Tarımda kendine yeterlilik nedir

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba, tarımda kendine yeterlilik nedir? İlgimi çekiyor ve bunu öğrenmek istiyorum. Yardım edebilecek kimse varsa, lütfen tarımda kendine yeterlilik hakkında bilgi verebilir misiniz? Tarımda kendine yeterlilik, tarım ürünlerinin üretiminde, kendi kendine yeterli olabilmek için gereken özellikleri içeriyor. Ne tür üretim teknikleri ve ürünleri gerektirdiği hakkında bilgi alabilir miyim? Ayrıca, tarımda kendine yeterlilik uygulamalarının getirdiği faydalar hakkında bilgi almak istiyorum. Lütfen, tarımda kendine yeterlilik hakkında yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,354
1,247
112
Tarımda Kendine Yeterlilik Nedir?

Kendine yeterlilik, bir üreticinin kendi tarım ürünlerinin üretim, işleme, dağıtım ve pazarlama ihtiyaçlarını karşılaması olarak tanımlanır. Bu, üreticilerin üretim, işleme, dağıtım ve pazarlama aşamalarında mümkün olan en iyi kâr marjını elde etmeyi amaçlamaları anlamına gelir. Bu, üreticilerin verimliliği artırmalarına ve toplam maliyetleri düşürmelerine yardımcı olur. Tarımda kendine yeterlilik, üreticinin kendi tarım ürünlerini sağlaması, işlemesi ve pazarlama ve dağıtımını kendi kontrolünde tutmasıdır.

Tarımda Kendine Yeterlilik Neden Önemlidir?

Kendine yeterlilik, üreticilerin üretim, işleme, dağıtım ve pazarlama maliyetlerini düşürmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, çiftçiler ürünün maliyetini kontrol etme, ürünün kalitesini sürekli yükseltme ve üretim maliyetlerinde tasarruf sağlama imkânına sahip olurlar. Tarımda kendine yeterlilik, üreticilerin kendi tarım ürünlerini üretmelerine, işlemelerine ve pazarlama ve dağıtıma kendi kontrollerini tutmalarına olanak sağlar. Bu, üreticilerin verimliliğini artırmalarına, üretim maliyetlerini düşürmelerine ve toplam maliyetleri düşürmelerine yardımcı olur.

Tarımda Kendine Yeterlilik Nasıl Sağlanır?

Tarımda kendine yeterlilik, tarımsal üretim süreçlerinin teknolojik altyapısının güçlendirilmesi ile sağlanabilir. Teknolojik altyapının güçlendirilmesi, üretimin verimliliğini artırmaya, üretimin sürekliliğini sağlamaya, üretimin kalitesini yükseltmeye, üretim maliyetlerini düşürmeye ve çiftçilerin gelirlerini artırmaya yardımcı olur. Tarımda kendine yeterlilik, tarımsal üretim süreçlerinin teknolojik altyapısının güçlendirilmesi ile birlikte üreticilerin kendi tarım ürünlerini üretme, işleme ve pazarlama ve dağıtımını kendi kontrolünde tutmalarına imkân tanır.

Anahtar Kelimeler: Tarımda Kendine Yeterlilik, Teknolojik Altyapı, Verimlilik, Üretim Sürekliliği, Kalite, Üretim Maliyetleri.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Tarımda kendine yeterlilik, bir ülkenin kendisini besin olarak kendisi sağlamasını sağlamak için gerekli üretim esaslarının uygulanmasıdır. Anahtar kelime olarak, otomatik üretim olarak da ifade edilir. Tarımda kendine yeterlilik, ülkenin kendi üretim yeterliliğine sahip olmasını sağlamak için önemlidir. Bir ülkenin kendisine yeterli üretim yapması, onun uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırır ve maliyetlerini düşürür.

Kendine yeterli tarım, ülkenin ekonomik refahını arttırmak için kritik bir öneme sahiptir. Bu, tarım sektöründe kalifiye çalışanların işe alınmasını ve teknolojiyi kullanarak üretim yapılmasını da içerir. Ülkede gerçekleştirilen tarım çalışmalarının verimliliğinin arttırılması, ülkenin tarımda kendine yeterliliğini arttırmak için önemlidir. Bu, özellikle tarımda ekonomik üretimin arttırılmasına yardımcı olur.

