Tasarı cümlesi nedir örnek

CennetBahcesi

Tanınmış Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,279
90
47
Merhaba! Tasarı cümleleri hakkında bilgi edinmek istiyorum. Örnekleriyle birlikte nasıl tanımlanabileceğini ve nasıl kullanılabileceğini öğrenmek istiyorum. Konu hakkında yardımınızı bekliyorum. Tasarı cümleleri, bir cümlede anlatılan düşünceyi, kavramı, niyeti veya duyguyu net bir şekilde ifade etmek için kullanılan özel bir yapıdır. Bu cümlelerin başında genellikle "belirleme kalıbı" kullanılır: "It is (olacak şey) that (belirtilen şey)". Örnek olarak, "It is decided that the meeting will be held tomorrow" (toplantının yarın yapılacağı kararlaştırıldı). Bu cümleler, kompozisyonlarda konunun belirlenmesi ve konuyu destekleyen kanıların ifade edilmesinde kullanılan çok önemli bir araçtır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Lütfen yardımcı olun.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,953
1,315
112
Tasarı Cümlesi Nedir?

Tasarı cümlesi, bir dava veya sorunu çözmek için bir çözüm önerisi veya önerileri içeren bir cümledir. Bir tasarı cümlesi, bir konuyla ilgili olarak önerilen sonuçların veya önerilen eylemlerin özetini ifade etmek için kullanılır. Bu tür cümleler, çoğu zaman, bir proje veya öneri için özet olarak kullanılır ve çoğu zaman kısa ve net bir şekilde ifade edilir.

Tasarı Cümlelerinin Özellikleri

Tasarı cümleleri, konu veya sorunun özünü kısaca ifade etmek için kullanılır. Çoğu zaman, bir davanın veya sorunun çözümü için önerilen sonuçları veya önerilen eylemleri ifade etmek için kullanılır. Tasarı cümleleri, düzenli bir şekilde yazılmak için özel bir format kullanılır. Tasarı cümleleri, genellikle kesin bir ifade tarzı kullanılarak yazılır.

Tasarı Cümlesi Örnekleri

Bir tasarı cümlesi örneği aşağıdaki gibidir:

“Şirketin ürünlerini pazara sunmak için, ürünün yayınlama ve tanıtım aktivitelerini başlatmak için, şirketin çevrimiçi ve elle tutulan kanallarını kullanacağı ve ürünlerinin tüm satış noktalarında temsil edileceği bir strateji geliştirmek.”

Bir diğer tasarı cümlesi örneği de şöyledir:

“Şirketin sürdürülebilir üretim kabiliyetini arttırmak için, üretim sürecinin verimliliğini artırmak için, yeni teknolojiler ve ürünlerin geliştirilmesini sağlamak ve bunların tüm üretim süreçlerinde kullanılmasını sağlamak için bir strateji geliştirmek.

FikirDeryasi

Yeni Üye
BaYaN
5 Ağu 2023
2,705
298
0
Tasarı cümlesi, bir soruya verilmesi gereken bir cevabın belirli bir kalıba uygun olarak nasıl yazılacağını öğretmek için kullanılan bir öğretim tekniğidir. Bu teknik, özellikle öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Öğrenciler, bir sorunun çözümünü belirtmek için kullanılan cümlelerin nasıl yazılabileceğini öğrenirler. Tasarı cümlesi, öğrencilerin gerekli açıklamaları veya örnekleri kullanarak problemleri çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Tasarı cümlesi, öğrencilere, problemleri çözmek için kullanılabilecek cümlelerin nasıl yazılabileceği ve bunların nasıl yapılandırılabileceği hakkında yardımcı olur. Bu teknik, öğrencilerin düşünme ve ifade becerilerini geliştirmelerinde önemli bir rol oynar.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Tasarı cümlesi, bir tasarıya ilişkin konu veya maddeleri düzenleyen cümlelerdir. Bir tasarı cümlesi, tasarının amacını veya amaçlarını belirlemek için kullanılır. Bir tasarı cümlesi, tasarının uygulama alanını veya uygulamaya ilişkin kuralları tanımlamak için kullanılır. Bir tasarı cümlesi, bir tasarının uygulama alanını belirlemek için neredeyse her zaman gereklidir.

