Türkiyede kölelik ne zaman yasaklandı

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Merhaba,

Türkiye'de kölelik ne zaman yasaklandı? Bu soruyu sorarken, çoğu insanın Türkiye'de kölelik ne zaman yasaklandığını bilmediğini düşünüyorum. Bu konuda bilgi sahibi olanların yardımlarına ihtiyacım var.

Türkiye'de kölelik ne zaman yasaklandığını tam olarak bilmiyorum, ama özellikle 19. yüzyıldan başlayarak kölelik konusunda bazı değişiklikler olmuş olmalı. Avrupa'da köleliğin yasaklandığını biliyorum, ancak Türkiye'de ne zaman yasaklandığını öğrenmek istiyorum.

Türkiye'de köleliğin yasaklandığı tarihi bulmak için kiminle konuşabileceğimi veya hangi kaynaklara başvurabileceğimi merak ediyorum. Türkiye'de köleliğin tam olarak ne zaman yasaklandığını öğrenmek için kiminle veya nereden yardım alabileceğimi öğrenmek istiyorum.

Türkiye'de köleliğin ne zaman yasaklandığını öğrenmek için herhangi birinin önerileri veya bilgileri olursa çok sevinirim. İnanıyorum ki, burada uzman olan insanların konuyla ilgili yardımıyla bu soruya cevap alabilirim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
Türkiyede Kölelik Ne Zaman Yasaklandı?

Türkiye köleliğin kökleri M.Ö. M.S. yüzyıllara uzanan bir tarihe sahiptir. Türkiye'de köleliğin kendiliğinden ortadan kalkması, 1878'de imzalanan Berlinski Anlaşması sonrasında gerçekleşti. Bu anlaşmayla birlikte, kölelik kesin olarak yasaklandı ve tüm köleler özgürlüklerine kavuşturuldu.

Türkiye'de kölelik, 1878'den önce de olumsuz yönleriyle çeşitli yasalarla kısıtlanmıştı. 1847'de imzalanan Türk-Rus Anlaşması, köle ticaretinin yasaklanmasını öngörmüştü. 1854'de yürürlüğe giren Tanzimat Fermanı, köle ticaretinin yasaklanmasının yanı sıra, kölelerin eğitim alıp serbest birer birey olarak özgürleştirilmesi gibi önlemleri de öngörmüştü.

Berlinski Anlaşması ve Sonrasında Kölelikle İlgili Gelişmeler

Berlinski Anlaşması, Türkiye'de köleliğin yasaklanmasının en önemli adımlarından biriydi. Anlaşmayla, köle ticaretinin, kölelerin satışının ve kölelerin dövülmesinin yasaklanmasının yanı sıra, kölelerin eğitim alıp serbest birer birey olarak özgürleştirilmesi de öngörülmüştü.

Berlinski Anlaşması'ndan sonra, Türkiye'de köleliğin sona ermesi için çeşitli adımlar atıldı. 1881'de imzalanan Kölelikle Mücadele Kanunu, 1882'de yürürlüğe giren Kölelikle Mücadele Kanunu'nun güncellenmiş bir versiyonu olarak kabul edildi. Bu kanun, kölelerin özgürlüklerinin kesin olarak sağlanmasını sağlarken, köle ticaretine ve satışına karşı güçlü bir önlem oluşturdu.

Kölelikle İlgili Günümüzdeki Durum

Berlinski Anlaşması ve Kölelikle Mücadele Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte, Türkiye'de kölelik yasaklandı ve köleler özgürlüklerine kavuşturuldu. Günümüzde, kölelik hala Türkiye'de ve dünyada yaygın olarak var olan bir durum değildir. Ancak, kölelik gibi çeşitli haksız çalışma koşullarının hala söz konusu olduğu birçok ülkede mevcuttur.

Türkiye'de, kölelik ne zaman yasaklandı sorusunun cevabı 1878'de imzalanan Berlinski Anlaşması'ndan sonra, 1881'de yürürlüğe giren Kölelikle Mücadele Kanunu ile köle ticaretinin, kölelerin satışının ve kölelerin dövülmesinin yasaklanmasıyla gerçekleşti. Bu tarihten sonra, Türkiye'de kölelik kesin olarak yasaklandı ve köleler özgürlüklerine kavuşturuldu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)