Türkiye'de yapılan evlilik yurtdışında geçerli mi

ZeusNuts

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,394
132
62
Merhaba, ben Türkiye'de yapılan evliliğin yurtdışında geçerli olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Lütfen evliliklerin yurtdışında geçerli olup olmadığını bilenler tarafından yardım etmeyi düşünebilir misiniz?

Benim durumum, Türkiye'de evlendikten sonra, eşimle birlikte başka bir ülkeye taşınmak istiyorum. Ancak, evliliğimin bu ülkede de geçerli olup olmadığını merak ediyorum. Yaptığım araştırmalara göre, Türkiye'de yapılan evliliklerin bazı ülkelerde geçerli olduğu anlaşılıyor. Ancak, her ülkenin kendi mevzuatına göre hareket ettiğini ve evliliklerin geçerli olup olmadığının değişebileceğini de düşünüyorum.

Yurtdışında evliliklerin geçerli olup olmadığıyla ilgili tüm detayları öğrenmek istiyorum. Herkesin özel durumlarına göre farklı sonuçlar çıkabilir. Bu yüzden, herkesin kendi özel durumuna göre araştırmalar yapması gerekiyor.

Yurtdışında evliliklerin geçerli olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olanlar, bu konu hakkında öneride bulunabilir mi? Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz, lütfen? Çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Türkiye'de Yapılan Evlilik Yurtdışında Geçerli Mi?

Türkiye Evlilikleri evlilikleri Türkiye Cumhuriyeti'nde yürürlükte olan mevzuat çerçevesinde koruma altına alınmıştır. Türkiye'de yapılan her evlilik zorunlu olarak noter tarafından onaylanmak zorundadır.

Yurtdışında Geçerliliği Ancak, yurtdışındaki ülkelerin kendi evlilik mevzuatları olup olmadığına bakılarak, Türkiye'de yapılan evliliklerin yurtdışında geçerli olup olmadığı ile ilgili konusunda karar verilir. Yurtdışındaki bir ülkenin kendi evlilik mevzuatı olmaması durumunda, Türkiye'de yapılan evliliklerin yurtdışında geçerli olup olmadığı, ülkeye göre değişmektedir.

Örneğin, Avrupa Birliği ülkeleri arasında, Türkiye'de yapılan evliliklerin hepsi geçerli olarak kabul edilmektedir. Avrupa Birliği'nin mevzuatının çerçevesinde, Türkiye'de yapılan evliliklerin Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olması sağlanmıştır.

Diğer Ülkelerde Geçerliliği Diğer ülkelerde ise Türkiye'de yapılan evliliklerin geçerli olup olmadığına ilişkin karar vermek için, ülkeye göre farklı yasalar geçerlidir. Örneğin, ABD'de Türkiye'de yapılan evliliklerin geçerli olması için, evliliğin ABD mevzuatına uygun olarak yapılmış olması gerekir.

Sonuç Özetle, Türkiye'de yapılan evliliklerin yurtdışında geçerli olup olmadığına ilişkin karar vermek için, ülkeye göre değişen yasalara göre karar verilir. Türkiye'de yapılan evliliklerin geçerli olması için, ülkeye göre uygun olarak yapılmış olması gerekir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)