Tartım ne demek TDK

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba,

Tartım kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Tartım kelimesi hakkında biraz bilgim var, ancak TDK tarafından ne anlama geldiğini tam olarak kavrayamadım. Tartım kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum.

Tartım kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğiyle ilgili araştırma yaptım, ancak bu aramalarım net bir sonuç vermedi. Tartım kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğiyle ilgili olarak kaliteli ve gerçek bilgiler edinmek istiyorum.

Forum kullanıcılarından yardım istiyorum. Tartım kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğiyle ilgili olarak gerçek ve doğru bilgiler edinmek istiyorum.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,829
1,256
112
Tartım Ne Demek TDK Hakkında?

Tartım (Türk Dil Kurumu'nun tanımıyla "tartım") sözlükte, ağırlığın ya da miktarın ölçülmesi işlemi olarak tanımlanır. Tartım, özellikle ağırlık ölçümlerinde kullanılan bir terimdir. Tartım, çoğunlukla ölçülen ürünün ağırlığının ya da miktarının doğru olarak ölçülmesi amacıyla kullanılan basit bir işlemdir. Tartım, ağırlıkların ya da miktarların doğru olarak ölçülmesini sağlamak için kullanılan basit bir araçtır.

Tartımın Farklı Türleri

Tartımlar, çoğu zaman ağırlık ölçümlerinde kullanılan basit bir işlem olarak tanımlanır. Ancak, tartımlar farklı türlerde de kullanılabilir. Örneğin, oranlar ya da çözümlerin ağırlıklarının ölçülmesi işlemi de tartım olarak adlandırılır. Tartımlar, ayrıca ölçülen ürünün miktarının doğru olarak ölçülmesi için de kullanılabilir. Tartımlar, ayrıca ürünün kalitesini belirlemek için de kullanılabilir.

Tartımın Önemi

Tartımlar, özellikle ağırlık ölçümlerinde ve miktar ölçümlerinde önemlidir. Tartım, ölçülen ürünün ağırlığının ya da miktarının doğru olarak ölçülmesini sağlar. Tartımlar, ayrıca ürünün kalitesini belirlemek için de kullanılabilir. Tartımlar, ölçülen ürünün ağırlığının ya da miktarının doğru olarak ölçülmesi amacıyla kullanılan basit bir işlemdir. Tartımlar, ölçülen ürünün ağırlığının ya da miktarının doğru olarak ölçülmesini ve ürünün kalitesinin belirlenmesini sağlamak için kullanılır.

• Haha
Reactions: Busra

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Tartım, belirli bir ölçüde bir maddenin ya da bir nesnenin ağırlığının ölçülmesidir. Tartım, genellikle kimyasal reaksiyonların kontrolü veya ölçümü için kullanılır. Tartım teknikleri, gıda, ilaç ve kimyasal üretimdeki kaliteyi sürekli olarak izlemek için de kullanılır. Tartım, çoğunlukla doğru sonuçlar elde etmek için, çok hassas ve duyarlı cihazlar kullanılarak yapılır. Tartım, çoğunlukla, gıda, ilaç ve kimyasal üretimin kalitesini sürekli olarak izlemek için kullanılır.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Tartım, bir ölçüm sistemi olarak tanımlanabilir. Tartım, özellikle çeşitli maddelerin ağırlığının belirlenmesinde kullanılır. Tartımlar, çoğunlukla kantar, terazi veya çeşitli elektronik cihazlarla yapılır. Tartımlar, ölçümün doğruluğu, kullanılan cihazlar ve standartların açıklanmasına bağlı olarak değişebilir.

Tartımlar, genellikle ticari amaçlar için yapılır. Özellikle ticaret alanındaki ürünlerin fiyatlarının belirlenmesinde, tartım yöntemi kullanılır. Tartım, ağırlığın veya miktarın belirlenmesinde hukuki konularda da kullanılır. Örneğin, çeşitli ticari mülkiyet haklarının korunması için de tartım kullanılır.

