Talebe kelimesinin eş anlamlısı nedir

fisilti

Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,264
101
17
Merhaba,

Talebe kelimesinin eş anlamlısını bulmak istiyorum. Aradığım kelime, talebe kelimesinin aynı anlamı taşıyor olsun. Lütfen, bu kelimeyi bana bildirmek için yardım edin.

Talebe, talepte bulunma veya istekte bulunma anlamına gelen bir kelime. Bu kelimenin eş anlamlısı, özellikle ülkemizdeki kullanımına göre, iste, rica etme, müracaat etme, arz etme, dilekte bulunma, yalvarma gibi anlamlara da sahip. Bu kelimenin diğer eş anlamlıları arasında istek, teklif, arzu, talep, arzusu, isteği, önerisi, dilek, arzusu, arzusu, yalvarışı gibi sözcükler bulunmaktadır.

Bana bu kelimenin eş anlamlılarını söyleyebilir misiniz? Lütfen, yardım edin ve bu konu hakkında bilgi veren yardımcı olun. İstediğim kelime, talebe kelimesinin aynı anlamı taşıyor olsun. Teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Talebe Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Kelimeler, insanlar arasındaki anlaşılır iletişimde önemli bir rol oynar. Sözlükler, kelimelerin anlamlarını tanımlamak ve bu kelimelerin kullanımını sağlamak için önemli bir kaynaktır. Kelimelerin eş anlamlıları, kelimelerin anlamını tam olarak anlamamıza yardımcı olan kelimeleri temsil eder. Bu nedenle, bu yazımızda, talebe kelimesinin eş anlamlısı nedir sorusu sorulmuştur.

Talebe, Merriam-Webster Sözlüğü'nde, "bir şey istemek veya talep etmek" olarak tanımlanır. Talebe kelimesinin eş anlamlıları arasında şu kelimeler yer alır: istemek, talep etmek, arzu etmek, arzulamak, meydan okumak, umut etmek, istekte bulunmak ve arzulamak.

Talebe Kelimesinin Eş Anlamlılarının Kullanımı

Talebe kelimesinin eş anlamlılarının kullanımı, anlamının tam olarak anlaşılmasını sağlar. Örneğin, "Ben, bu ürünü istemek istiyorum" cümlesinde, talebe kelimesinin eş anlamlısı olan "istemek" kullanılır. Bu cümle, bir ürünün talep edilmesini anlatmaktadır.

Ayrıca, talebe kelimesinin eş anlamlıları, kalıplaşmış cümlelerin oluşturulmasına da yardımcı olur. Örneğin, "Arzuladığım bir şeyi talep ediyorum" cümlesinde, talebe kelimesinin eş anlamlısı olan "arzulamak" kullanılır. Bu cümle, bir şeyin arzulanması ve bu şeyin talep edilmesi anlamına gelir.

Sonuç

Talebe kelimesinin eş anlamlısı, istemek, talep etmek, arzu etmek, arzulamak, meydan okumak, umut etmek, istekte bulunmak ve arzulamak olarak tanımlanmıştır. Bu kelimelerin kullanımı, anlamının tam olarak anlaşılmasını ve kalıplaşmış cümlelerin oluşturulmasını sağlar.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Talebe kelimesinin eş anlamlısı öğrenci olarak ifade edilebilir. Öğrenci, eğitim ve öğretimin her türlü düzeyinde eğitim görmek için okullara başvuran kimse anlamına gelmektedir. Okullarda eğitim alan kimseler, öğrenci olarak adlandırılırlar. Öğrenciler, eğitim ve öğretimleri süresince öğretim kurumlarının öğretim programlarına uymaları gerekmektedir. Öğrencilerin eğitim sürecinde başarılı olmaları, öğrenciliklerinin başarısının ölçülmesinde önemli bir faktördür.

Öğrencilik, bir kişinin özel yaşamının ve toplumsal yaşamının gelişmesinde önemli bir rol oynar. İnsanlar, öğrencilikleri süresince okulda edindikleri bilgi ve becerileri hayatlarının her alanında kullanabilirler. Öğrenciler, günlük yaşamlarının yanı sıra, çalışma hayatında da kazanılan bilgileri kullanabilirler.

