Turnagözü nasıl yazılır TDK

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba,
Turnagözü nasıl yazılır TDK hakkında bilgim olmadığı için yardıma ihtiyacım var. Buna ilişkin TDK'nın sözlüklerinden, internetten, ya da başka kaynaklardan yardım alabileceğimi düşünüyorum. Bu konuda herhangi bir bilgisi olanların lütfen yardım etmesini rica ediyorum.

Turnagözü nerede kullanılır? İsim, özel ad, ya da başka bir şey olarak mı kullanılır? Turnagözünün nasıl telaffuz edileceği ve yazım kuralları hakkında yardım almak istiyorum. Diğer kullanıcıların yardımını bekliyorum.

KırıkSessizlik

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Turnagözü Nasıl Yazılır TDK

Türk Dil Kurumu (TDK), Türkçenin kurallarını, sözcüklerini ve yazılışlarını belirleyen ve sürekli gözden geçiren resmi bir kurumdur. Türkçenin doğru yazılışını öğrenmek için TDK'nın yayınladığı sözlükleri kullanmak gerekir. TDK'nın yayınladığı sözlükleri arasında Turnagözü de vardır. Turnagözü, Türkçenin sözcüklerini kullanarak oluşturulmuş bir kelimedir.

Turnagözü, TDK tarafından tanımlanan sözcüklerin birleşiminden oluşur. "Turna" kelimesi, kuşların sınıflandırıldığı bir cins olarak tanımlanır. "Göz" kelimesi ise göz anlamına gelir. Turnagözünün anlamı, "kuş gözü" olarak nitelendirilir. TDK tarafından Turnagözünün doğru yazılışı, "Turnagözü" olarak belirlenmiştir.