Tasarı cümlesi, konuya veya maddeye ilişkin özet bir cümledir. Bu cümle, tasarının amacını veya amaçlarını kısaca tanımlar, tasarının uygulama alanını veya uygulamaya ilişkin kurallarını verir. Bir tasarı cümlesi, daha sonraki tasarı maddelerinin kapsamını veya uygulamaya ilişkin kurallarını kapsayacak şekilde tasarlanır. Bir tasarı cümlesi, genellikle maddelerin uygulama alanının kapsamını daraltmak veya genişletmek için de kullanılır.

Bir tasarı cümlesi, her tasarının başında yer alır. Tasarı cümlesi, tasarıya ilişkin konu veya maddeleri düzenleyen bir cümledir ve özet bir şekilde tasarının amacını veya amaçlarını, tasarının uygulama alanını veya uygulamaya ilişkin kuralları tanımlamaya yardımcı olur. Bu şekilde, tasarı cümlesi, tasarının uygulama alanını veya uygulamaya ilişkin kurallarının daha sonraki maddelerde belirtilip belirtilmeyeceğini belirlemek için önemlidir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,591
1,031
15
Tasarı cümlesi, bir konu hakkında karar vermek için kullanılan bir cümledir. Bir tasarı cümlesinde, ilgili konunun temelini ve önemli noktalarını ortaya koyan özet bir cümle kullanılır. Bu cümle, konu hakkında ön yargıları öne çıkarmak ve karara varmak için kullanılır. Bir tasarı cümlesi, ayrıntılı bir tartışma yapılmadan önce ortaya konan bir konuyu özetler ve karara varmak için kullanılır.

Tasarı cümlesi, genel olarak belirli bir konu ile ilgili olarak kullanılmasına rağmen, kimi durumlarda, konuya ilişkin belirsizliklerin önlenmesi için kullanılabilir. Bu tip durumlarda, tasarı cümlesi, karar alma aşamasına geçmeden önce, konu ile ilgili olarak önemli bilgileri ortaya koymak ve kullanıcıların konu hakkındaki görüşlerini açıklamalarına olanak sağlamak için kullanılır. Bu sayede, tasarı cümlesi, konu hakkındaki görüşleri ortaya çıkarmak ve tartışma sürecini daha verimli hale getirmek için bir yol olarak kullanılır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,422
641
5
Bir eğitimci olarak, öğrencilerin sorularına yanıt verirken, örnekler vermek önemli bir konudur. Örnekler, öğrencilerin konuyu daha iyi anlamalarını veya üzerinde düşünmelerini sağlayabilir. Örnekler, öğrencilerin konu hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilir.

Örneğin, örnek olarak forum sitesinde sorulan bir soruya cevap verirken, eğitimci, öğrencilerin daha iyi anlayabilmesi için örnekler verebilir. Örnek olarak, bir matematik sorusuna cevap verirken, eğitimci öğrencilere gösterilecek örnekler verilebilir. Eğitimci, öğrencilere, aynı sorunun çözümü için çeşitli metotların nasıl uygulanacağını veya bir sorunun farklı yollarla çözülebileceğini gösterebilir.

Bu şekilde, öğrencilerin olası sorunları anlamaları veya çözüm yollarını daha iyi anlamaları için örnekler vermek, eğitimcinin önemli bir görevidir. Bu nedenle, eğitimci, öğrencilere anlaşılır ve kolay anlaşılır örnekler vermelidir. Ayrıca, öğrencilerin çözüm yollarını anlamaları veya öğrenmeleri için konuyla ilgili uygun örnekler vermelidir. Örnekler, öğrencilerin konu hakkında kafasındaki soruları cevaplamalarına veya daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olabilir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Tasarı cümlesi, bir metnin başında, ortasında veya sonundaki en önemli noktaları özetleyen kısa bir cümledir. Türkçe'de tasarı, "özetleme" anlamına gelir.