Öğrenci, öğrenci olmaktan çıkıp, öğrenmeyi sürdürmek için kendini geliştirebilen bir kişi olarak tanımlanabilir. Öğrenci, öğrenme sürecinde kendini geliştirirken, sosyal, kültürel ve psikolojik olarak da gelişim gösterir. Öğrenciler günlük yaşamlarının yanı sıra, çalışma hayatlarında da edindikleri bilgi ve becerilere sahip olurlar. Öğrenciler, kendilerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapmak için fırsatlar ararlar.

Öğrencilik, insanların hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bilgi, beceri ve deneyimler kazanmalarına olanak sağlar. Öğrenciler, eğitimlerinin sürecinde edindikleri bilgilere sahip olurlar ve karşılarına çıkan zorluklar karşısında kendilerini geliştirebilirler. Öğrencilerin başarıları, öğrencilikleri süresince edindikleri bilgileri hayatlarının her alanında kullanabilmelerine bağlıdır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Talebe kelimesinin eş anlamlısı öğrenim görmek olarak belirlenebilir. Öğrenim görmek, daha önce bilinmeyen konuları öğrenmek için okumak, çalışmak veya öğretilen konuların anlaşılması ve uygulanmasını öğrenmek anlamına gelir.

Öğrenim görmek, her insanın hayatında önemli bir yer tutmaktadır. İnsanların hayatlarının planlanması, kariyerlerinin inşası ve gelişimleri için mutlaka öğrenim görmek zorunludur. Öğrenim görmek, kişinin kendisini geliştirmesine ve insanlara katma değer sağlamasına yardımcı olur.

Öğrenim görmek, öğrencinin kendisine ait özellikleri ve yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur. Öğrenim görmek, öğrencinin bilgisini ve becerilerini arttırmasını sağlar. Öğrenim görmek, öğrencinin dünyayı daha iyi anlamasını ve işlevselliğini arttırmasını sağlar.

Öğrenim görmek, öğrencinin topluma katılımını arttırmasını sağlar. Öğrenim görmek, öğrencinin özgüvenini arttırmasını sağlar. Öğrenim görmek, öğrencinin zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini sağlar.

Öğrenim görmek, öğrencinin problem çözme yeteneğini arttırmasını sağlar. Öğrenim görmek, öğrencinin düşünme yeteneğini arttırmasını, kendisine özgü bakış açılarını oluşturmasını ve kendisini ifade etmesini sağlar. Öğrenim görmek, öğrencinin uzun vadeli düşünme yeteneğini arttırmasını sağlar.

Dolayısıyla, talebe kelimesinin eş anlamlısı olarak belirlenen öğrenim görmek, insanların özgüvenini arttırması, problem çözme yeteneğini arttırması, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini sağlaması gibi pek çok faydası vardır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Talebe kelimesinin eş anlamlısı olarak “öğrenci” sözcüğü kullanılır. Talebe, Türkçe dilinde öğrenci anlamına gelen bir sözcüktür. Talebe, özellikle lise, üniversite ve diğer eğitim kurumlarında okuyan kişilere verilen isimdir. Talebenin amacı, çalışma ve öğrenme aracılığıyla yeni bilgiler edinmek ve kendini geliştirmektir. Talebenin derslerini takip etmesi ve başarılı olması gerekir.

Talebe kelimesinin eş anlamlısı olan “öğrenci” sözcüğü, öğrenme ve gelişmeyi hedefleyen kişilere verilen isimdir. Bu kişiler, okulda eğitim almaya yönelik çabalarını sürdürmeye çalışırlar. Öğrencilerin başarılı olmaları, okullarda kendilerini geliştirmeleri ve öğrendikleri bilgileri hayatlarına uygulamaları gerekmektedir. Öğrencilerin eğitim almaları, onların gelecekte başarıya ulaşmalarına yardımcı olacaktır. Öğrenciler, kendilerini geliştirmek için çalışmalı ve gelecekleri için çaba sarf etmelidir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,410
398
5
Talebe kelimesinin eş anlamlısı öğrenci olarak kullanılmaktadır. Bu kelime özel eğitim kurumlarından üniversitelere, kolejlere ve liselere devam eden öğrencilere verilen genel bir ad olarak kullanılır. Öğrenci, öğrenciliği sürdüren, öğrenmeye çalışan ve öğrenmeyi tamamlamak için çaba gösteren kişileri tanımlar.