Tartım, ağırlık, ölçek, ölçek veya hacim gibi çeşitli ölçümleri içeren kompleks bir ölçüm sistemidir. Tartımlar genellikle standart ölçüm birimleri kullanılarak yapılır. Tartımlar, genellikle farklı ölçüm birimleri arasındaki dönüşümlerin yapılmasını da içerir. Örneğin, litre ve kilogram arasında dönüşümleri hesaplamak gibi.

Tartım sistemi, genellikle çeşitli kurallar ve düzenlemeler tarafından yönetilir. Tartımlar, bir ülkenin para biriminde değerlendirilir. Tartım, ülkeler arası ticarette de kullanılır. Bu, ülkeler arasındaki ticaret işlemlerini kolaylaştırır ve ülkelerin kendi para birimleri arasında dönüşümleri yapabilmelerini sağlar.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Tartım, ölçme işlemlerinde kullanılan bir terimdir. Ölçülen nesnenin ölçüsünün, karşılaştırılması veya karşılaştırılması gereken bir ölçüsünün bulunması için kullanılan bir yöntemdir. Ölçümler, çoğunlukla bir ağırlık veya farklı bir ölçüm sistemi kullanılarak yapılır. Tartım, farklı ölçüm tekniklerinin bir kombinasyonu olarak da tanımlanmıştır. Tartımın kullanımı, çok çeşitli alanlara yayılmıştır. İşletme, endüstri, tarım, ticaret, kimya, biyoloji, kimyasal mühendislik gibi uzmanlık alanlarında tartım sıklıkla kullanılmaktadır. Tartımın kullanımı, farklı amaçlar için farklı teknikleri gerektirir. Örneğin, gıda maddelerinin teslimatında, gıda kalitesinin kontrolünde veya ürünlerin standartlarının belirlenmesinde tartım kullanılır. Tartım teknikleri, ağır veya hafif nesnelerin ölçülmesi için kullanılır. Tartım, ağır nesnelerin ölçülmesinde, basit ve kolay bir yöntem olarak kabul edilir. Tartım, özellikle çok küçük veya çok ağır nesnelerin ölçülmesinde kullanılan bir yöntemdir. Tartım, çoğu kez güvenilir ve doğru sonuçlar veren bir işlemdir.

