Türkiye hangi ekonomik model ile yönetiliyor

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba,

Türkiye'yi hangi ekonomik model ile yönetiliyor? sorusuna cevap arıyorum. Son zamanlarda Türkiye ekonomisinin nasıl yönetildiği konusunda çok fazla tartışma var. Birçok kişi, Türkiye'nin neoliberal bir ekonomik modeli izlediğini savunuyor. Diğerleri ise, Türkiye'nin daha çok müdahaleci bir ekonomik modeli izlediğini öne sürüyor. Özellikle, Türkiye ekonomisindeki son değişiklikler bu tartışmanın daha da ateşlenmesine neden oldu.

Türkiye ekonomisinin hangi ekonomik modeli izlediği hakkında net bir cevap arıyorum. Bu konuda deneyimli olan kişilerden veya konu hakkında yazılmış yayınlardan yardım almak istiyorum. Yani, Türkiye'yi hangi ekonomik model ile yönetiliyor? sorusuna net bir cevap almak için konuya daha fazla odaklanmak istiyorum.

Eğer siz de Türkiye ekonomisinin hangi ekonomik modeli izlediği konusunda deneyiminiz veya bilginiz varsa, lütfen bunu paylaşın. Ayrıca, bu konuda önerilerinizi veya tavsiyelerinizi de paylaşırsanız çok memnun olurum.

Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Türkiye'de Uygulanan Ekonomik Model

Türkiye, günümüzde uyguladığı iktisadi modeli ile birlikte gelişmekte olan ülkeler arasında sayılmaktadır. Türkiye, özellikle son 20 yıldan bu yana, küresel ekonomik değişimleri kapsayan önemli değişimlerden geçti. Bu değişimler sürecinde, Türkiye, özellikle de 1990'ların sonlarından itibaren, daha serbest ve daha çok katılımlı bir ekonomik modeli uygulamaya başladı. Bu makalede, Türkiye'de uygulanan ekonomik modelin özellikleri hakkında konuşacağız.

Türkiye'de Uygulanan Ekonomik Modelin Özellikleri

Türkiye, 1990'ların sonlarından bu yana, daha serbest ve daha çok katılımlı bir ekonomik modeli uyguluyor. Türkiye'de ekonomik model, temel olarak, özelleştirme, devlet müdahalesinin azaltılması, liberal ticaret ve döviz kurlarının serbest bırakılması, mali disiplin ve ödeme dengesinin sağlanması gibi özellikleri içeriyor.

Türkiye, liberal ekonomik modeli uygulamak için, birçok alanda önemli reformları hayata geçirdi. Örneğin, Türkiye, özelleştirmeyi teşvik etmek için, 1997 yılında bir özelleştirme programı hayata geçirdi. Programın amacı, devletin hayatın çeşitli alanlarındaki müdahalesini azaltmak ve ekonomik faaliyetleri özelleştirmekti.

Türkiye, aynı zamanda, ticaret ve döviz kurlarının serbest bırakılmasına yönelik önemli reformlar gerçekleştirdi. Türkiye, 2002 yılından itibaren, döviz kurlarını serbest bıraktı ve ülkedeki döviz rezervlerini arttırdı. Böylece, Türkiye, döviz kurlarında daha fazla istikrar sağlayabilecek bir ortam yarattı.

Türkiye, aynı zamanda, mali disiplin ve ödeme dengesinin sağlanması için de reformlar gerçekleştirdi. Örneğin, Türkiye, 2008 yılında, AB Standartlarına uyumlu, kamu maliyesinin daha güvenilir ve daha sürdürülebilir bir hale getirilmesi için bir düzenlemeyi hayata geçirdi.

Sonuç

Türkiye, 1990'ların sonlarından bu yana, daha serbest ve daha çok katılımlı bir ekonomik modeli uygulamaya başladı. Bu ekonomik model, temel olarak, özelleştirme, devlet müdahalesinin azaltılması, liberal ticaret ve döviz kurlarının serbest bırakılması, mali disiplin ve ödeme dengesinin sağlanması gibi özellikleri içeriyor. Böylece, Türkiye, ekonomik büyümesini artırarak gelişmekte olan ülkeler arasına girdi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)