Taliban Şii mi Sünni mi

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba,

Bilgimin yetersiz olduğunu biliyorum ama Taliban hakkında daha çok bilgiye ihtiyacım var. Taliban Şii mi yoksa Sünni mi? Bu konuda bana yardım edebilecek herkesten çok teşekkür ederim.

Taliban hakkında herhangi bir fikrim yok ama çok merak ediyorum. Taliban, Afganistan'daki silahlı hareketlerin lideridir. Herhangi bir İslami kökene bağlı olup olmadıklarını ve bu kökenin Şii mi yoksa Sünni mi olduğunu öğrenmek istiyorum.

Afganistan'daki İslami köken ve bu kökenin Şii mi Sünni mi olduğu üzerine biraz daha araştırma yaptım ve gördüm ki, bu konuda kesin bir cevap vermek zor. Ancak, Taliban'ın İslami kökeni hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Araştırmalarıma çok fazla zaman ayırmak istemiyorum ve bu konuda destek almak istiyorum. Kabul ediyorum ki, Taliban hakkında herhangi bir bilgim yok, ama bu konuda bilgi edinmek istiyorum.

Taliban hakkında herhangi bir bilginiz varsa, lütfen beni bilgilendirin. Daha önce de belirttiğim gibi, bu konuda yardım almak için çok teşekkür ederim.

• Haha
Reactions: Sukran

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Taliban Şii mi Sünni mi?

Taliban hareketi, Afganistan'daki kapsamlı savaşın ardından ortaya çıkan geçici bir İslamcı grupetir. Bu grup, Sünni İslam'ın Hanefi mezhebinde inanıyor. Taliban hareketinin ortaya çıkması, Afganistan'da Şii olanların çoğunlukla dışlanmasına neden oldu.

Talibanın Ortaya Çıkışı Nedir?

Taliban hareketi, Afganistan'da SSCB tarafından desteklenen sosyalist Halk Cephesi tarafından kurulan hükümetin 1994 yılında devrilmesiyle ortaya çıktı. Taliban, Afganistan'ın kuzey ve güneyindeki Deobandi mezhebinden gelen müridleri tarafından kurulmuştur. Grup, kararlı bir Şeriat yönetimi kurmak için çabaladı, ancak bunu başarısız olmuştur.

Taliban Nasıl Bir İslamcı Hareketidir?

Taliban hareketi, Sünni İslam'ın Hanefi mezhebine dayanmaktadır. Grup, Afganistan'da SSCB tarafından desteklenen sosyalist Halk Cephesi tarafından kurulan hükümeti devirmeyi başardı. Taliban, çoğunlukla Deobandi mezhebinden gelen müridleri tarafından kurulmuştur. Ancak, Taliban hükümetinin kurulmasından bu yana, Şii azınlıkların çoğunlukla dışlanmasına neden oldu.

Talibanın İslami Düşüncesi ve Uygulamaları Nedir?

Taliban hareketi, İslami düşüncesi ve uygulamalarının kapsamlı ve çok yönlü olduğunu iddia ediyor. Grup, İslami hukukun (Şeriat) uygulanmasını destekliyor ve üyelere İslami giyim kodlarını kabul etmelerini öneriyor. Ayrıca, Taliban, Afganistan'da çalışan kadınların çalışma haklarının kısıtlanmasını destekliyor ve çocukların okula gitmesini yasaklıyor.

Sonuç

Taliban hareketi, Sünni İslam'ın Hanefi mezhebine dayanmaktadır. Grup, kararlı bir Şeriat yönetimi kurmak için çabaladı ancak bunu başarısız olmuştur. Taliban, İslami düşüncesi ve uygulamalarının kapsamlı ve çok yönlü olduğunu iddia ediyor ve çoğunlukla Deobandi mezhebinden gelen müridleri tarafından kurulmuştur. Ancak, Taliban hükümetinin kurulmasından bu yana, Şii azınlıkların çoğunlukla dışlanmasına neden oldu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)