Coolbey

Üye
BaY
20 Ağu 2023
799
97
5
Tartım, ölçme veya ağırlık ölçümü olarak tanımlanır. Tartım, enstrümanların ve tekniklerin kullanımını gerektiren bir süreçtir. Tartım, özellikle kimyasal maddelerin ağırlıklarının ölçülmesinde kullanılır. Tartım, aynı zamanda ürünlerin doğru miktarlarda üretilmesi ve satılması için kullanılır. Tartım, çoğu zaman hassas ölçüm yöntemleriyle yapılır. Tartım, ölçümlerin doğru ve güvenilir olmasını sağlamak için kalibrasyon gerektirebilir. Tartım, ayrıca kalite kontrol süreçlerinde önemli bir rol oynar. Tartım, çoğu zaman kantitatif veya kalitatif olabilir. Kantitatif tartım, özellikle büyük miktarda ürünlerin üretilmesinde veya satışında kullanılır. Kalitatif tartım, özellikle kimyasal maddelerin birbirleri arasındaki farklılıkların ölçülmesinde kullanılır.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Tartım, bir çözümleme ya da değerlendirmede kullanılan bir sistem olarak tanımlanabilir. Tartım, özellikle münferit nesnelerin, özelliklerinin, kalitelerinin, özelliklerinin ve kategorilerinin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Tartım, farklı özellikleri karşılaştırmak için kullanılan araçlardan biridir. Tartım sayesinde, özellikleri ve kalitelerini daha doğru ve doğruca değerlendirmek mümkündür. Tartım, özelliklerin ve özelliklerin karşılaştırılması için bir kıyaslama yöntemidir. Tartım, karşılaştırmalı değerlendirmeye dayanmaktadır ve karşılaştırmalı değerlendirmenin bir parçası olarak kullanılır. Tartım, özellikleri karşılaştırmak, özelliklerin kalitesini değerlendirmek ve kategorileri veya özellikleri gruplandırmak için kullanılır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Tartım, herhangi bir ölçümün, özellikle maddi bir ölçümün, tesbit veya belirleme işlemidir. Tartım, ölçüm için çeşitli fiziksel veya kimyasal yöntemler kullanılarak yapılır. Tartım ölçümleri, ölçümlerin kesin ve doğru sonuçlar vermesi amacıyla yapılır. Tartım ölçümleri, çoğunlukla ağırlık ölçümü için kullanılır. Bu tür bir ölçüm için, ölçülen maddenin ağırlığını ölçmek için kullanılan cihazlara, ölçen tartı olarak adlandırılır. Tartım ölçümleri, çoğunlukla miktar, ağırlık veya hacim ölçümleri için yapılır. Tartım ölçümleri, çoğunlukla değerlendirme veya kontrol için kullanılır. Tartım ölçümleri, özellikle ticari alanlarda çok önemlidir. Örneğin, perakende satışlar sırasında ödeme alacağı miktarın doğru olarak belirlenmesi için, ürünlerin ağırlıklarının ölçülmesi gerekir. Tartım ölçümleri, laboratuvar testlerinin de yapılmasında kullanılır. Tartım ölçümleri, kimyasal ve biyolojik maddelerin analiz edilmesi için de kullanılır.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Tartım, bir nesnenin ağırlığının ölçülmesi için kullanılan bir tekniktir. Bir tartı üzerinde ölçülen ağırlık genellikle birim cinsinden ölçülür, örneğin gram, kilogram, miligram gibi. Tartım, çoğu durumda, bir nesnenin doğru ağırlığını saptamak için kullanılan ölçüm birimleriyle yapılır. Tartım, hem manuel olarak hem de otomatik olarak yapılabilir. Manual tartım, bir tartının üzerinde basit bir ağırlık ölçümü için kullanılan klasik bir yöntemdir. Otomatik tartım ise, çoğu durumda, bir tartım makinesi kullanılarak yapılır. Otomatik tartım makinesi, çok daha hassas ve doğru ölçümler yapabilir ve çok daha hızlı teslimat sağlayabilir. Tartım, çoğu durumda, çalışma alanına veya uygulamaya bağlı olarak çeşitli yöntemlerle yapılır. Tartım, çoğu durumda, evde, ticaret merkezlerinde, fabrikalarda veya laboratuvarlarda kullanılan bir tekniktir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Tartım, bir ölçüm işlemidir. Genellikle, bir nesnenin, maddeyin, kavramın veya durumun ölçümünün yapılmasını ifade eder. Tartım, ölçüm işlemini daha kolay hale getirmek için kullanılan bir araç olarak düşünülür. Genellikle, kantitatif ve kalitatif olarak ikiye ayrılır. Kantitatif tartım, ölçülen nesnenin veya maddenin niceliksel özelliklerini ölçerken, kalitatif tartım ise ölçülen nesnenin veya maddenin niteliksel özelliklerini ölçer. Tartım, genellikle, fiziksel maddelerin ölçümü için kullanılır, ancak çoğu durumda, durumların, özelliklerin veya kavramların ölçümü için de kullanılabilir.