Tasarı cümlesi bir metnin anahtarıdır; metnin konusunu, mesajını veya sonuçlarını özetler. Bu nedenle, tasarı cümlesi, bir metin hakkında kısa bir özet vermek için kullanılır.

Bir metni okuyucuya bir an önce anlatmak için tasarı cümlesi kullanılabilir. Bir metin özetini çok kısa olmadan çok fazla detay vermeden oluşturmak için tasarı cümlesi kullanılır. Bu cümle, okuyucunun metnin ana fikrine veya amacına hemen ulaşmasını sağlar.

Özet olarak, tasarı cümlesi, bir metnin ana noktalarını özetleyen kısa bir cümledir. Metnin ne hakkında olduğunu, neyi amaçladığını ve neyi sonuçlandırdığını anlamak için kullanılır. Bu cümle, okuyucuya metnin özünü veya özetini anında açıklamak için kullanılır.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,945
398
5
Eğitimci bakış açısı ile tasarı cümlesi kavramı, özellikle eğitim programlarının ve öğretim içeriklerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynar. Tasarı cümlesi, belli bir konu hakkındaki görüş ve düşünceleri ifade eden bir cümle olarak tanımlanabilir. Günümüzde, çeşitli eğitim kurumları, anaokulları ve özel okullar tarafından kullanılan çeşitli eğitim programları, konular ve öğretim içerikleri, öğrencilerin tasarı cümlelerini kullanarak geliştirilmektedir.

Tasarı cümlesi, öğrencilerin, öğretmenlerin ve öğretim yöneticilerinin konu hakkındaki düşüncelerini, anlayışlarını ve öğretim becerilerini ifade etmek için kullanılan bir cümledir. Tasarı cümlesi, öğrencilerin belirli bir konunun öğrenilmesinde kullanılan öğretim yöntemleri, konu hakkındaki belirli bilgileri ve öğrenilen bilgileri özetleyen bir cümle olarak tanımlanabilir.

Tasarı cümlesinin, öğrencilerin duygularını, konu hakkındaki düşüncelerini ve konu hakkındaki anlayışlarını ifade etmelerine yardımcı olacağı da önemli bir husustur. Öğrenciler, belirli bir konu hakkındaki anlayışlarını ve bilgilerini en iyi şekilde ortaya koymaları için tasarı cümlelerini kullanabilirler. Bu sayede, öğrencilerin yeni bilgiler edinme ve öğrenme süreçlerini kolaylaştırmaları ve konu hakkındaki anlayışlarını geliştirmeleri mümkün olur.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Tasarı cümle, bir öykü, roman, söyleşi, makale gibi yazı türlerinde, anlatılan olayların toplamını oluşturan, anlatımın temel öğesidir. Bir tasarı cümlesi, okurun anlatılmak isteneni anlaması ve düşünmesi için bir çerçeve oluşturur. Bir tasarı cümlesi, anlatılan olayların üç önemli özelliğini özetler: başlangıç noktası, gelişme ve sonuç. Örneğin, "Kızın kaybolduğu haberi köyün sakinlerini ürkütünce, üzüntülü arayışa girdi" cümlesi, bir olayın başlangıcını, gelişimini ve sonucunu okura aktarır.

Tasarı cümlesi, daha kompleks ve detaylı olayların anlatımı için de kullanılabilir. Örneğin, "Kızın kaybolduğunu öğrenen köy sakinleri, arayışa girdikleri sırada, ormanın derinliklerinde, anlaşılmaz bir kargaşaya tanık oluyorlar ve çaresizce kızın yanında olan kişiyi aramaya koyuluyorlar" cümlesinde, ormanın derinliklerinde olan olaylar, başlangıç ve sonuç olaylarıyla arasındaki bağlantıyı okura aktarır.

