TC Kimlik ile hangi ülkelere gidilir

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba,

TC Kimlik ile hangi ülkelere gidilir? sorusunu sormak istiyorum. İstanbul'dan İstanbul'a uçuşlarının yanı sıra, uluslararası seyahatler gerçekleştiriyorum ve TC kimliğimi nasıl kullanacağımı öğrenmek istiyorum. TC Kimlik kartıyla hangi ülkelere seyahat edebilirim ve gerekli olan vize ve diğer belgeler nelerdir? Diğer seyahat edenlerin deneyimlerinden yararlanmak istiyorum. Lütfen yardım edin. Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,360
1,247
112
TC Kimlik ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, uluslararası seyahatlerinde TC Kimlik belgelerini kullanabilirler. TC Kimlik ile hangi ülkelere gidilebileceği sorusunu cevaplamak için, Türkiye'yi vizenin gerekli olup olmadığına göre sınıflandıracağız.

Vize Gerektirmeyen Ülkeler

Türkiye'nin vize gerektirmeyen ülkelerle olan ilişkileri sayesinde, vize gerektirmeyen ülkeler arasında bulunanler şunlardır:

* Avusturya
* Belçika
* Bulgaristan
* Çek Cumhuriyeti
* Danimarka
* Estonya
* Finlandiya
* Fransa
* Almanya
* Yunanistan
* Macaristan
* İrlanda
* İsveç
* İtalya
* Letonya
* Lihtenştayn
* Litvanya
* Lüksemburg
* Hollanda
* Polonya
* Portekiz
* Romanya
* Slovakya
* Slovenya

Vize Gerektiren Ülkeler

Vize gerektiren ülkeler arasında bulunanlar şunlardır:

* ABD
* İngiltere
* İsviçre
* Kanada
* İsrail

Vize İçin Gerekli Belgeler

Türkiye vatandaşlarına vize almak için Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İsviçre ve Kanada'da, aşağıdaki belgeleri göstermeleri gerekmektedir:

* Geçerli TC Kimlik kimliğinin fotokopisi
* Geçerli pasaport fotokopisi
* Seyahat planı
* Son 3 ayda çalışanlara verilen mevsimlik çalışma belgesi
* Uçak biletinin fotokopisi
* Otel rezervasyonu

Vize İçin Gereken Diğer Belgeler

Vize başvurularında, vize için gerekenlerin yanı sıra, özel belgeler de istenebilir. Bunlar arasında, başvuru sahibinin kimliğini kanıtlayan belgeler, mevcut çalışma durumu, mevcut nüfus durumu, son 3 ayda kaydedilen kazançlar, seyahat amacı ve vize ödenen ücretin ödeme belgeleri yer alır.

Sonuç

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, TC Kimlik ile vize gerektirmeyen ülkelere seyahat edebilirler. Vize gerektiren ülkelere seyahat etmek için ise, vize başvurusunda gerekli olan belgeleri sağlamaları gerekmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)