Tengir ne demek TDK

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba arkadaşlar, Tengir kelimesinin ne anlama geldiğini TDK (Türk Dil Kurumu) kaynaklarından öğrenmek istiyorum. Kelimeyle ilgili bilgi sahibi olanlar, lütfen beni bu konuda aydınlatabilecek bir şeyler paylaşırlar mı? Bana yardımcı olur musunuz? Lütfen ayrıntıları öğrenmek için herhangi bir kaynak önerin. Bu konu hakkında tüm bilgileri öğrenmekten çok memnun olacağım. Teşekkürler.

MeltemDalgası

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
1
0
Tengir Ne Demek?

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan Tengir kelimesi, çoğulu olarak “Tengirler” olarak da kullanılır ve “göklerin veya uzayın mabedleri, tapınakları” anlamına gelir. Kelime, Arapça ve Farsça kökenli olan Tengir, Türkler arasında da kullanılmıştır.

TDK'nın Tengir Tanımı

TDK tarafından tanımlanan Tengir kelimesi, “Tapınak, mabed, ilahî mekan” anlamına gelir. Ayrıca bu kelime, “Göklerin veya uzayın mabedleri, tapınakları” anlamına da gelir.

Tengir Kullanımı

Tengir kelimesi, özellikle Türk inançlarının ve kültürünün bir parçası olarak kullanılmıştır. Kelime, çoğu zaman ilahî mekan olarak kullanılmıştır, ancak aynı zamanda Türklerin tarihsel kültürleri ile de ilişkilidir.

Tengirin Önemi

Türklerin inançlarının ve kültürlerinin bir parçası olan Tengir kelimesi, özellikle Doğu Türkistan'daki inançlar, gelenekler ve kültürler arasında önemli bir rol oynamıştır. Tengir, Türkler arasında birçok kültürün üzerinde etkili olmuştur. Türk kültürü ile bağlantılı olan Tengir, aynı zamanda tarihsel kültürleri de etkilemiştir.