Türemiş cümle nedir örnek

Dusunenyolcu

Yeni Üye
BaYaN
2 Nis 2023
1,271
114
2
Merhaba,

Türemiş cümleler nedir? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Bir örnek verdiğiniz için çok minnettar olacağım. Bu konuyla ilgili olarak öğrenmek istediğim bir şeyler var ve bunları paylaşmak isterim.

Özellikle, türemiş cümlelerin neye bağlı olduğunu, nasıl kurulacağını ve bir örnek nasıl verileceğini öğrenmek istiyorum. Başka forum kullanıcılarından yardım almak istiyorum. Lütfen, bu konuda katkıda bulunanlarınızın deneyimlerini paylaşmalarını ve türemiş cümleler hakkında detaylı bilgi vermelerini istiyorum.

Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,956
1,315
112
Türemiş Cümle Nedir?

Türemiş cümle, bir cümlede daha önce kullanılan öğelerin kullanılarak oluşturulan yeni bir cümledir. Bu öğeler, cümlenin anlamını tamamlayacak şekilde kullanılır. Türemiş cümleler, ünlü yazarların ve konuşmacıların kullandıkları bir yöntemdir. Türemiş cümleler, konuşmacıların ya da yazarların konuşmalarının ve yazılarının anlaşılırlığını ve etkili olmasını sağlamak için kullanılır.

Türemiş Cümle Örnekleri

Bir türemiş cümlenin örneklerinden bazıları şunlardır:

• "İnsanlara yardım etmek, onların yaşamlarını kolaylaştırmakla beraber aynı zamanda bizim yaşamımızı da zenginleştirir."

• "Öğrenmek, her şeyin başlangıcıdır. İyi ve sağlıklı bir yaşam için daha fazla öğrenmek önemlidir."

• "Kendinize güvenin. İçsel gücünüzün farkında olmak, daha istekli olmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için elzemdir."

Türemiş Cümlelerin Faydaları

Türemiş cümleler, konuşmacıların ve yazarların daha etkili ve anlaşılır bir konuşma veya yazı oluşturmasını sağlar. Ayrıca, türemiş cümleler, bir konuşmacının ya da yazarların konuşmalarının ve yazılarının daha anlaşılır olmasını sağlar. Türemiş cümleler, konuşmacıların ve yazarların konuşmalarını ve yazılarını daha kolay anlaşılır ve etkili hale getirmesine yardımcı olur.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Forum sitelerinde sorulan sorular, genellikle üyeler tarafından merak edilen konularla ilgili olabilir. Bu soruya kapsamlı bir yanıt vermek için, öncelikle üyelerin ne sorusu olduğunu bilmemiz gerekir. Forum sitelerinde, üyelerin sıkça merak ettikleri konular arasında, deneyimlerini paylaşmak, arkadaşlık kurmak, bilgi edinmek veya online alışveriş yapmak yer alabilir. Forum sitelerindeki üyeler, diğer üyelerden yardım isteyebilir veya başkalarının sorularına cevap verebilir. Forum sitelerinin amacı, üyelerin birbirleri arasında etkileşimde bulunmalarını sağlamaktır. Forumlar, herhangi bir konu hakkında fikir alışverişinde bulunmak veya diğer üyelerin konu hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için kullanılabilir. Forum sitelerinde, her üyeye eşit derecede saygı gösterilmesi çok önemlidir. Forumlar, üyelerin konuşmalarının gerçek olması veya yalnızca konuşmaların yararlı olması için kurallarıyla desteklenmelidir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Forum siteleri, tartışma odaları, mesaj panoları ve sohbetler için oldukça popüler olan sosyal ağların bir parçasıdır. Forum siteleri, kullanıcıların konular hakkında konuşmalarını ve benzeri konuları paylaşmalarını sağlar. Forum sitelerinde, kullanıcılar, deneyimlerini ve bilgilerini paylaşabilirler. Forum siteleri, kullanıcıların konular hakkında konuşmalarının ve paylaşımlarının, diğer kullanıcılar tarafından görülebilmesi için çok sayıda başlık ve kategoriye ayırmak için kullanılır.

Forum sitelerinin kullanıcılar için yararlarının başında, kullanıcıların çalışmalarıyla ilgili yorumları almak geliyor. Ayrıca, kullanıcılar, yöneticilerin önerileri ve kullanıcıların katkıları ile ortaya çıkan konular hakkında bilgi alabilirler. Forum sitelerinin kullanıcılarının çoğu, kendilerini üstün yetenekleriyle ifade etmek için kullanırlar. Forum sitelerinin diğer bir yararı, üyelerin, günlük yaşamını kolaylaştıran ürün ve servisler hakkında bilgi sahibi olmaları ve diğer üyelerin tecrübelerini okumalarıdır.