Eğitimci olarak, öğrencilerin temel amacının bilgi edinmek, gelişmek ve öğrenmeyi tamamlamak olduğunu vurgulamak gerekir. Bu amaçla, öğrenciler her dersi öğrenmek ve anlamak için çalışmaya çalışırlar. Dersleri öğrenmek için, öğrencilerin okudukları kitaplara, laboratuvar deneylerine, ödevlerini teslim etmeye ve sınavlara çalışmaya çalışmaları gerekir.

Öğrenci, öğrendiklerini kanıtlamak için sınavlardan başarılı olmak zorundadır. Böylece, öğrencilerin başarısını ölçen ve değerlendiren notlar elde edilebilir. Sınavlardan başarılı olmak için, öğrencilerin çalışma alışkanlıklarının iyileştirilmesi ve dersleri iyi anlayabilmek için zorlanmış olmaları gerekir.

Öğrencilerin öğrenmeye odaklanmalarını sağlamak için, eğitimcilerin öğrencilerin öğrenmeye odaklanmalarını desteklemeleri gerekir. Bu amaçla, öğrencilerin dersleri anlamalarını ve öğrendiklerini kanıtlamalarını sağlamak için öğrencilere çalışma fırsatları ve destekler sunmak önemlidir. Ayrıca, öğrencilerin yaşlarına ve öğrenme stiline uygun çalışma ortamları ve teknolojik olanaklar da sağlanmalıdır.

Özetle, talebe kelimesinin eş anlamlısı olarak kullanılan öğrenci, öğrenmeyi tamamlamak ve başarılı olmak için çaba gösteren kişilere verilen genel bir ad olarak kabul edilir. Eğitimcilerin amacı öğrencilerin öğrenmeye odaklanmalarını sağlamak ve bu amaçla, öğrencilere çalışma fırsatları ve destekler sunmaktır. Bunun için gerekli olan çalışma ortamları ve teknolojik olanaklar da sağlanmalıdır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,890
641
5
Talebe kelimesinin eş anlamlısı öğrenci olarak tanımlanır. Öğrenciler, öğrenmeyi seven, bilgi edinmeyi isteyen, becerilerini geliştirmek için çalışan ve öğrenme ortamının faydalarını değerlendirmeyi arzulayan insanlardır.

Öğrenciler, bedensel, duygusal ve zihinsel gelişimlerini takip ederler. Öğrenme ve değişime uyum sağlamayı arzulayan şevkli ve uyanık bireylerdir. Öğrenciler, kendilerini geliştirmek ve kendilerini ifade etmek için uygun ortamları ararlar. Eğitimci olarak, öğrencilere içinde kendi potansiyellerini geliştirecekleri alanlar oluşturmak ve onlara güven vermek önemlidir.

Eğitimci öğrenciye ne yapması gerektiğini açıkça belirtmeli, onları özgüven kazanmalarını sağlayacak etkinlikler sunmalı ve onların derin düşünme becerilerini geliştirmelerini sağlayacak stratejiler geliştirmelidir. Öğrenciye görevler verirken, onların becerilerini ve yeteneklerini geliştirecek yollar aramalıdır. Eğitimcinin öğrencilere sevgi ve saygıyla yaklaşması, onların öğrenme süreçlerini yönlendirmekte çok önemlidir.

Eğitimci, öğrencilerin bilgi kazanmalarını sağlayacak etkinlikler planlamalı ve öğrencilerin sözel, sayısal ve diğer becerilerini geliştirmelerini teşvik etmelidir. Öğrencilerin karşılıklı iletişim becerilerini geliştirecek, onların farklı görüşleri kabullenmelerini sağlayacak ve onların sosyal becerilerini geliştirmelerini destekleyecek etkinliklerin planlanması önemlidir.

