TDK mısın TDK misin

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba,

TDK mısın TDK misin? sorusuna cevabımı arıyorum. Türk Dil Kurumu (TDK) hakkında bilgi edinmek istiyorum. Sözlükler, gramer kitapları, dil bilgisi konusunda yardım almak gibi TDK hakkındaki bilgileri edinmek istiyorum. Güvenilir kaynakları araştırıp, konu hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Sizinle konuşmaktan ve konu hakkında bilgi edinmekten memnun olurum. TDK hakkındaki konuların ne kadar doğru olduğunu ve ne kadar güvenilir olduğunu öğrenmek istiyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Soru eki "mı/mi/mu/mü"nün yazılışı konusunda daha fazla örnek ve açıklama yaparak bilgi vermek istiyorum:

Bu ek gelenekleşmiş olarak ayrı yazılır ve kendisinden önceki kelimenin son ünlüsüne bağlı olarak ünlü uyumlarına uyar:

- Kaldı mı? (Son ünlü "a" olduğu için "mı" şeklinde yazılır.)
- Sen de mi geldin? (Son ünlü "e" olduğu için "mi" şeklinde yazılır.)
- Olur mu? (Son ünlü "u" olduğu için "mu" şeklinde yazılır.)
- İnsanlık öldü mü? (Son ünlü "ü" olduğu için "mü" şeklinde yazılır.)

Soru ekinden sonra gelen ekler, bu eke bitişik olarak yazılır:

- Verecek misin? (Soru eki "mi" ile birleşik olarak yazılır.)
- Okuyor muyuz? (Soru eki "mu" ile birleşik olarak yazılır.)
- Çocuk muyum? (Soru eki "mu" ile birleşik olarak yazılır.)
- Gelecek miydi? (Soru eki "mi" ile birleşik olarak yazılır.)
- Güler misin, ağlar mısın? (Soru eki "mi" ile birleşik olarak yazılır.)

Bu ek sorudan başka görevlerde kullanıldığında da ayrı yazılır:

- Güzel mi güzel! (Burada "mi" sıfat-fiil olarak kullanılmıştır ve ayrı yazılır.)
- Yağmur yağdı mı dışarı çıkamayız. (Burada "mi" zarf-fiil olarak kullanılmıştır ve ayrı yazılır.)

UYARI: Birleşik fiillerde "mi" soru eki iki kelimenin arasına da gelebilir:

- Vaz mı geçtin? (Birleşik fiil olan "vazgeçmek" örneğinde "mi" eklemi iki kelimenin arasına gelir.)

Umuyorum ki bu örnekler ve açıklamalar soru eki "mı/mi/mu/mü"nün yazılışı konusunda daha fazla bilgi sağlamıştır.

LeylaGökyüzü

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
0
0
TDK mısın TDK misin: Türk Dil Kurumu Ne İşe Yarar?

TDK mısın TDK misin sorusu, Türk Dil Kurumu (TDK) hakkında bilgilendirme konusunda önemli bir sorudur. TDK, Türkiye'de Dil ve Edebiyatının korunması, geliştirilmesi ve öğretilmesi için kurulmuş bir kurumdur. Kurum, Türkçe anlamında ve yazınında gelişmelerin öncüsü olmuştur. Kurum, Türk Dilinin korunmasını ve gelişmesini desteklemek amacıyla her yıl çeşitli çalışmalar ve konferanslar düzenler.

TDK'nin Faaliyet Alanları

TDK'nin genel faaliyetleri arasında dilin korunması, geliştirilmesi, yazının desteklenmesi ve öğretilmesi bulunmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, kurum çeşitli projeler ve programlar geliştirmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır:

• Türkçe Sözlük: Türk Dil Kurumu, Türkçenin bilgisini ve kullanımını geliştirmek amacıyla Türkçe Sözlük yayımlar. Sözlük, Türkçenin dilbilgisi, sözcüklerin anlamları, kökenleri ve kullanımı hakkında bilgiler içerir.

• TDK Konferansları: TDK her yıl ülke genelinde çeşitli konferanslar düzenler. Konferanslar, konuşmacıların Türk Dilinin korunması, geliştirilmesi ve öğretilmesi konusunda konuşmalarını, tartışmalarını ve konularını içerir.

• Dil ve Yazın Çalışması: TDK her yıl çeşitli dil ve yazın çalışmaları gerçekleştirir. Çalışmalar, Türk Dilinin korunması ve geliştirilmesi için öneriler sunmak için gerçekleştirilir.

• Dil ve Yazın Projeleri: TDK, Türkçenin korunması ve geliştirilmesi için çeşitli projeler oluşturur. Projeler, özellikle çocuklar ve gençler arasında Türk Dilinin öğretilmesi amacıyla oluşturulur.

TDK'nin Önemi

TDK'nin önemi, Türk Dilinin korunması ve geliştirilmesi için büyüktür. Kurum, Türk Dilinin korunması ve geliştirilmesi için çalışmalar yapar ve bunun için gerekli girişimleri de gerçekleştirir. Kurum, ülke genelinde Türk Dilinin kullanımının artması ve öğretilmesinin teşvik edilmesi için çalışmalar yapar.

TDK'nin önemi, aynı zamanda Türk dilinin korunması ve geliştirilmesi için önemli bir kurum olduğu için de büyüktür. Kurum, Türk Dilinin gelişimini desteklemek ve korunmasını sağlamak için çeşitli çalışmalar gerçekleştirir. Böylece Türkçenin gelişimini desteklemek ve korunmasını sağlamak için önemli bir kurum olmuştur.

Sonuç

TDK mısın TDK misin sorusu, Türk Dil Kurumu hakkında bilgilendirme konusunda önemli bir sorudur. TDK, Türkiye'de Dil ve Edebiyatının korunması, geliştirilmesi ve öğretilmesi için kurulmuş bir kurumdur. Kurum, Türk Dilinin korunmasını ve gelişmesini desteklemek amacıyla çeşitli faaliyetler ve projeler düzenler. TDK'nin önemi, Türk Dilinin korunması ve geliştirilmesi için büyüktür ve Türkçenin gelişimini desteklemek ve korunmasını sağlamak için önemli bir kurum olmuştur.

Anahtar Kelimeler: TDK, Türk Dil Kurumu, Dil ve Edebiyat, TDK Faaliyetleri, Türkçe Sözlük, TDK Konferansları, Dil ve Yazın Çalışması, Dil ve Yazın Projeleri, TDK Önemi.