Tarımda kendine yeterlilik, ülkede üretilen gıdaların kalitesinin de arttırılmasını sağlar. Bununla birlikte, tarımda kendine yeterlilik, ülkenin çevresel etkisinin azaltılmasına da yardımcı olur. Bu, çevresel etkilerin önlenmesi ve tarım alanlarının korunması için önemlidir.

Tarımda kendine yeterlilik, ülkenin ekonomik büyümesine ve refahına katkıda bulunmak için önemlidir. Bu, ülkenin kendi kendine yeterlilik sağlamasını ve özellikle de tarımda üretimin arttırılmasını sağlayacaktır.

FikirDeryasi

Yeni Üye
BaYaN
5 Ağu 2023
2,705
298
0
Tarımda kendine yeterlilik, bir tarım işletmesinin kendi ihtiyaçlarını karşılamada yeterli olduğu anlamına gelir. Bu, üretilen ürünlerin önemli bir kısmının tarım işletmesinin ihtiyacı olan ürünleri üretmek için kullanılması anlamına gelir. Tarımda kendine yeterlilik aynı zamanda üreticilerin çevre dostu ve verimli bir tarım uygulamasının bir parçasıdır. Kendine yeterlilik, tarım işletmesinin hangi ürünleri üreteceğine, hangi teknolojilerin kullanılacağına ve hangi ürünlerin pazarlanacağına karar vermesiyle ilgilidir. Kendine yeterlilik önemli ölçüde tarım işletmesinin çevresel etki ve sürdürülebilirliği açısından da önemlidir. Tarımda kendine yeterlilik, tarım üreticilerinin ve çiftçilerin çevresel etkiyi minimize edebilme ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını destekleyebilme potansiyeline sahiptir.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Tarımda kendine yeterlilik, ülkelerin tarımsal ürünlerini üretme yeteneğinin ölçülmesi olarak tanımlanabilir. Bu, ülkenin tarımsal ürünlerinin iç piyasaya ve dış piyasaya yılda sürekli olarak yeterli miktarda sağlamasıdır. Tarımda kendine yeterlilik, ülkelerin tarımsal üretiminin tüketiminin anlamlı bir şekilde dengeye getirilmesi olarak da tanımlanabilir.

Kendine yeterlilik, ülkelerin tarım sektöründeki başarısını ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu, ülkenin tarımsal üretiminin tüketiminin ölçülmesidir. Bu ölçüm, ülkenin tarımsal üretiminin tüketim miktarını, üretiminin kaynaklarını, üretiminin çeşitliliğini ve üretiminin kalitesini gösterir.

Kendine yeterlilik ayrıca, ülkenin ticaret ortaklarına karşı tarımsal üretiminin göstergesidir. Tarımda kendine yeterlilik, ülkenin tarımsal ürünlerinin ticaret yapması için gerekli olan tarım ürünlerinin miktarını ve çeşitliliğini gösterir.

Tarımda kendine yeterlilik, ülkelerin ekonomik büyümesini ve gıda güvenliğini desteklemek için önemli bir faktördür. Tarımda kendine yeterlilik, ülkelerin tarımsal ürünlerinin üretimini artırmalarını sağlayarak, ülkelerin ekonomik büyümesini destekler. Ayrıca, tarımsal üretimin artması, ülkelerde gıda güvenliğini de artırır.

Tarımda kendine yeterlilik, ülkelerin tarım sektöründe başarılı olmaları için önemli bir unsurdur. Ülkelerin tarım sektöründe başarılı olmaları, ülkelerin ekonomik büyümesini ve gıda güvenliğini destekler.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,421
641
5
Türkiye'de tarımda kendine yeterlilik, ülkenin tarımsal faaliyetlerini daha verimli ve etkin hale getirmek amacıyla gelişmiş üretim teknolojileri kullanılarak üretilen ürünleri kullanılarak kendi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak olarak tanımlanabilir. Bu yaklaşım, ülke çapında üreticilerin ekonomik kalkınma ve refah için önemli bir kaynak oluşturacak şekilde üretimlerini arttırmaya çalışmalarının temel öğesini oluşturur.