Eğitimci, öğrencilere, özgüven kazanmalarını ve öğrenme süreçlerinde başarılı olmalarını desteklemek için, onların çabalarını değerlendirmelidir. Eğitimcinin öğrencilerin düşüncelerini önemsiyerek, onların öğrenme süreçlerini desteklemeleri çok önemlidir. Eğitimci, öğrencilere ilgi ve sevgi göstermek, onların özgüvenlerini artırmak ve onlara motive olmalarını sağlamak için çaba göstermelidir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Talebe kelimesinin eş anlamlısı 'öğrenci' veya 'talip' olarak kabul edilir. Öğrenci, insanların eğitim, öğretim veya seminerler gibi bilgi edinme sürecinde katıldıkları kişiler olarak tanımlanır. Öğrenciler, okullarda, kurslarda veya diğer eğitim kurumlarında öğretim almak ve/veya kendilerini geliştirmek için çalışırlar. Talip ise, bir şeyi istemek veya arzu etmek anlamına gelmektedir. Talepler, istekler, arzular veya beklentiler olarak adlandırılır. Talepler genellikle öğrenciler, öğretmenler veya diğer eğitim kurumları tarafından kullanılır. Örneğin, bir öğrenci öğretmeninden dersler için ek kaynak isteyebilir veya öğretmen bir öğrenciden daha fazla çalışma isteyebilir. Bir öğretmen de öğrencilerine iyi notlar vermek için çalışmalarının kalitesini arttırmalarını isteyebilir. Talebe kelimesi, genellikle öğrencilerin eğitim almak için arzu veya beklenti içerisinde oldukları durumlar için kullanılır.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Talebe eş anlamlı olarak öğrenci veya öğrenci adayı kelimelerini kullanabiliriz. Öğrenciler, üniversite, lise veya orta okul seviyesinde eğitim almak için kaydolmuş kişilerdir. Öğrenci adayları ise üniversite veya liseye kaydolmak isteyenlerdir. Öğrenciler, eğitimlerini tamamlamak için çalışmalarını sürdürürken, öğrenci adayları ise bu çalışmaları başlatmak isteyenlerdir. Öğrenciler, derslerini başarıyla tamamladıklarında diplomalarını almaya hak kazanırken, öğrenci adayları ise bu diplomayı almak için çalışmalarına başlamak için çaba göstermektedirler. Öğrenciler eğitimlerini tamamladıklarında, öğrenci adayları ise eğitimlerine başlamadan önce çok daha fazla çalışma ve çaba göstermek zorundadırlar.

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Talebe kelimesinin Türkçe karşılığı “öğrenci” olarak kullanılmaktadır. Ancak bu kelimenin eş anlamlısı olarak da çeşitli kelimeler kullanılabilmektedir. Örneğin, “öğrenci” kelimesinin eş anlamlısı olarak “öğrenim gören”, “öğrenim alan”, “öğrenim yapan”, “öğrenimci”, “öğrenci olarak adlandırılan”, “öğrenim almakta olan”, “öğrenim alan kişi”, “öğrenim hayatı yaşayan”, “öğrenim görmekte olan” ve “öğrenim sürecinde olan” ifadeleri kullanılabilmektedir.

Talebe kelimesinin eş anlamlısı olarak “öğrenci” kelimesinin yanı sıra, “öğrenimci”, “öğrenim alan”, “öğrenim yapan” ve “öğrenim almakta olan” ifadeleri de kullanılabilmektedir. Ayrıca, “öğrenim gören”, “öğrenci olarak adlandırılan”, “öğrenim alan kişi”, “öğrenim hayatı yaşayan”, “öğrenim görmekte olan” ve “öğrenim sürecinde olan” ifadeleri de talebe kelimesinin eş anlamlısı olarak kullanılmaktadır.

Konuyla ilgili olarak, öğrenim gören, öğrenim alan ve öğrenim yapan gibi eş anlamlı ifadelerin kullanımı, eğitim sürecinin çeşitli aşamalarına dikkat çekmektedir. Öğrenim gören, öğrenim alan ve öğrenim yapan ifadeleri, öğrencilerin öğrenim sürecindeki çeşitli aktivitelerini vurgulamaktadır. Öğrenim alan kişi, öğrenim hayatı yaşayan, öğrenim görmekte olan ve öğrenim sürecinde olan ifadeleri ise, öğrenim sürecinin çeşitli aşamalarının güçlü bir şekilde vurgulanmasını sağlamaktadır.

