Türkiye'de e sağlık çalışmaları ne zaman başladı

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba,

Türkiye'de e sağlık çalışmaları ne zaman başladı? Bu sorunun cevabını arıyorum. Türkiye'de e-sağlık alanında çalışmaların ne zaman başladığını öğrenmek istiyorum. Türkiye'de e-sağlık alanında ilk çalışmaların hangi zamanda başladığını ve bu alandaki gelişmeleri öğrenmek istiyorum.

Türkiye'de e-sağlık alanında başarılı çalışmaların ne zaman başladığını öğrenmek için çok çalışıyorum. Burada uzmanların katkısını almak istiyorum. Türkiye'de e-sağlık alanında başarılı çalışmaların ne zaman başladığını öğrenmek için daha fazla bilgiye ihtiyacım var. İlgilenen herkesin katkısını bekliyorum.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Türkiye'de e-Sağlık Çalışmalarının Tarihçesi ve Bugünü

Türkiye'de e-sağlık çalışmalarının tarihçesi yaklaşık 15 yıl öncesine dayanmaktadır. Özellikle 2000'li yıllarda Türkiye'de e-sağlık çalışmaları hız kazandı. Ülkemizde e-sağlık çalışmalarının başlangıcını, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı “e-Sağlık Stratejisi” ile birlikte 2002 yılında gerçekleşti. Stratejinin amacı, sağlık hizmetlerinin etkinliğini, verimliliğini ve kalitesini artırmak, sağlık hizmetlerinin güvenilirliğini arttırmak ve sağlık hizmetleri alanındaki etkileşimleri arttırmaktı.

2002-2010 Dönemi: E-Sağlık Uygulamalarının Etkisi ve Sonuçları

2002-2010 döneminde, Türkiye'de e-sağlık uygulamalarının etkisi ve sonuçları oldukça fazlaydı. Sağlık Bakanlığı, bu dönemde hekimler ve hastaneler arasındaki bilgi akışını hızlandırmak ve hastaların daha kolay ulaşabileceği sağlık bilgilerini genişletmek için birçok e-sağlık uygulaması başlattı. Sağlık Bakanlığı, bu dönemde sağlık hizmetlerinin etkinliğini arttırmak, hastaların sağlık için erişebileceği bilgileri arttırmak ve hastaların sağlık bilgilerini kolayca erişebilecekleri bir platform oluşturmak için düzenlemeler yaptı. Ayrıca, Türkiye'deki sağlık çalışanlarının sağlık hizmetlerini verme süreçlerini kolaylaştırmak için çeşitli e-sağlık uygulamalarının geliştirilmesine önem verildi.

2010-Bugün: Türkiye'de E-Sağlık Uygulamalarının Güncel Durumu

2010 yılından bu yana, Türkiye'de e-sağlık uygulamalarının güncel durumu şunlardır: Sağlık Bakanlığı, bireylerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve sağlık hizmetlerinin verimliliğini, etkinliğini ve kalitesini arttırmak için birçok e-sağlık uygulaması başlattı. Bunlar arasında, Kişisel Sağlık Dosyası (KSD) ve Sağlık İşlemleri İzleme Sistemi (SIIS) gibi çeşitli uygulamalar sayılabilir. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı, kamu sağlık kurumlarının ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde sunulması için çeşitli elektronik sağlık hizmetleri geliştirdi.

Türkiye'de e-sağlık çalışmalarının başlangıcı 2002 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan “e-Sağlık Stratejisi” ile gerçekleşti. Bu stratejinin amacı, sağlık hizmetlerinin etkinliğini, verimliliğini ve kalitesini arttırmak, sağlık hizmetlerinin güvenilirliğini arttırmak ve sağlık hizmetleri alanındaki etkileşimleri arttırmaktı. 2002-2010 döneminde, Sağlık Bakanlığı, hekimler ve hastaneler arasındaki bilgi akışını hızlandırmak ve hastaların daha kolay ulaşabileceği sağlık bilgilerini genişletmek için birçok e-sağlık uygulaması başlattı. 2010 yılından bu yana, Türkiye'de e-sağlık uygulamalarının güncel durumu, sağlık hizmetlerinin etkinliğini arttırmak, hastaların sağlık için erişebileceği bilgileri arttırmak ve hastaların sağlık bilgilerini kolayca erişebilecekleri bir platform oluşturmak için düzenlemeler yapılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)