Örneğin, tarımda kendine yeterlilik sağlamak için üreticiler, üretimlerini artırmak için modern tesisler, ekipmanlar ve teknolojiler kullanabilirler. Tarımda kendine yeterlilik için, üreticilerin, çiftliklerinde veya topluluklarda verimli tarım yapma ve ürünleri satma konularında eğitim almalarına da önem verilmelidir. Bu eğitimler, üreticilerin üretim ve pazarlama süreçlerinde etkinliklerini arttırmak için uygun teknolojileri kullanmalarını ve ürünlerini daha kaliteli ve verimli hale getirmelerini sağlayacaktır.

Tarımda kendine yeterlilik sağlamak için ülkelerin, çiftçilerin ve toplulukların sosyal ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesi gerekir. Devletler, tarımda kendine yeteri yeterliliği sağlamak için destekler ve teşvikler sağlamalı ve üreticileri daha kaliteli ve verimli üretim yöntemleri kullanmaları konusunda teşvik etmelidir. Ayrıca, üreticilerin üretimlerini arttırmak için kredi ve kampanyalar sunulmalıdır. Bunların yanı sıra, üreticilerin ürünlerini kaliteli ve verimli hale getirmeleri için gerekli ekipmanlar ve teknolojilerin sağlanması gerekmektedir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Türkiye'de tarımda kendine yeterlilik, ülkede yeterli ve dengeli besin maddelerinin üretilmesi için gerekli olan toprak, su, işçilik ve teknoloji gibi kaynakların kullanımının önemi büyüktür. Ülkemizin tarımda kendine yeterlilik sağlaması, üretilen ürünlerin satışından üretilen ürünlerin tüketimine kadar uzanan tüm aşamalarda daha verimli ve verimli bir üretim süreci oluşturmak için önemlidir.

Tarımda kendine yeterlilik, ülkemizin tarımsal üretiminin iç ve dış taleplere göre ayarlanmasını sağlamak için önemlidir. Ülkemizin tarımının temel hedefi, ülkemizde yeterli besin maddelerinin üretilmesini ve aynı zamanda üretilen ürünlerin ihraç edilmesini sağlamaktır. Tarımda kendine yeterlilik, üretimin yerel ve bölgesel talepleri karşılamak üzere optimize edilmesi ve üretimin öngörülemeyen koşullara karşı direnç göstermesini sağlamak için önemlidir.

Tarımda kendine yeterlilik sağlamak için, üreticilerin üretim yöntemlerini geliştirmeleri ve üretim proseslerini daha verimli hale getirmeleri gerekir. Bu amaçla, tarımda mekanizasyon, verimlilik ve verimlilik arttırıcı teknolojilerin kullanımının yaygınlaştırılması gerekebilir. Üreticilere destek olarak, üretim sürecinin her aşamasında verimliliğin artırılmasını sağlayacak tohum, gübre, makine ve teknik destek gibi kaynakların sağlanması gerekir. Ayrıca, üreticilerin tarımda kendine yeterlilik sağlamalarına yardımcı olmak için tarımsal üretimin çevresel faktörleri de hesaba katılmalıdır.

Tarımda kendine yeterlilik sağlamak, ülkemizin tarım sektörünün verimliliğini artırmak ve tarımsal ürünlerin kalitesini arttırmak için çok önemlidir. Tarımda kendine yeterlilik, ülkemizin ekonomik büyümesini destekleyecek ve üretim sürecini daha verimli hale getirecektir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,944
398
5
Tarımda kendine yeterlilik, kendi toplumunun meyve, sebze, et, balık, süt gibi gıda maddelerini kendisi üreterek karşılamak için gerekli teknoloji, kaynakları ve bilgiyi sağlamak olarak tanımlanır. Bu, tarımsal üretimin sürdürülebilirliği, verimliliği ve kalitesinin artırılmasına yardımcı olur.