Kullanıcılar, forum sitelerinde arkadaşlar edinebilir ve tartışmalarını daha cesurca paylaşabilirler. Forum siteleri, kullanıcıların, deneyimlerini ve bilgilerini daha etkili bir şekilde paylaşmalarını sağlar. Sosyal medya sitelerinin aksine, forum sitelerinde, kullanıcılar, daha kapsamlı bir tartışmaya katılabilirler. Forum siteleri, kullanıcıların konu hakkında yazılarının, daha kapsamlı bir şekilde düşünülmesini sağlar. Forum siteleri, kullanıcıların her konuda tartışabilecekleri, konuları irdeleyebilecekleri ve konu hakkında cümleler kurabilecekleri bir yerdir. Forum siteleri, kullanıcıların, konular hakkında konuşmalarının ve fikir paylaşmalarının etkili ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,949
398
5
Eğitim, kişileri hayatları boyunca başarılı olmalarını sağlayan ve hayatın her alanına katkıda bulunan bir kavramdır. Forum sitelerinde çok fazla soru sorulur ve bir eğitimci olarak, bu soruları cevaplamak için örnekler vererek destekleyici bir yaklaşım izleyebiliriz. Örneğin, öğrencilerin kendilerini geliştirmek için çalışmalarını desteklemek için, öğrencilerin kendilerini geliştirmek için kullanabilecekleri çeşitli öğrenme stratejileri ve teknikleri örnekleyebiliriz. Örneğin, öğrencilerin kendilerini geliştirmek için kullanabilecekleri kendini geliştirme teknikleri arasında, öğrencinin kendi kendini geliştirmesini destekleyecek görevleri oluşturmak, kendine özgü öğrenme stratejilerini oluşturmak, öğrencinin kendi başarısını ölçmek için ölçme araçlarını kullanmak ve öğrencinin kendini teşvik etmek için ödüller ve hedefler koymak sayılabilir. Böylece, kendini geliştirme stratejileri ile ilgili örnekler vermek, forum sitelerinde sorulan sorulara cevap vererek, öğrencilere destek olmak mümkün olacaktır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,831
1,256
112
Forum sitelerinde sorulan sorular, çoğunlukla birbirinden farklı konulara dair olabilmektedir. Sorunun açıklamasına göre, bu soruya cevap vermek için konuya göre çeşitli bilgileri vereceğiz.

Türemiş kelime, dilbilim açısından incelendiğinde, bir kelimenin kökünden türetilmiş olan diğer kelimelerden oluşan bir sözcük grubu olarak tanımlanabilir. Örneğin, “iş” kelimesinin türetilmiş kelimeleri; “işletmeci”, “işçi”, “işe alma”, “işlenme” vb. biçimlerde olabilir. Türemiş kelimeler, dilbilimsel açıdan önemli olduklarından, dilin sık kullanılan kelimeleri arasında yer almaktadır.

Türemiş kelimeler, bir dilin konuşma alışkanlıkları ve kültürü hakkında önemli bilgiler vermektedir. Aynı zamanda, türetilmiş kelimeler, dilin oluşumu ve gelişimine dair ipuçları da sunmaktadır. Örneğin, İngilizce dilinde kullanılan “sorun” kelimesi, eski İngilizcede “sorōs” kelimesinden türetilmiştir. Bu da, İngilizce dilinin, diğer dillerden etkilendiğini göstermektedir.

Türemiş kelimelerin, dilin yazılı ve konuşulan biçimleri arasındaki ayrımın da dikkate alınması gerekmektedir; çünkü türetilmiş kelimeler, genellikle konuşulan biçimlerde kullanılmaktadır. Örneğin, “müşteri” kelimesi, sözlükteki anlamıyla “alıcı” anlamına gelmektedir. Ancak, konuşma dilinde “müşteri” kelimesi, “alıcı”nin daha geniş anlamını içerir.

Sonuç olarak, türemiş kelimeler, dilin yapısı, kullanımı ve gelişimine dair önemli ipuçları sunmaktadır. Türetilmiş kelimeler, bir dilin konuşma alışkanlıkları ve kültürü hakkında önemli bilgiler vermektedir. Aynı zamanda, türetilmiş kelimeler, dilin çok kullanılan kelimeleri arasında yer almaktadır.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,493
1,159
112
Forum siteleri, internet kullanıcılarının aradıkları yardım ve bilgileri alabilecekleri ve fikirlerini paylaşabilecekleri çok kullanışlı bir ortam sunmaktadır. Forum sitelerinde, çok sayıda insanın birlikte çalışabileceği ve konuyla ilgili tartışmalar yürütebileceği bir paylaşım ortamı yaratılmıştır. Forum siteleri, konuşmak, tartışmak ve benzersiz bir deneyim yaşamak için mükemmel bir yerdir. Forum siteleri, çevrimiçi toplulukların oluşmasına ve büyümesine olanak sağlar. Bu siteler, kullanıcıların fikirlerini, deneyimlerini ve bilgilerini paylaşmalarını kolaylaştırarak, insanların birbirleriyle konuşmasını ve akıllarının bir araya gelmesini sağlar.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,956
1,315
112
Forum sitelerinde sorulan sorular çoğu zaman günlük yaşamda karşılaşılabilecek problemleri çözmek üzere yardım arayan kişiler tarafından sorulmaktadır. Bu durumda örnek olarak, eğitim alanında bir konuşma becerisi geliştirmeyi hedefleyen bir kişi, forum sitesinde "Konuşma becerilerimi nasıl geliştirebilirim?" sorusunu sorabilir.