Merve

Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
281
0
5
Tartım, belirli bir maddeden, miktarının ölçülmesi sürecidir. Tartım, çoğunlukla çoğu materyal veya madde için kullanılan basit bir tekniktir. Tartım, bir maddenin ağırlığının ölçülmesi için en sık kullanılan yöntemdir. Tartım, farklı çeşitlerde ve farklı türlerde maddelerin tartılması için kullanılan bir teknik olup, ağırlık, hacim, oran veya başka bir miktar olarak ölçülür. Tartım, ağırlık ölçümleri için kullanılan teraziler, ölçümleri daha kesin hale getiren bir cihazdır. Tartım süreci, özellikle gıda, ilaç, kimyasal ve diğer kaynakların üretiminde önemli bir yere sahiptir. Tartım, kullanılan cihazın özelliklerine ve tartılan maddedeki değişkenlere göre değişebilir.

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Tartım, bir ölçüm terimidir ve ölçümleme için kullanılan bir yöntemdir. Tartım, özellikle ağırlıkların ölçülmesinde kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Tartım, ölçülecek nesnenin belli bir ölçüme göre ağırlığının ölçülmesi için kullanılır. Ölçüm, ağırlık ölçümünün ölçümünün ölçülmesinde kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır.

Tartım, genellikle bir çift terazi kullanılarak yapılır. Teraziler, ölçüm için kullanılan ve ölçümleri yapılan bir ağırlık ölçme cihazıdır. Teraziler, ölçülecek ağırlığın bir ölçüm cihazından geçmesi ile ağırlık ölçümlerinin yapılmasını sağlar. Teraziler, basit bir ölçüm cihazı olmasına rağmen, çok hassas ve doğru ölçümler yapabilir.

Tartım, günlük hayatta çok fazla kullanılmaz. Ancak, çok sayıda uygulamada kullanılır. Örneğin, ticarette, gıda üretiminde, kimyasal üretiminde, laboratuvar çalışmalarında ve çeşitli endüstrilerde tartım kullanılır. Tartım, ayrıca, ağırlık ölçümleri için standart bir yöntem olarak kabul edilir.

Tartım, zamanla gelişmiş ve ağırlık ölçümlerinin daha doğru ve hassas yapılmasını sağlamıştır. Modern tartım teknolojisi, çok hassas ve doğru ağırlık ölçümleri yapmak için en son teknolojileri kullanmaktadır. Bu teknolojiler, insanların daha kolay ve hızlı ağırlık ölçümleri yapabilmelerini sağlamaktadır.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,357
1,247
112
Tartım, büyük ölçüde ölçüm ve ölçümleme ile ilgili olarak tanımlanır ve özellikle fizik ve matematik alanlarında kullanılır. Tartım, özellikle ağırlıkların ölçümü ve fiziksel nesnelerin kütlelerinin ölçümü için kullanılır. Tartım, çoğunlukla bir ölçüm cihazının kullanımı veya bir tartım makinesi kullanılarak yapılır.

Tartım, farklı alanlarda kullanımı olan bir ölçüm tekniğidir. Örneğin, tarım alanında çiftçiler tarım ürünlerinin ağırlıklarını ölçmek için tartım kullanırlar. Gıda endüstrisinde, gıda maddelerinin ağırlıklarını ölçmek için de tartım kullanılır. İlaç endüstrisinde, ilaçların ağırlıklarının ölçümü için de tartım kullanılır.

Tartım, farklı ölçüm teknikleri ile de yapılabilir. Örneğin, ölçümlerin daha küçük ölçeklerde yapılması için mikro tartım kullanılabilir. Ayrıca, çok daha büyük ölçeklerde ölçümler yapmak için de nanotartım kullanılabilir. Tartım, laboratuvar çalışmalarında da kullanılan çok sayıda teknik arasında yer alır.

Tartım, genel olarak ölçümlerin daha doğru ve kesin sonuçlar elde etmek için önemlidir. Tartımla elde edilen veriler, örneğin tarım alanında ürünlerin ağırlıklarının ölçülmesi veya çalışmalar için gerekli olan verilerin elde edilmesi için kullanılır. Tartım, çoğunlukla ölçümlerin doğru sonuçlar elde etmek için kullanılan önemli bir tekniktir.

