Türk pasaportu ile vizesiz kaç ülkeye

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba,

Türk pasaportu ile vizesiz olarak ne kadar ülkeye seyahat edebilirim? Çok merak ediyorum. Pasaportumun vize gerektirmeyen ülkeler listesini öğrenmek istiyorum. Bir arkadaşımın, Türk pasaportu ile vizesiz olarak yaklaşık 50 ülkeye seyahat edebileceğimizi söylediğini duydum. Bu doğru mu? Ne kadar ülkeye gitmek mümkün, hangi ülkeler var? Daha önce vizesiz olarak seyahat etmeyi düşünmediğim ülkeler olabilecek mi? Bana ve diğerlerine yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Türk Pasaportu ile Vizesiz Kaç Ülkeye Gidilebilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Türk pasaportu ile vizesiz olarak kaç ülkeye giriş hakkı tanımaktadır? Türkiye, pasaportuna sahip olan Türk vatandaşları için yaklaşık olarak 90 ülkeye vizesiz olarak giriş hakkı tanımaktadır. Bu ülkelerin kimisi Avrupa Birliği üyesi, kimisi ise Türkiye’nin anlaşmaları olan ülkelerdir.

Kriterler Nelerdir?

Türkiye vatandaşlarının vizesiz olarak giriş hakkının tanınmasında, öncelikle vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olması gerekmektedir. Ayrıca, ülkeye gelecek olan kişinin ülkede kalacağı sürenin belirli bir süre olması ve ülkede geçici olarak kalacağının belirlenmesi gerekmektedir.

Vizesiz Giriş Hakkına Sahip Olunan Ülkeler

Türk vatandaşlarına vizesiz olarak giriş hakkı tanınan ülkeler, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Türkiye’nin anlaşmaları olan ülkeler ve diğer ülkeler olmak üzere 3 ana başlık altında toplanabilir.

Avrupa Birliği Üyesi Ülkeler: AB üyesi olan ülkeler, Türk vatandaşlarına vizesiz olarak giriş hakkı tanımaktadır. Bu ülkeler arasında; Almanya, İngiltere, Belçika, Bulgaristan, Fransa, İtalya, İrlanda, Hollanda, İspanya, İsveç ve İsviçre sayılabilir.

Türkiye'nin Anlaşmaları Olan Ülkeler: Türkiye, vizesiz olarak giriş hakkı tanıdığı ülkeler için anlaşmalar yapmıştır. Bu ülkeler, Bulgaristan, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan’dır.

Diğer Ülkeler: Türk vatandaşlarına vizesiz olarak giriş hakkı tanıyan diğer ülkeler arasında; Azerbeycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuveyt, Katar, Arabistan, Avustralya, Belize, Kosta Rika, Gana, Gine-Bissau, İsrail, Nijer ve Ürdün sayılabilir.

Türk Pasaportu ile Vizesiz Giriş Hakkının Süresi

Türk vatandaşlarına vizesiz olarak giriş hakkı tanınan ülkelerde, pasaport sahibine belirli sürelerde kalma hakkı tanınmaktadır. Bu ülkelerde kalma süresi, ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı ülkelerde kalma süresi 1 ay, bazı ülkelerde ise 3 ay olabilmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)