TDK aşık nasıl yazılır

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba,
TDK aşık nasıl yazılır? sorusunu sormak istiyorum. İnternette aradım ama istediğim cevabı bulamadım. TDK aşıkın yazımının nasıl olması gerektiğini ve ünlü uyumlarının ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Dil konusunda uzman olan arkadaşlarımın fikirlerini öğrenmek istiyorum. Lütfen, TDK aşıkın yazımının doğru yöntemlerini ve ünlü uyumlarını bana paylaşın. İlginiz için çok teşekkürler.

MaverickYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
1
0
TDK Aşık Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) kelime kökenleri, anlamları ve kullanımları ile Türkçe sözcükleri sınıflandırmak ve tanımlamak için kullanılan bir kurumdur. TDK'nın standart Türkçe sözcükleri kullanımının açık bir şekilde tanımlanması oldukça önemlidir. TDK'nın Aşık sözcüğünün doğru yazımı hakkında bilgi vermektedir.

TDK Aşık'ın Yazımı

TDK, Aşık sözcüğünün yazımı hakkında kesin kurallar belirlemiştir. Aşık sözcüğü, TDK'nın kurallarına göre "aşık" olarak yazılmalıdır. Sözcük "aşık" olarak kesin olarak yazılmalı, "ashik" veya "asik" olarak yazılmamalıdır.

TDK Aşık'ın Anlamı

TDK, Aşık sözcüğünün anlamını "bir şeyleri çok seven, canı gönülden seven" olarak tanımlamıştır. Aşık, canı gönülden sevdiği bir şeye bağlanmak ve bağlanımının bağımsız olmamasıdır. Aşık, sevdiği şey için sevgi, bağlılık ve sadakat gösterir.

Aşık'ın Kökeni

TDK, Aşık sözcüğünün kökeninin, Arapça'dan alındığını belirtmiştir. Aşık sözcüğü, Arapça'da "aşık" olarak telaffuz edilen “ashku” sözcüğünden türemiştir. Ashku, sevgi, sadakat ve bağlılık anlamlarına gelmektedir.

TDK'nın Aşık sözcüğünün doğru yazımı ve anlamının belirlenebilmesi, Türkçe sözcüklerin standart kullanımının sağlanması için önemli bir adımdır. Bu makale, Aşık sözcüğünün TDK tarafından belirlenen doğru yazımının ve anlamının yanı sıra kökeninin de anlatılmasını amaçlamaktadır.