Türk üniversite diploması Ingiltere'de geçerli mi

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Merhaba,

İngiltere'de Türk üniversite diplomasının geçerli olup olmadığını öğrenmek için buraya yazdım. İngiltere'de çalışmak için Türk üniversite diplomasını kabul edip etmeyeceklerini öğrenmek istiyorum. İngiltere'de çalışma veya çalışma izni için Türk üniversite diplomasının geçerli olup olmadığı konusunda yardım istiyorum.

Özellikle İngiltere'de çalışmak isteyen Türk öğrenciler için bu konu çok önemli. Öğrenimimi tamamladıktan sonra İngiltere'de bir iş bulmak istiyorum. Ancak diplomamın İngiltere'de geçerli olup olmadığını öğrenmeden önce endişeliyim.

Lütfen, İngiltere'de Türk üniversite diplomasının geçerli olup olmadığı hakkında deneyimlerinizi veya başka kaynaklara dayanarak edindiğiniz bilgileri paylaşın. Türk üniversite diplomasının İngiltere'de geçerli olup olmadığı konusunda daha fazla bilgi edinmek için buraya yazdım. Teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,305
1,247
112
Türk üniversite diploması Ingiltere'de geçerli mi?

Mevcut durumda, Türk üniversite diplomalarının İngiltere'de geçerli olup olmadığı sorusu, çok fazla tartışma yaratıyor. Bu konuyla ilgili olarak pek çok farklı görüş var. İngiltere'deki üniversiteler, üniversite diplomalarının geçerliliği konusunda yayımlanan kamu politikalarına bağlı olarak karar veriyor. Türk üniversite diplomasına sahip olanlar, başvurdukları üniversiteden alacakları karara göre hareket etmeleri gerekiyor.

Türk üniversite diplomasının İngiltere'de kabul edilme süreci

İngiltere'de üniversite diplomasının geçerli olması için, öncelikle Türk üniversitesinin İngiltere hükümeti tarafından onaylanmış ve sonra akredite olan bir üniversite olması gerekmektedir. Bu akreditasyon, üniversitenin Uluslararası Öğrenci Öncelikleri ve Çalışma Standartları'nın (ISAS) kriterlerine uymasını sağlamaktadır.

Türk üniversite diplomasına sahip olanlar, başvurdukları İngiliz üniversitesinde Türk üniversitesinin akreditasyonu olup olmadığını kontrol etmelidir. Eğer Türk üniversitesi akredite ise, İngiliz üniversitesi tarafından özel olarak yapılan bir değerlendirme süreci başlar. İngiliz üniversitesinin değerlendirme kriterlerine göre, Türk üniversite diplomasının İngiltere'de kabul edilip edilmeyeceği belirlenir.

Türk üniversite diplomasının İngiltere'de kabul edilme olasılığı

Türk üniversite diploma sahiplerinin İngiltere'deki üniversitelere başvurma olasılığı çok yüksektir. Çünkü İngiliz üniversiteleri, dünya çapındaki üniversite diplomalarının geçerli olup olmadığını değerlendirmek için kendi değerlendirme sistemlerini kullanmaktadır. Bu sistemler, üniversite diplomalarının özgün niteliğini korurken, üniversite diplomasına sahip olan kişinin yeterli seviyede eğitim almış olup olmadığını belirlemek için kullanılır.

Sonuç

Türk üniversite diplomasına sahip olanlar, İngiltere'deki üniversitelere başvurma olasılıklarının çok yüksek olduğunu anlamalıdır. Ancak, başvurulan üniversitenin Türk üniversitelerinin akreditasyonunu kontrol etmesi gerekmektedir. Bu akreditasyon, üniversite diplomasının geçerli olup olmadığını belirleyen temel kriterdir. Eğer üniversite akredite ise, İngiliz üniversitesi tarafından özel olarak yapılan bir değerlendirme süreci başlar ve Türk üniversite diplomasının İngiltere'de kabul edilip edilmeyeceği kararı verilir.

Anahtar Kelimeler: Türk üniversite diploması, Ingiltere, geçerli, akreditasyon, değerlendirme.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)