Tevahhuş ne demek TDK

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Tevahhuş kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. TDK'nın anlamını bilmiyorum. Bu kelimeyle ilgili yardım edebilecek birisi var mı? TDK'ya göre bu kelimenin anlamı nedir? Bilgilendirmek için çok minnettar olacağım. Tevahhuş kelimesi Türkçeye özgü bir kelime midir? Eğer öyleyse, kelimenin oluşumu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Tevahhuş hakkında bir başka kaynaktan bilgi alabilecek miyim? Her türlü yardımınız için minnettar olacağım.

MaviDeniz77

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
0
0
Tevahhuş Ne Demek TDK Hakkında

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan “tevahhuş”, Türkçe’de saygı veya kibarlıkla konuşmayı ifade eden bir sözcüktür. TDK’nın tanımlamasına göre, “tevahhuş” kelime anlamı olarak “kibar, nazik, alçakgönüllü, kırıcı olmayan, saygılı” bir dille konuşmayı ifade eder.

Tevahhuş Sözcüğünün Kökeni

Tevahhuş sözcüğü, Arapça kökenli bir sözcüktür. Kelime Arapça'da “tevahhüş” olarak yazılır ve “tevahhuş” olarak telaffuz edilir. Sözcük, Arapça “tevehhüş”, “tevahhüş”, “tevahhüş” gibi sözcüklerin çoğul halinden gelmektedir.

Tevahhuş Sözcüğünün Anlamı

Tevahhuş sözcüğü, Türkçe kelime anlamı olarak kibar, nazik, alçakgönüllü, kırıcı olmayan ve saygılı bir dille konuşmayı ifade eder. Sözcük, kimilerince de “iyilikseverlik” anlamında kullanılır.

Tevahhuş Sözcüğünün Kullanımı

Tevahhuş sözcüğü, günlük konuşmalarda ve yazılı metinlerde sıklıkla kullanılır. Sözcük, aynı zamanda kaligrafide de kullanılır. Örneğin, bir kaligrafik metin içerisinde “tevahhuş” sözcüğü, sevgiyi, saygıyı, iyilikseverliği ve dostluğu ifade etmek için kullanılır.

Sonuç

Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanan “tevahhuş” sözcüğü, Türkçe kelime anlamı olarak kibar, nazik, alçakgönüllü, kırıcı olmayan ve saygılı bir dille konuşmayı ifade eder. Sözcük, Arapça kökenli bir sözcüktür ve günlük konuşmalarda ve yazılı metinlerde sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda kaligrafide de kullanılır.