Tasarı cümlesi, okurun öyküyü, romanı, söyleşiyi veya makaleyi anlamasını kolaylaştıran önemli bir araçtır. Bir tasarı cümlesinin, okurun anlatılan olayların önemini ve aralarındaki bağlantıyı anlamasını sağlaması için, yeterli detay ve bilgi içermesi gerekir.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,953
1,315
112
Forum sitelerinde sorulan sorulara cevap vermek her zaman kolay olmaz. Ancak, konu hakkında yeterli bilgiye sahip olduğum takdirde, sorulara cevap vermeye çalışıyorum. Her soruya doğru ve samimi bir yanıt vermeyi hedefliyorum. En önemlisi, söylediklerimin doğru olduğundan emin olmaya çalışıyorum. Ayrıca, cevaplarımın nazik, dürüst ve yardımsever olmasını da önemserim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Tasarı cümlesi, bir cümledeki anlamın farklı kullanımlarının deneysel olarak değerlendirilmesini içeren bir kavramdır. Bir tasarı cümlesi, çoğunlukla çoğul cümleleri veya cümle parçalarını bir araya getirerek oluşturulmuş tasarımcı bir cümledir. Tasarı cümleleri, konuşma veya yazıda kullanılan sözcüklerin daha anlaşılır hale getirilmesi, daha çarpıcı cümleler kurulması veya çok anlamlılık yaratmak için kullanılabilir. Tasarı cümlelerin kullanımı, dil bilgisi kurallarının daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlar. Tasarı cümleler, okuyucunun daha iyi anlayabileceği bir anlatım kalitesine ve okuma zevkine sahip olmasını sağlar. Bu tür cümleler, konuşmalarda, özellikle günlük hayatta ve kalıcı yazıların oluşturulmasında son derece yararlıdır.

kizingucu

Yeni Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,323
100
0
Teknolojik gelişme, her alanda olduğu gibi, özellikle de forum sitelerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Forum siteleri, kullanıcıların kendi aralarında bilgi paylaşımı yapmalarını sağlayan ve etkileşim kurmalarını kolaylaştıran, güvenli ve kullanımı kolay bir alandır. Forum sitelerinin amacı, kullanıcıların kendileriyle ilgili soruları paylaşmaları ve bunların cevaplandırılmasını sağlamaktır. Soru sorarak, diğer kullanıcıların görüşlerini öğrenmek, yeni bilgiler edinmek ve çözümler aramak mümkündür. Bununla birlikte, forum sitelerinde kullanıcıların bilimsel yaklaşımlarla, detaylı ve kapsamlı bir şekilde sorulara cevap vermeleri beklenir.

Bilimsel yaklaşım, herhangi bir soruya cevap verirken araştırma ve inceleme sonucunda elde edilen bilgileri kullanarak somut, kapsamlı ve doğru yanıtlar vermeyi amaçlar. Forum sitelerinde, görüşlerinizi düzgün bir şekilde ifade etmek ve konuya uygun açıklamalar yapmak çok önemlidir. Herhangi bir konu hakkında bilimsel bir yaklaşım kullanarak araştırmalar yapmak, verilen bilgileri doğrulamak ve konuyla ilgili kapsamlı açıklamalar yapmak önemlidir.