Tarımsal kendine yeterlilik, ülkelerin ekonomik, sosyal, çevresel ve kültürel kaynaklarının tarımsal faaliyetlerle kullanılmasını sağlar. Bu da tarım ve ilgili endüstrilerin güçlenmesini sağlar. Tarımda kendine yeterlilik, tarım ürünlerinin üretim, işleme, depolama, pazarlama ve tüketim süreçlerinin geliştirilmesini de kapsar. Tarımda kendine yeterlilik, üreticilerin tarımsal ürünlerin satış getirilerinden daha iyi bir kazanç elde etmelerine yardımcı olur.

Tarımda kendine yeterlilik, üreticilerin tarımsal ürünleri küçük çapta üretip pazarlama yeteneklerini artırmak için eğitim, destek ve danışmanlık hizmetleri sağlamalarını kapsar. Bu hizmetler, üreticileri tarımda kendine yeterlilik amacıyla teknoloji kullanımına, verimliliğin artmasına ve üretim maliyetlerinin düşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda üreticilerin tarımsal üretiminin sürdürülebilirliğini sağlamalarına yardımcı olur.

Tarımda kendine yeterlilik, tarımsal ürünleri üretmek için doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını da kapsar. Tarımda kendine yeterlilik, üreticilerin üretim süreçlerinde doğal kaynakların verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Bunu sağlamak için, üreticilerin toprağın korunması, su tüketiminin azaltılması ve etkin enerji kullanımının teşvik edilmesi gibi çevresel unsurlara dikkat etmesi gerekir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Tarımda kendine yeterlilik, tarım ürünlerinin üretiminden tüketimine kadar olan süreci karşılayan, üreticilerin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar tarım ürünü üretme yeteneğine sahip olmaları anlamına gelir. Tarımda kendine yeterlilik, her tarım üreticisinin ürettiği ürünleri kendi ihtiyaçları için kullanmaya ve satmaya yeterli olmasını sağlamak için önemlidir.

Tarımda kendine yeterlilik, üreticilerin tarım ürünlerinin üretiminden tüketimine kadar olan sürecin tamamını kapsayan, tüm aşamalarda üreticilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler üretebilecek yetenek ve becerileri geliştirmesini gerektirir. Bunun için üreticiler, iyi tarımsal ve pazarlama teknikleri kullanarak verimli üretim yöntemleri geliştirmelidir. Üreticiler ayrıca, ürünlerinin kalitesini ve kendilerine sağladığı karı artırmak için teknolojik yenilikleri yakından takip etmeli ve değişen koşullara uyum sağlamalıdır.

Tarımda kendine yeterlilik sağlanması, üreticilerin ürünlerini daha rekabetçi fiyatlarla satmalarını ve ürünlerini daha kaliteli hale getirmelerini sağlayacaktır. Ek olarak, üreticilerin kendilerini daha ekonomik olarak güvence altına almalarını ve üretimlerini daha karlı hale getirmelerini sağlayacaktır. Tarımda kendine yeterlilik, içerdiği birçok fayda ve gelişmelere rağmen, üreticilerin çok çalışmasını ve kendilerini sürekli olarak yetiştirmelerini gerektirmektedir.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,951
1,315
112
Tarımda kendine yeterlilik, bir ülkenin topraklarındaki tarımsal üretimin yeterli miktarda tüketilen gıdaların üretimini sağlamak için yeterli olması anlamına gelir. Bu, ülkelerin ekonomik durumlarının önemli ölçüde iyileşebilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, kendine yeterlilik, tarım ürünlerinin dış ülkelerden ithal edilmesini azaltarak ülkelerin daha fazla para birimini koruma şansına sahip olmasını da sağlar. Tarımda kendine yeterlilik, ülkelerin kendi kendine tarımsal üretimlerini sürdürmede başarılı olmalarını sağlar ve tarımsal üretimin de önemli ölçüde arttırılmasını mümkün kılar.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Tarımda kendine yeterlilik, bir ülkenin veya bir bölgenin mevcut tarım alanlarından elde ettiği ürünleri yeterli miktarda üreterek kendisinin iç gereksinimlerini karşılaması olarak tanımlanır. Kendine yeterlilik, üretimin yeterli olmasının yanı sıra üretimin çeşitlenmesi ve kalitesinin yükseltilmesi gibi önemli konuları da kapsar.

