Toplantı da 2 3 kuralı nedir

arkamikontrolet

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,292
103
47
Merhaba, toplantılarda 2-3 kuralı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Toplantılarda uygulanması gereken 2-3 kuralının neler olduğunu öğrenmek istiyorum. Birçok toplantıyı izledim, ancak bu kuralların özünü kavrayamadım. Ne yazık ki, bu konuyla ilgili bir çok kaynak aradım ve faydasız oldu. İnternetten arama yapmama rağmen, bu konuyla ilgili net bir cevap elde edemedim. Toplantılarda uygulanması gereken 2-3 kuralını öğrenmek için lütfen yardım edin. Özellikle toplantılar sırasında uygulanması gereken, önemli kuralları ve etiket konularını öğrenmek istiyorum. Toplantıların verimli geçmesi için önemli olan kuralları öğrenmek için lütfen yardım edin. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Toplantılarda 2 3 Kuralı Nedir?

Toplantılar her türlü organizasyonun, işletmenin ya da kurumun çalışanlarının zaman zaman bir araya gelerek planlama, değerlendirme, karar verme ve problemleri çözme gibi işlevleri yerine getirmeleri için yapılan toplantılardır. Toplantıların başarılı olması ve daha verimli çalışabilmesi için, toplantıda izlenmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallar toplantıların başarılı olması için çok önemlidir. Bu makalede, toplantılarda izlenmesi gereken 2 ve 3 kuralların neler olduğu ele alınacaktır.

Toplantılarda 2 Kuralı Nedir?

Toplantılarda izlenmesi gereken iki temel kural vardır. Bunlar;

1. Toplantılarda herkesin söz hakkının olması: Toplantıda herkesin söz hakkı olmalıdır. Herkesin konu hakkında neler düşündüğünün anlaşılması, toplantının başarısının temelidir. İnsanların fikirlerinin alınması ve tartışılması, toplantının başarılı olmasını sağlayacaktır.

2. Toplantıyı başlatmak ve sonlandırmak: Toplantının başarısı için, toplantı başlatılırken ve sonlandırılırken özen gösterilmelidir. Toplantı için gerekli arka plan bilgilerinin verilmesi gerekebilir. Toplantı sonunda ise, alınan kararlar ve toplantının konuları tekrar gözden geçirilmelidir.

Toplantılarda 3 Kuralı Nedir?

Toplantılarda izlenmesi gereken üç temel kural vardır. Bunlar;

1. Sürenin kısıtlanması: Toplantıda alınan kararların üzerinde uzun süre düşünülmesi toplantının başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, her konu üzerinde uzun süre düşünülmeden, sürenin kısıtlanması gerekmektedir.

2. Konuşmacı ve konuşmacıların sırasının belirlenmesi: Toplantıda konuşmacılar arasında konuşma sürecinin düzenli olması çok önemlidir. Her konuşmacının sırasının belirlenmesi, toplantının verimli ve kontrollü bir şekilde yürümesini sağlayacaktır.

3. Toplantıya katılımcıların belirlenmesi: Toplantıların başarılı olması için, katılımcıların doğru seçilmesi çok önemlidir. Toplantıya katılacak katılımcıların, toplantının konusu ile ilgili bilgi sahibi olması ve etkin bir şekilde katılım sağlayabilecek yeterlilikte olması gerekmektedir.

Sonuç

Toplantıların başarılı olması için, toplantıda izlenmesi gereken 2 ve 3 kuralların bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir. Toplantıda herkesin söz hakkının olması, toplantıyı başlatmak ve sonlandırmak, sürenin kısıtlanması, konuşmacı ve konuşmacıların sırasının belirlenmesi ve toplantıya katılımcıların belirlenmesi gibi kuralların izlenmesi toplantının başarılı olması için çok önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)