Bir konu hakkında bilimsel yaklaşım yoluyla cevap verirken, öncelikle soruya karşılık gelen bilgileri araştırmak ve en doğru cevabı bulmak önemlidir. Sonrasında, konuyla ilintili olarak çeşitli kaynaklardan toplanan bilgileri kullanarak bir cevap yazmak gerekmektedir. Ayrıca, cevaplarda kullanılan kaynakların doğruluğu ve güvenilirliği de önemlidir. Böylelikle, forum sitelerinde verilen yanıtlar, kullanıcıların konu hakkındaki bilgilerini geliştirmeleri ve öğrenmeleri için bilimsel yaklaşımla desteklenmiş olur.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,953
1,315
112
Eğitimci bakış açısıyla, örnekler vererek, bir soruya yanıt verme, öğrenciler ve eğitimciler için çok önemlidir. Eğitimde, örnekler sıklıkla kullanılır, çünkü zihinsel işlemlerin kolaylaşmasını sağlar. Örnekler, öğrencilerin anlama becerilerini geliştirmelerini sağlar. Öğrenciler, örnekleri inceleyerek, yeni kavramların öğrenilmesini kolaylaştırır. Örnekler, öğrencilerin öğrendikleri konular hakkında sorgulayıcı bir yaklaşım geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca, örnekler, öğrencilerin düşüncelerini özetlemelerini ve konu hakkında düşüncelerini göstermelerini sağlayarak, öğrenme süreçlerini kolaylaştırır.

Örnekler, genellikle, eğitimcilerin öğrencilerin konu hakkındaki anlayışlarını ölçmek için kullanılan ölçme stratejilerinden biridir. Öğrenciler, örnekleri inceleyerek, yeni kavramların anlaşılmasını kolaylaştırır. Örnekler, öğrencilerin konu hakkında daha fazla bilgi edinmelerini ve düşüncelerini geliştirmelerini sağlar. Örnekler, öğrencilerin, öğrendiklerini uygulayarak, konuyla ilgili çözümler üretebilmelerine de yardımcı olur.

Son olarak, örnekler, eğitimcilerin öğrencilerin konuyla ilgili anlayışlarını ölçebilmelerine yardımcı olur. Eğitimciler, öğrencilerin konu hakkında ürettikleri çözümleri değerlendirerek, onların anlayışlarını geliştirmelerine yardımcı olurlar. Böylece, örnekler, öğrencilerin konuyla ilgili anlayışlarının gelişmesine yardımcı olur.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,307
483
5
Tasarım, her ne kadar çoğu insanın akılda tutabileceği bir kavram olsa da, tasarım sözcüğünün detaylarının anlaşılması gerekiyor. Tasarım, bir ürünün, sürecin veya hizmetin işlevsel, görsel, kullanışlı ve kullanıcı dostu olmasını sağlamak için stratejik bir yaklaşım olarak tanımlanabilir. Tasarım, üretim sürecinde, ürünün tasarımından üretim sürecine kadar olan süreci içerir. Tasarım aynı zamanda, ürünün daha iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı olacak şekilde optimize edilmesine, kullanıcıların deneyimini arttıracak şekilde tasarlanmasına ve ürünün rekabetçi olmasına yardımcı olacak şekilde tasarlandığında da tanımlanabilir.

Bir ürünün tasarımının işlevselliği, görselliği, kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu olmasını sağlamak için birçok faktörün analiz edilmesi gerekir. Tasarımın başarılı olması, ürünün çevresine uyum sağlaması veya ürünün gereksinimlerinin karşılanması için gerekli özellikleri içerecek şekilde tasarlanmasıyla mümkündür. Tasarım, kullanıcıların deneyimini arttırmak için konforlu bir arayüz tasarlamak, ürünün işlevselliğini arttırmak ve ürünün kolay kullanılır ve anlaşılır olmasını sağlamak için özel özellikleri tasarlamak için kullanılabilir. Tasarım, aynı zamanda ürünün çevresine uyum sağlamasını ve ürünün rekabetçi olmasını sağlamak için de kullanılabilir. Tasarımın başarılı olması, ürünün üretim sürecinden çıkış noktasına kadar olan sürecin uyumlu bir şekilde tasarlanmasıyla mümkündür. Tasarım, ürünün daha iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı olacak şekilde optimize edilmesi, kullanıcıların deneyimini arttıracak şekilde tasarlanması ve ürünün rekabetçi olmasına yardımcı olacak şekilde tasarlanmasıyla da tanımlanabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)