Kendine yeterlilik, ülkenin ekonomik durumunu güçlendirmesinde önemli bir konudur. Ülkeler, üretimin yeterli olmasını sağlayarak iç ticareti artırabilir ve dış ticaretin içinde oluşturduğu ticari açıkları kapatabilir. Ayrıca, ülkenin yoğunlaşmasını sağlamak için tarımsal üretimin artırılması gerekir.

Tarımda kendine yeterlilik, tarım alanlarının verimli şekilde kullanılmasını sağlamak ve üretim kalitesinin geliştirilmesini sağlamak için çeşitli önlemleri içerir. Üreticilerin üretimini artırmak ve kalitesini yükseltmek için çeşitli teknolojik destekler sağlanmalıdır. Ayrıca, verimli üretim için üretim koşullarının iyileştirilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Tarımda kendine yeterlilik, üreticilerin üretim kalitesini artırmalarını ve üretimin çeşitlenmesini sağlamalarını da içerir.

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Tarımda kendine yeterlilik, tarım üretiminin üretim sürecini içeren ekonomik, sosyal, çevresel ve kültürel yönleriyle bir üretim, dağıtım ve tüketim süreci olarak tanımlanabilir. Tarımda kendine yeterlilik, üreticilerin hedeflerine ulaşmasını ve üretimlerinin korunmasını sağlamak adına üretimlerinin yeterli miktarda olmasına olanak sağlamaktadır. Bu yeterlilik, daha küçük ölçekli üretimlerin çoğunlukla küçük tarım işletmelerinin özelleştirmesini ve küçük ve orta ölçekli üreticilerin tarımsal süreçlerin tüm aşamalarını kontrol etme ve üretimlerinin kalitesini arttırma kabiliyetine sahip olmalarını sağlamaktadır.

Tarımda kendine yeterlilik, üreticilerin ürünlerinin kalitesini arttırmak ve ürünlerini sağlıklı ve güvenilir şekilde üretmek için üretim sürecinde gerekli tüm uygulamaları yerine getirmelerine olanak sağlar. Üreticiler, üretim süreçlerinde uygun önlemleri alarak, üretimin kalitesini arttırabilir, üretimin maliyetlerini düşürebilir ve üretimin verimliliğini arttırabilir. Tarımda kendine yeterlilik, ayrıca üreticilerin üretimleriyle ilgili çevresel etkileri de azaltmak ve üretimlerinin kalitesini arttırmak için gerekli önlemleri almalarını sağlar.

Tarımda kendine yeterlilik, tarım sektöründeki üreticileri kaynaklarını en etkin şekilde kullanmaları ve üretimlerinin kalitesini arttırmaları konusunda desteklemektedir. Tarımda kendine yeterlilik, aynı zamanda üreticilerin ürünlerinin pazarlanmasını ve satışını kolaylaştırmak için gerekli stratejik önlemleri de almalarını sağlamaktadır. Tarımda kendine yeterlilik, üreticilerin üretimlerinin kalitesini arttırmak, üretimlerinin verimliliğini arttırmak, üretimlerinin çevresel etkilerini azaltmak ve çeşitli pazarlama stratejileri uygulamak gibi çeşitli amaçlarını gerçekleştirmelerine olanak sağlamaktadır.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,944
398
5
Tarımda kendine yeterlilik, çiftçilerin kendi tarım ürünlerini yeterli miktarda üreterek, tüm gıda ihtiyaçlarını karşılamak için yaptıkları çalışmadır. Tarımda kendine yeterlilik kavramı, tarımsal ve hayvansal üretimin artırılmasını, arz ve talebi dengelemeyi ve ürünlerin piyasada istikrarlı bir şekilde satılmasını hedefler. Tarımda kendine yeterlilik, modern tarımın avantajlarından yararlanarak, verimliliği arttırmak ve üretim sürecini düzenlemek için önemlidir.

