TDK birtakım nasıl yazılır

ViCe

Yeni Üye
BaY
7 Nis 2023
1,295
114
0
Merhaba,
TDK birtakım nasıl yazılır sorusunu araştırmak için forum sitesine başvurmak istiyorum. Birtakımın Türk Dil Kurumu (TDK) kurallarına göre nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Özellikle sözcükleri bağlaçlarla bir araya getirirken nasıl bir yazım kullanılması gerektiği konusunda detaylı bilgi almak istiyorum. Konu hakkında yardım edebilecek birisinin olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Tekrar ediyorum, TDK birtakımının nasıl yazılacağı hakkında bilgisi olan ve yardımcı olacak birisinin olup olmadığını merak ediyorum. Teşekkürler.

LeylaSessiz

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
1
0
TDK Birtakım Nasıl Yazılır

Birtakım, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan bir sözcüktür. Birtakım sözcüğü, çoğul olarak kullanıldığında, özne veya nesne olarak çoğul anlamına gelir. Birtakımın yazımı, sözcüğün kullanımına ve özne veya nesnelerin cinsiyetine göre değişir. Birtakımın yazımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun.

Birtakımın Kullanımı

Birtakımın kullanımı, sözcük cinsiyetine ve özne veya nesnelerin cinsiyetine bağlıdır. Örneğin, cümlede kullanılan özne veya nesne erkek ise, sözcük "birtakımlar" olarak yazılır. Eğer cümlede kullanılan özne veya nesne kadın ise, sözcük "birtakımları" olarak yazılır. Birtakımın cümlede kullanımı aşağıdaki örnekler ile açıklanmıştır:

Erkek: "Bir grup öğrenci birtakımlar okula gitti."

Kadın: "Bir grup öğrenci birtakımları okula gitti."

Kullanımının Farklı Yollardan Düzenlenmesi

Birtakım sözcüğü, ayrıca özne veya nesnelerin cinsiyeti ne olursa olsun, cümlede kullanılabilecek diğer bir biçimde de düzenlenmiştir. Bu biçimde, sözcük "birtakımların" olarak yazılır. Bu biçimde, sözcük hem erkek cinsiyetteki özne veya nesnelere, hem de kadın cinsiyetteki özne veya nesnelere uygulanabilir. Birtakımın bu biçimde yazımının örneği aşağıdaki gibidir:

"Bir grup öğrenci birtakımların okula gitti."

Sonuç

Birtakım, TDK tarafından kullanılan bir sözcüktür. Birtakımın yazımı, sözcüğün kullanımına ve özne veya nesnelerin cinsiyetine göre değişir. Birtakımın yazımı için, özne veya nesnelerin cinsiyetine göre birtakımlar veya birtakımları olarak yazılmalıdır. Birtakımın cümlede kullanımı için, sözcük ayrıca birtakımların olarak da yazılabilir.