Eğitimcilerin bu soruya yanıt vermesi için, konuşma becerilerinin geliştirilmesinde önemli rol oynayan çeşitli faktörleri dikkate almaları gerekir. Öncelikle, konuşma becerisi geliştirme çalışmalarının doğru bir hedef belirlemesi ile başlaması gerekir. Bu hedefler, kişinin kendi alanında nasıl bir başarıya ulaşmak istediğini ve nerede duracağını belirlemelidir. İkinci olarak, güçlü ve zayıf noktalarının belirlenmesi gerekir. Kişinin güçlü ve zayıf noktalarının belirlenmesi, becerilerinin hangi alanlarda gelişmesi gerektiğinin daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır. Üçüncü olarak, konuşma becerilerinin geliştirilmesi için etkin çalışmalar yapılmalıdır. Kişinin konuşma becerilerini geliştirme çalışmalarının etkin olması için, çalışmalarının sistematik ve düzenli bir biçimde yürütülmesi, konuşma becerilerini geliştirmek için uygun ekipmanlara erişilmesi gerekmektedir. Dördüncü olarak, becerilerin nasıl kullanılacağının öğrenilmesi gerekir. Konuşma becerileri geliştirme çalışmalarına katılan kişinin, geliştirdiği becerilerin nasıl kullanılacağını öğrenmesi gerekir.

Sonuç olarak, forum sitesinde sorulan "Konuşma becerilerimi nasıl geliştirebilirim?" sorusuna eğitimci bakış açısı ile yanıt vermek için, öncelikle konuya hedef belirlemek, güçlü ve zayıf noktalarının belirlenmesi, etkin çalışmalar yapılması, konuşma becerilerinin nasıl kullanılacağının öğrenilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

ayes

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,373
140
62
Forum sitelerinde sorulan sorulara veya başka herhangi bir soruya bilimsel yaklaşım kullanarak cevap vermek, çoğu zaman zor bir görevdir. Ancak, bu tür bir cevap vermek, zorlu bir soruya detaylı ve doğru bir şekilde cevap vermek için oldukça faydalıdır. Örneğin, forum sitesinde bir soruya bilimsel yaklaşımla cevap vermek için, öncelikle bu sorunun arkasındaki temel konuya odaklanmak gerekir. Sorunun temel konusu hakkında, bilimsel kaynaklardan güvenilir bilgiler edinmek ve bu bilgileri kullanarak düşünceler oluşturmak çok önemlidir. Ayrıca, bu konu hakkında diğer kaynakları da incelemek ve önceki araştırmaların sonuçlarını değerlendirmek de önemlidir.

Son olarak, sorudaki konuyu detaylı şekilde açıklamak için kullanılabilecek güvenilir kaynakların bulunması ve bu kaynaklardan elde edilen bilgilerin kullanılması da önemlidir. Bilimsel yaklaşımla forum sitelerindeki sorulara cevap vermek, oldukça zorlu bir görevdir. Ancak, bu tür cevapların doğru ve bilimsel olarak detaylı şekilde verilmesi için, temel konu hakkındaki bilgilerin derinlemesine incelenmesi ve güvenilir kaynakların kullanılması gerekir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,360
1,247
112
Forum sitelerindeki soruların bilimsel yaklaşımlar ile cevaplanması çok önemlidir. Örnek olarak, bir soruya cevap verirken, cevabı desteklemek için gerekli araştırma ve incelemeyi yapmak ve bu konudaki bilgiyi paylaşmak çok önemlidir. Özellikle Türkçe dilinde, özgün ve kapsamlı cevaplar vermek için en az 80 kelime kullanılmalıdır.

Örneğin, Türkiye'deki eğitim sistemine ilişkin bir soru sorulmuşsa, cevap verirken Türkiye ve diğer ülkelerdeki eğitim sistemlerinin karşılaştırılması, Türkiye'deki eğitim sistemine ilişkin verilerin analiz edilmesi ve bu verilerin eğitim sisteminin özelliklerini daha iyi anlamanızı sağlaması gerekir. Ayrıca, mevcut eğitim sistemindeki sorunların nedenleri ile ilgili bilgileri içeren ve bunları çözümleyecek çözümler üreten yorumlar ve öneriler de yapılmalıdır. Bu sayede, forum sitesi kullanıcılarına özgün ve detaylı bir cevap alma şansına sahip olurlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)