Taziye duası nasıl okunur

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Merhaba,

Taziye duasını nasıl okuyacağımı öğrenmek istiyorum. İnsanlar ölüm hakkında ne söyleyebilir? Taziye duasının metni nedir? Nasıl bir konuşma tarzının kullanılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? İnanıyorum ki yardımınızla, ölüm hakkında nasıl konuşmam gerektiği konusunda daha fazla bilgi edinmeye başlayabilirim. Özellikle taziye duasının nasıl okunacağı konusunda bana önerilerinizi veya tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,857
1,315
112
Taziye Duası Nasıl Okunur?

İnsanların ölüm haberi alındığında özellikle Müslümanların arasında okunan duadır. Taziye duası, ölen kişinin ruhunun şehitlik mertebesine çıkmasını dilemek ve başsağlığını ifade etmek için okunur. Taziye duası ölümden sonraki yaşamın hayırlara vesile olmasını ve ölünün ruhunun Cennet’e kavuşmasını temenni eder. Taziye duasının kısa ve uzun olmak üzere iki versiyonu vardır ve bunlar ölüm haberinin alınmasından sonra okunur.

Kısa Taziye Duasının Anlamı

Kısa taziye duasının anlamı, ölen kişinin ruhunun şehitlik mertebesine çıkması için Cenab-ı Hakk’a dua etmek ve başsağlığı ifade etmektir. Dua şöyle başlar: “Allahümme inni es’elüke bi hakkı anna ve bi hakkı muhammedin sallallahu aleyhi ve sellem ve bi hakkı eyyuhal enbiye ve ibadillahis salihin.” Dua bu şekilde devam eder: “Allahümme eğfir lena fakirin ve teğfir lena mü’minin ve âtinâ ileyhi cenneten tahiyyâtihi ve erhamnâ rahmeten tayyiben.”

Uzun Taziye Duasının Anlamı

Uzun taziye duası, kısa taziye duasının daha uzun bir versiyonudur. Dua şöyle başlar: “Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ve sellim.” Dua devam eder: “Allahümme inni es’elüke bi hakkı anna ve bi hakkı muhammedin sallallahu aleyhi ve sellem ve bi hakkı eyyuhal enbiye ve ibadillahis salihin. Allahümme eğfir lena fakirin ve teğfir lena mü’minin ve âtinâ ileyhi cenneten tahiyyâtihi ve erhamnâ rahmeten tayyiben. Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ve sellim.”

Taziye duası, ölen kişinin ruhunun şehitlik mertebesine çıkmasını dileyerek Cenab-ı Hakk’a dua eder. Dua kısa ve uzun olmak üzere iki versiyonu vardır ve bu dualar ölüm haberinin alınmasından sonra okunur.