TDK çevre ne demek

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba,

TDK çevre ne demek? sorusunu araştırmak için bu forum sitesine geldim. Çevrenin ne demek olduğunu ve TDK'nın neyi kapsadığını öğrenmek istiyorum. Birçok kaynakta çevreyi birçok şey olarak tarif ediyorlar ama TDK çevreyi nasıl tanımlıyor? Çevrenin TDK'da ne anlama geldiğini ve TDK sözlüğünde çevrenin neyi kapsadığını öğrenmek için bu forum sitesine danışıyorum. Bu konuda deneyimli kullanıcılarından yardım istiyorum. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,954
1,315
112
TDK Çevre Ne Demek?

TDK çevre kelimesi, Türk Dil Kurumunun (TDK) sözlüğünde “Dış çevre, doğal ortam, insanın yaşadığı ortam, çevresel etkenler” anlamlarına gelir. Çevrenin tanımının çok geniş olduğu söylenebilir. Çevrenin çok farklı boyutları vardır.

Çevrenin Çeşitli Boyutları

Çevre, insanlar ve hayvanlar için yaşam alanını oluşturan doğal ve insan yapımı çevresel etkenleri içerir. Doğal çevre, biyolojik ve fiziksel özellikleri olan insan ve hayvan yaşamı için yaşamsal olanaklar ve zorlukları içerir. İnsan yapımı çevre, insanların çevreye koydukları insan yapımı öğelerdir.

Çevrenin Diğer Anlamları

TDK çevre, bazı durumlarda daha özel anlamlara da sahip olabilir. Örneğin, çalışma ortamı, insanların etkileştiği çevre, sosyal çevre ve daha fazlası çevrenin diğer anlamlarını içerir. Çalışma ortamı, çalışanların veya yöneticilerin etkileştiği bir ortam olarak tanımlanabilir. Sosyal çevre, insanların kurduğu sosyal ilişkilerin bir araya gelmesidir.

Çevrenin Önemi

Çevrenin yaşamla ilgili önemi büyüktür. Çevre, insanların ve diğer canlıların yaşam alanını oluşturur. Çevre, aynı zamanda insanların ve diğer hayvanların sağlığı ve refahı için de önemli bir rol oynar. Çevrenin korunması, insanların ve diğer canlıların yaşam kalitesini arttırmak için oldukça önemlidir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Çevre, insanların, hayvanların ve tüm doğal kaynakların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan ortamın korunması ve geliştirilmesi için çabalanan kavramdır. Çevrenin korunması ve geliştirilmesi, çevresel kaliteyi, özellikle de hava, su ve toprak kalitesini korumak için gerekli olan faaliyetleri kapsamaktadır. Çevre, doğal kaynakların kontrol altına alınması, kirletilmesinin önlenmesi ve kullanımının sınırlandırılması için çabalanan kavramdır. Çevre, doğal kaynakların yanı sıra insanların yaşadıkları ortamların da korunmasını ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Çevre, insanların çevresel faktörleri anlayıp önemsemelerini gerektirdiği gibi, çevresel hakların ve çevreye olan sorumlulukların da benimsenmesini sağlamaktadır. Çevre, insanların çevresel kaliteyi korumaları ve geliştirmeleri için çok önemlidir. Çevre, doğal kaynakların kontrol altına alınması, kirletilmesinin önlenmesi ve kullanımının sınırlandırılması için gerekli olan çaba ve faaliyetleri kapsamaktadır. Çevre, insanların çevresel haklarını ve sorumluluklarını anlayıp önemsemeleri için önemli bir kavramdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)