Supraspinata nedir tıp

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba,
Supraspinata nedir? Tıp alanında hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Supraspinata ne anlama geliyor ve ne işe yarıyor? Bu konu hakkında yardım almak istiyorum. Açıklayıcı ve ayrıntılı bir cevap bekliyorum. İlgilenenlerin cevaplarını bekliyorum. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Supraspinata Nedir?

Supraspinata, omuz bölgesinde bulunan kas grubunun bir parçasıdır. Bu kas grubu omuz çevresi, omuz kafesi ve omuz eklemi arasında bir köprü görevi gören omuz kasları topluluğudur. Supraspinata, omuz ekleminin üst tarafında bulunan omuz kemiğinin üst kısmındadır ve omuz ekleminin çevresini kuşatır. Supraspinata kasının üç kısmı vardır: Supraspinatus, Infraspinatus, Teres Minor.

Supraspinata'nın Fonksiyonu Nedir?

Supraspinata, omuz ekleminin hareketlerini düzenler ve omuz eklemi hareketlerinin denge ve kontrolünü sağlar. Supraspinata, omuz eklemini döndürerek omuz çevresini hareket ettirerek omuzda hareketli olmayı sağlar. Ayrıca, omuzda hareketli olmayı sağlamak için, omuz eklemini çevresinde hareket ettirerek omuzda hareketli olmayı sağlar. Supraspinata kası aynı zamanda, omuz ekleminin fleksiyon (dışa doğru eğme) ve ekstansiyon (içe doğru eğme) hareketlerini dengelemek için gereklidir.

Supraspinata'nın Anatomisi Nedir?

Supraspinata kası omuz kemiğinin üst tarafından çıkar ve kaburga kemiğinin arkasındaki üst merdiven kasından (supraspinatus) başlar. Ayrıca, omuz kemiğinin arkasındaki alt merdiven kasından (infraspinatus) ve omuz kemiğinin arkasındaki küçük omuz kasından (teres minor) başlar. Supraspinata kasının ana görevleri, omuz eklemi hareketini dengelemek ve kontrol etmektir.

Supraspinata'nın İnflamasyonu Nedir?

Supraspinata kası enflamasyonu, omuz ekleminde ağrıya neden olabilecek bir durumdur. Enflamasyon, omuz ekleminin üst tarafında bulunan kasın iltihaplanmasına neden olur. Omuzda ağrı oluşmasının başlıca nedeni, omuzda meydana gelen şiddetli bir travma sonucu ya da omuz ekleminde meydana gelen çalışmaya bağlı olarak oluşan yorgunluktur. Omuz ekleminde ağrı oluştuğunda, genellikle fizik muayene ve radyografik incelemeler yapılır. Bu, supraspinata kasının iltihaplanmasına bağlı olabilecek enflamasyonun tanısını koymak için yapılır. Enflamasyon çoğu zaman fizik tedavi, ilaç tedavisi ve çeşitli egzersizler kullanılarak tedavi edilebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)