Tarımda kendine yeterlilik, çiftçilerin tarımını destekleyen ve verimliliği arttıran birçok etkeni dikkate almasını gerektirir. Toprakta yağış düzeni, sulama sistemleri, ürünlerin yeterli ve düzenli olarak üretilmesi, gerekli tarım ilaçlarının kullanılması, kültür ve yetiştirme yöntemleri, hayvan besleme ve bakımı gibi etkenler kendine yeterlilik için önemlidir. Ayrıca, tarımda çiftçilerin, üretim maliyetlerini ve kar marjlarını azaltacak, değerli ürünler üretebilecek ve kendi tarım ürünlerini piyasada satabilecek şekilde özel destek programlarından da yararlanması gerekir.

Tarımda kendine yeterlilik, çiftçilerin kendi tarım ürünlerini yeterli miktarda üreterek, düşük maliyetli üretim süreçleri ile ürünlerinin kaliteli ve verimli şekilde satışını sağlamalarını hedefler. Tarımda kendine yeterlilik, çiftçilerin üretim, satış ve pazarlama konularında eğitim almalarını da gerektirir. Eğitimin yanı sıra, çiftçilerin, ekonomik ve sosyal durumlarını iyileştirecek, ürünlerinin piyasaya sunulmasını kolaylaştıracak ve tarımsal üretimin verimliliğini arttıracak politikaların geliştirilmesi de tarımda kendine yeterlilik hedefi için önemlidir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,826
1,256
112
Tarımda kendine yeterlilik, tarım yapan insanların ihtiyaç duydukları tarım ürünlerinin üretiminde yeterli olmaları anlamına gelmektedir. Tarımda kendine yeterlilik, bir çiftçinin üretim yapabileceği ürünleri yerel çevredeki tüketicilere satabilmesini ve bu ürünleri üretmek için gerekli üretim araçlarını temin edebilmesini sağlamaktadır. Tarımda kendine yeterlilik, tarım ürünlerinin üretiminde kullanılan girdilerin verimli bir şekilde kullanılmasını, organik tarım gibi ekolojik yaklaşımların kullanılmasını, ürünlerin doğal yollarla muhafaza edilmesini ve kullanımı sürekli değişkenlik gösteren mal ve hizmetlerin ticaretinin yerel çevrede gerçekleştirilmesini gerektirir.

Kendine yeteri tarım, çiftçiler için önemli bir biçimde özgürlük ve güvenlik sağlayarak çiftçilerin üretim ve ticaret faaliyetlerinde büyük ölçüde bağımsızlığını kazanmalarını sağlar. Ayrıca, tarımsal ürünlerin üretiminde gereken girdilerinin kullanımına ilişkin kontrolleri çiftçilere kalır. Çiftçiler, yerel tüketicilere ürünlerini satarken, tarım ürünlerinin çeşidine ve kalitesine bağlı olarak ürünlerini farklı fiyatlarla satabilirler.

Tarımda kendine yeterlilik ayrıca, çiftçilerin ekonomik öz güvenlerini geliştirir ve tarımsal ürünlerin üretiminde kullanılan girdilerin verimliliğini artırır. Ayrıca, tarım ürünlerinin doğal kaynakların korunması ve ürünlerin tüketicilere ulaştırılması sürecinde ortaya çıkan zararlı atıkların azaltılmasını da sağlayabilir.

Özetle, tarımda kendine yeterlilik, çiftçilerin tarım ürünlerinin üretiminde ve ticaretinde kendi başlarına yeterli olmalarını sağlayan bir kavramdır. Tarımda kendine yeterlilik, çiftçilerin ekonomik öz güvenlerini geliştirir, üretim araçlarının verimli kullanılmasını teşvik eder ve doğal kaynakların korunmasını sağlamaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)