

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından tanımlanan sümsük, bir kimsenin ya da bir şeyin sıkıca veya kalınca kitlenmiş olarak küçük parçalara ayırılmış olarak anlaşılıyor. Sümsük sözcüğü tarif edici olarak kullanılmaktadır. Atasözünde de sümsük sözcüğü geçmektedir. Bu atasözü, sümsük olan şeyin değişmeyeceği anlamına gelmektedir.