Türkçe dilinde talebe kelimesinin eş anlamlısı olarak kullanılan bu ifadeler, öğrenci kavramının çok çeşitli özelliklerini vurgulamakta ve öğrenciyi, öğrenim sürecinin çeşitli aşamalarındaki bir kişi olarak tanımlamaktadır. Bu ifadeler, öğrencilerin öğrenim sürecindeki çeşitli aktivitelerine dikkat çekmektedir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Talebe kelimesinin eş anlamlısı öğrenci olarak ifade edilebilir. Öğrenci, terim olarak öğretim aldığı ve öğrenmeyi arzuladığı bir kurumda ya da kuruluşta eğitim almak üzere kayıtlı olan kişiyi ifade eder. Türkçe'de talebe kelimesi yerine öğrenci kelimesi daha çok kullanılmaktadır. Öğrenci, üniversite, okul, kurs, eğitim merkezi gibi yerlerde eğitim alıp gelişim sağlamaya çalışan kişidir.

Öğrenciliğin, toplumsal ve bireysel gelişmeye katkıları oldukça önemlidir. Öğrenciler, bireysel olarak öğrendikleri bilgileri kullanarak kendi kariyerlerini oluşturabilirler. Aynı zamanda, eğitimin kültürel, sosyal ve akademik açıdan önemli olduğu gerçeğinden hareketle, öğrencilerin, toplumdaki kültürel değerleri, sosyal etkinlikleri ve akademik başarıyı geliştirmelerine katkıda bulunabilirler.

Öğrenciler, günlük hayatta karşılaştıkları sorunları çözmeyi öğrenen, bilgi edinmeye ve kendini geliştirmeye yönelik özverili kişilerdir. Öğrenciler, kendilerine karşı dürüst olma, sorumlu davranma ve kişisel güçlerinin farkına varma becerilerini geliştirebilirler. Öğrencilerin, başarılı bir eğitim hayatına ulaşmalarını destekleyecek becerileri geliştirmeleri, bu kişilerin, hayatlarının diğer alanlarında da başarılı olmalarını sağlayacaktır.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Talebe kelimesinin eş anlamlısı “öğrenci” olarak kullanılmaktadır. Öğrenciler çoğunlukla okul, üniversite ve diğer öğrenim kurumlarında eğitim almaya gelen, öğrenme ve gelişme arzusuyla hareket eden kişilerdir.

Öğrenci, öğrenme arzusuyla hareket eden, öğrenim gören kişilerin genel tanımıdır. Öğrenci, öğrenim görmek üzere, eğitim ve öğretim almaya gelen ve kendini geliştirmek amacıyla hareket eden kişileri ifade eder. Öğrenciler, öğrenim kurumlarında öğretmenler tarafından verilen eğitim ve öğretim faaliyetlerini takip ederek öğrenmeye çalışırlar.

Öğrenci, öğrenim kurumlarında öğrenme faaliyetlerine katılan kişilerin genel tanımıdır. Öğrenciler, öğrenme ve kişisel gelişim arzusuyla hareket ederler. Öğrenci, öğretmenler tarafından verilen bilgileri öğrenmeye çalışır ve kendini geliştirmeye çalışır. Öğrenciler, okul, üniversite veya diğer öğrenim kurumlarında öğrenme faaliyetlerine katılır ve kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Öğrenciler, öğretmenlerin verdiği bilgileri öğrenmeye çalışır ve öğrenmenin ötesinde inisiyatif alarak öğrenmeye devam ederler.

Öğrenciler, öğrenme ve kişisel gelişim arzusuyla hareket eden kişilerin tanımıdır. Öğrenciler, öğretmenlerin verdiği bilgileri öğrenmeye çalışır ve kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Öğrenciler, okul, üniversite veya diğer eğitim kurumlarında öğrenme faaliyetlerine katılarak kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Öğrenciler, öğrenme faaliyetlerini takip ederek öğrenmeye devam ederler ve öğrenmenin ötesinde inisiyatif alarak öğrenmeye çalışırlar. Bu nedenle, talebe kelimesinin eş anlamlısı olarak “öğrenci” kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)