TDK siyah zeytin nasıl yazılır

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba arkadaşlar,

TDK siyah zeytin nasıl yazılır? sorusuna cevap arıyorum. Sözlüklerde ve kitaplarda aradım ama bu konuyla ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Bu nedenle sizin görüşlerinizi ve önerilerinizi duymak istiyorum. Lütfen TDK siyah zeytin yazımının doğru şekilde yazılışını bana söyleyin.

Türk Dil Kurumu'nun siyah zeytin kelimesini ne şekilde yazması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Siyah zeytin her ne kadar sözlüklerde olmasa da, kullanımı olan bir kelime olduğunu biliyorum. Bu nedenle, TDK'nın bu kelimeyi ne şekilde kullanması gerektiğini bilmek istiyorum.

TDK siyah zeytin nasıl yazılır? sorusunun cevabını öğrenmek için herhangi bir kaynağa başvurmak zorunda kalmadan, sizlerden yardım bekliyorum. Lütfen bana TDK siyah zeytin yazımının doğru şekilde nasıl yazılacağı hakkında bilgi verin.

Şimdiden teşekkürler.

MelodiRüzgar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
TDK Siyah Zeytin Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılmak üzere belirlenen yetkili yazım kurallarına göre siyah zeytin nasıl yazılır, sorusunun cevabını vermek için bu makaleyi oluşturduk. Türk Dil Kurumu, Türk dilinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla kurulmuştur. TDK, kelime ve kalıpların doğru yazımının kontrolünü sağlamak amacıyla yayınladığı yetkili yazım kurallarını uygulamayı önermektedir.

Siyah Zeytinin Yazımı

Türk Dil Kurumu tarafından kullanılan yetkili yazım kurallarına göre, siyah zeytin “siyâh zeytin” şeklinde yazılır. Günlük konuşma dilinde kullanılan “siyah zeytin” şeklindeki yazım, TDK tarafından yetkili yazım kuralına uymamaktadır.

Siyah Zeytinin Anlamı

Siyah zeytin, üzüm çekirdeği olarak da bilinen, elma çekirdeği şeklinde, siyah renginde bir meyvedir. Bu meyveyi, çoğu zaman zeytinyağı olarak tüketmek için pişirme işlemi sonrasında tüketmek mümkündür.

Sonuç

Türk Dil Kurumu tarafından belirlenen yetkili yazım kurallarına göre siyah zeytin “siyâh zeytin” şeklinde yazılır. Siyah zeytin, elma çekirdeği şeklinde, siyah renginde bir meyvedir ve çoğu zaman zeytinyağı olarak tüketilmektedir.