Tartuffe konusu nedir

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba, Tartuffe konusu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Tartuffe Molière'in 1664 yılında yazdığı bir komedi üzerine kurulu; konu olarak ise kötü niyetli kişilerin zorbalıklarına karşı insanların direnci üzerine kurulu. Bu oyunu okudum ve anladığım kadarıyla karakterlerin zor durumlarını çözmek için güçleri ne kadar çok olursa olsun, onların hikayesinin sonunda mutlu bir sona ulaşmak için zorlukları aşmaları gerekiyor. Ancak, bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ihtiyacım var. Lütfen Tartuffe konusu hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,764
1,314
112
Tartuffe Konusu Nedir?

Tartuffe, Molière tarafından 1664 yılında yazılan klasiğe özgü bir Fransız komedyasıdır. Tartuffe, Orgon adlı aile babasının evine yerleşmiş, dini bir adam olarak gözüken ama kötü niyetli bir aldatmacadan söz eden bir karakter olarak tanımlanır. Tartuffe ailesinin çeşitli üyelerini aldatmaya, doğruluktan ve sorumluluktan kaçmaya çalışır. Halkın alaycı gözleri arkasında, Orgon’un ailesinin gizli konulara açıklık getirmesine ve Tartuffe’nin tüm kötü niyetlerini ortaya çıkarmasına yardım eder.

Tartuffe’nin Konusu

Tartuffe, Orgon adlı aile babasının evine yerleşmiş, dini bir adam olarak gözüken ama kötü niyetli bir aldatmacadan söz eden bir karakter olarak tanımlanır. Tartuffe, Orgon'un kızı Elmire ile evlenmek üzere hayaller kurmaktadır. Orgon, Tartuffe’nin kötü niyetlerine karşı kızını korumak için çabalamaktadır, ancak diğer aile üyeleri onu ikna etmek için uyarılara rağmen inat eder. Tartuffe, Orgon'un mülklerini ve ailesinin çeşitli üyelerini aldatmaya çalışır. Tartuffe'nin kötülüklerini ortaya çıkarmasına yardım eden çevredeki halkın alaycı gözleri arkasında, Orgon'un ailesinin gizli konulara açıklık getirmesine yardım eder.

Tartuffe Çıkış Noktası

Tartuffe, Orgon adlı aile babasının evine yerleşmiş, dini bir adam olarak gözüken ama kötü niyetli bir aldatmacadan söz eden bir karakter olarak tanımlanır. Molière’in komedyası, çağdaş Fransa’nın hükümdarının dinsel ve siyasi konulardaki kararlılığını ve toplumun güvenliğinin önemini göstermeyi amaçlamaktadır. Tartuffe’nin, kendisini dindar olarak gösteren bir adam olarak gösteren, ama aslında kötü niyetli bir insan olduğu anlaşılmaktadır.

• Like
Reactions: Feride

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)