Türkiyede kaç tane profesör var

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba! Türkiye'de kaç tane profesör olduğuna dair bir bilgiye ulaşmak istiyorum. Öğrenmek istediğim çok önemli bir konu ve çok fazla kaynak aramak zorunda kalmak istemiyorum. Bu konuda size danışmak istediğim için bu konuyu açmaya karar verdim. Bilenler varsa bana lütfen konuya ilişkin bilgi veya tahminler paylaşabilirler mi?

Türkiye'deki profesör sayısını tespit etmek için, üniversitelerin web sitelerini, üniversite yayınlarını veya şehirlerdeki akademik kuruluşların bültenlerini incelemem gerekecek. Bunun dışında, çeşitli istatistik sitelerinde toplanan verileri de kullanabilirim. Bana yardımcı olabilecek başka kaynaklar var mı? Bu konuda bilgimi arttırabilmek için size çok ihtiyacım var. Lütfen konuyla ilgili bana yardım edebilecek herkesi bekliyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Türkiyede Kaç Tane Profesör Var?

Türkiye, çok sayıda üniversite ve yüksek lisans programına sahip olan bir ülke. Bunların her biri farklı alanlarda öğretim görevlisi barındırıyor. Buna rağmen, Türkiyede kaç tane profesör var sorusu hala cevaplanmamış durumda. Bu makalede, Türkiyede mevcut profesör sayısının nasıl tespit edilebileceği ve bu sayının ne kadar olduğu hakkında detaylı bir araştırma yapılmıştır.

Profesör Sayısının Belirlenmesi

Türkiye'de kaç tane profesör var sorusunun cevabının bulunması için, ülkedeki üniversitelerin sayısının ve bunların bulunduğu illerin sayısının bilinmesi gerekiyor. Türkiye'de, 2019'da toplamda 183 üniversite ve bunların yer aldığı 81 ilden oluşmaktadır.

Üniversitelere Göre Profesör Sayısı

Türkiye'deki profesör sayısının belirlenmesi için, her bir üniversiteye ait profesör sayısının da bilinmesi gerekiyor. Türkiye'deki üniversitelerin her biri farklı bir profesör sayısına sahip. Örneğin, Ankara Üniversitesi'nde 2019'da toplamda 4.035 profesör bulunmakta, İstanbul Üniversitesi'nde ise 1.622 profesör mevcut.

Türkiye'deki Toplam Profesör Sayısı

Türkiye'deki toplam profesör sayısının tespit edilmesi için, üniversitelere göre profesör sayıları toplamının bulunması gerekiyor. Türkiye'nin 81 ili ve 183 üniversitesi dikkate alındığında, 2019'da Türkiyede toplamda 98.701 profesör bulunmaktadır.

Sonuç

Türkiyede kaç tane profesör var sorusuna cevap verebilmek için, ülkedeki üniversitelerin sayısını ve üniversitelere göre profesör sayılarının toplamının bilinmesi gerekiyor. Türkiye'nin 81 ili ve 183 üniversitesi dikkate alındığında, 2019'da Türkiyede toplamda 98.701 profesör bulunmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)