Gulfidan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
320
0
0
Tartım, bir nesnenin ağırlığını ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Tartım ağırlıkların ölçülmesinde tarih boyunca en eski yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Tartım, bir nesneyi ya bir özgül ağırlık ölçümü cihazına ya da bir ölçüm aygıtına koymak ve ağırlığını ölçmek için kullanılan bir sürecin adıdır. Bu yöntem, doğru bir şekilde ölçülen ağırlıkların kolayca elde edilmesini sağlar. Tartım, çoğu zaman çeşitli malzemelerin doğru miktarlarda ölçülmesi ve satın alınması için kullanılır. Tartım ayrıca, ürünlerin güvenilirliğinin ve kalitesinin kontrol edilmesinde de önemli bir rol oynar.

Eylem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
Tartım, bir ölçüm tekniği olarak tanımlanır. Genellikle, özellikle maddi nesnelerin ölçümünde kullanılır. Tartım, insanların veya aygıtların kullanarak nesnelerin ağırlığını ölçmek için kullanılan bir tekniktir. Tartım, çoğunlukla maddi nesnelerin ölçümü için kullanılır, ancak bilgisayarların doğruluğu ile de ölçüm yapılabilir. Tartım, özellikle ticari alanlar için önemlidir. Örneğin, bir çiftçinin ürünlerini satın alırken, ürünlerin ağırlıklarını ölçmek için kullanılan bir tekniktir. Tartım, çoğu durumda manuel olarak yapılır. Bir ölçüm aracı, bir tartı olarak adlandırılan, iki kenarından birine bir nesneyi takmak için tasarlanmış bir ölçüm aracına ihtiyaç duyulur. Tartım, ticari alanlar dışında, laboratuvar ve araştırma ortamlarında da kullanılır. Örneğin, araştırmacılar, laboratuvar ortamında çalıştıkları nesnelerin ağırlıklarını ölçebilmek için tartım tekniğini kullanabilir. Tartım, ölçümlerin doğruluğunu sağlamak için önemli bir tekniktir. Bazı durumlarda, ölçüm aracının kalibrasyonu gereklidir. Ayrıca, ölçümün doğruluğunu sağlamak için güvenilir bir şekilde ölçüm aracının kullanılması gerekir.

Simal

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
292
0
0
Tartım, ağırlıkların, miktarların veya ölçülerin ölçülmesi veya belirlenmesi anlamına gelen bir terimdir. Tartımlar, çoğunlukla ölçü birimleri kullanılarak yapılır. Tartımlar, çoğunlukla ağır veya hafif olan öğelerin ölçülmesinde, özellikle gram veya kilogram olarak kullanılır. Tartımlar ayrıca ölçülen öğenin ne kadar olduğunu belirlemek için de kullanılabilir. Tartımlar, aynı zamanda satın alınan, satılan, teslim edilen veya kullanılan öğelerin miktarının düzenli olarak kontrol edilmesi için de kullanılabilir. Tartımlar, kantitatif veri toplama, veri madenciliği ve veri analizi gibi alanlarda çok önemli bir yere sahiptir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,491
1,159
112
Tartım, ölçüm ve değerlendirme olarak tanımlanabilir. Bu işlemler, bir madde veya kavramın niteliklerini, özelliklerini, ölçülerini ve değerlerini ölçmeyi ve değerlendirmeyi amaçlayan çalışmaları içerir. Tartım, araştırmacılar tarafından kullanılan bir yöntemdir. Belirli bir noktaya kadar ölçümler yapılır ve sonuçlar değerlendirilir. Tartım, özellikle bilimsel araştırmalarda kullanılan bir yöntemdir. Tartım aynı zamanda ölçüm ve değerlendirmeyi içeren bir araştırma yaklaşımıdır. Veriler toplanır, ölçülür ve sonuçlar değerlendirilir. Tartım, özellikle ölçümlerin daha anlaşılır ve kullanışlı olmasını sağlamak için kullanılan bir tekniktir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)