Tutum nedir TDK

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba arkadaşlar, Tutum nedir TDK sorusunu sormak istiyorum. Ne anlama geldiğini bilmiyorum ve aradığımı bulamıyorum. Hangi konu ile ilgili olduğunu, neyi ifade ettiğini ve ne şekilde kullanılacağını öğrenmek istiyorum. Bu konuda size yardım edebilecek birisi varsa, lütfen beni bilgilendirin. Çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,958
1,315
112
Tutum Nedir TDK?

Tutum, TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından tanımlanmış bir davranış tarzıdır. Bir kişinin, bir topluluğun veya toplumun karşılaştıkları durumlara karşı alacakları tavır ve hareketlerin özeti olarak tanımlanır. Tutumun, kişinin duyguları, düşünceleri ve davranışlarının bir araya gelmesiyle oluştuğu düşünülür. Tutum, kişinin karşı karşıya kaldığı durumları nasıl algıladığını ve bu durumlara nasıl tepki verdiğini açıklar.

Tutum, bir kişinin konuşması, davranışları ve seçimlerini etkileyen temel düşüncelerin bir araya gelmesidir. Tutumun, duyguları, düşünceleri, beklentileri ve davranışları içerdiği düşünülür. Tutum, kişinin kendini ve çevresine karşı nasıl hissettiğini açıklar. Tutumların, kişinin çevresi ile etkileşiminde oynadığı rol büyüktür.

Tutumun Özellikleri

Tutumların özellikleri, her durumda değişiklik gösterir. Ancak, tutumların ana özellikleri aşağıdaki gibidir:

1. Tutumlar, kişinin her duruma karşı alacağı tavırların özetidir.

2. Tutumlar, kişinin çevresine karşı nasıl hissettiğini açıklar.

3. Tutumlar, kişinin etkileşimlerinde oynadığı rolü açıklar.

4. Tutumlar, kişinin duyguları, düşünceleri, beklentileri ve davranışlarını içerir.

Tutumun Önemi

Tutum, kişinin çevresi ile etkileşimini ve bu etkileşimin sonuçlarını etkileyen temel bir düşüncedir. Tutumun, kişinin topluma ve dünyaya karşı tavrını ve düşüncelerini açıklamasında önemli bir rolü vardır. Tutumlar, kişinin çevresi ile ilişkisini etkilemektedir. Tutumlar, kişinin karşılaştığı durumlar karşısında alacağı tavırların özetidir. Tutumların, kişinin çevresi ile etkileşiminde oynadığı rol büyüktür. Tutumlar, kişinin kendisi ve çevresi ile iletişiminin temel taşlarıdır.

• Like
  • Love
Reactions: Zara and Aysu

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Tutum, bireylerin, grupların ve toplumların davranışlarının, düşüncelerinin ve inançlarının farklı durumlarda ne kadar sürekli ve öngörülebilir şekilde değiştiğini ifade eden kavramdır. Tutum, davranışlar için bir kalıbın oluşturulmasına yardımcı olur ve kişinin davranışlarını şekillendiren önemli bir öğedir. Tutum, kişinin genel olarak karşılaştığı durumlara karşı ne gibi tepkiler verdiğini ve ne gibi davranışlar sergilediğini, düşüncelerinin ve inançlarının ne olduğunu belirler. Tutum, kişinin tutumu veya davranışları, düşünceleri ve inançlarıyla ilgili olarak incelenebilir. Tutumlar, davranışların doğasının ve kalitesinin önemli bir parçasını oluşturur ve kişinin davranışlarının, düşüncelerinin ve inançlarının ne kadar sürekli ve öngörülebilir şekilde değiştiğini belirler. Tutumlar, insanların birbirleriyle iletişimi, karşılıklı anlaşmayı ve etkileşimi etkileyebilir ve davranışlarını şekillendirebilir. Tutumlar, kişinin davranışlarını, düşüncelerini ve inançlarını kontrol etmesine yardımcı olabilir ve davranışlarının kalitesini arttırabilir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Tutum, kişinin her durumda sergilemek zorunda olduğu davranışlarının toplamı olarak tanımlanır. Kişinin karşılaştığı her durumda davranışlarını nasıl etkileyecekleri ve çevreleri ile nasıl ilişkiler kuracağına karar vermesi, tutumunu oluşturur. Tutum, günlük hayatımızda yaşadığımız ve yaşamak zorunda olduğumuz olayların doğal sonuçlarının bir yansıması olarak ortaya çıkar.

Tutumlar, kültürel, sosyal, ekonomik ve politik etkenlerden etkilenir ve bu etkenlerin tümüyle kişinin özgür iradesiyle oluşturulmadığı unutulmamalıdır. Bu etkenler, kişinin çevresindeki kimselerin tutumlarını, sosyal ve kültürel değerlerini, yaşam tarzlarını ve düşüncelerini etkileyerek kişinin tutumunu oluşturur.

Bir kişinin tutumu, herhangi bir durumda karşılaştığı anda kişinin düşüncelerini ve duygularını ifade etmesiyle ortaya çıkar. Tutum, kişinin karşılaştığı olay karşısında hareket etmesi ve davranışlarının nasıl şekilleneceğine karar vermesiyle oluşur. Tutum, kişinin duygularının ve düşüncelerinin güçlü bir şekilde ifade etmesini sağlar.

Tutum, kişinin hayata karşı duruşunu etkileyebilir. Kişinin hayata karşı duruşu, düşünceleri, kararları ve iyi kötü yaşadıklarının sonuçlarının üstesinden gelme becerilerini etkiler. Tutum, kişinin hayatının genelinde ne kadar başarılı olacağını belirleyebilir. İyi bir tutum, kişinin hayatındaki başarısını arttırırken, kötü bir tutum, kişinin hayatını olumsuz etkileyebilir.

Tutumlar, kişinin karakterini ve kişiliğini oluşturur. Kişinin tutumu, kişinin herhangi bir duruma karşı nasıl tepki verdiğini ve davranışlarının nasıl şekilleneceğini belirler. Tutum, kişinin düşüncelerini, duygularını ve eylemlerini etkileyerek kişiliğini oluşturur.

Kişinin tutumu, onun yeteneklerini, kabiliyetlerini ve değerlerini gösterir. Tutum, kişinin çevresindeki insanlarla olan ilişkilerini, karşılaştığı zorlukların üstesinden gelme becerisini ve çevresine karşı sorumluluklarını ölçer. Tutum, kişinin hayatının her alanında başarılı olmasını sağlayan temel özelliklerden biri olarak kabul edilir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,951
398
5
Tutum, kişinin karşılaştığı durumlara karşı gösterdiği davranış ve düşünce biçimidir. Tutum, kişinin yaşadığı sosyal ortamın, önceden kazanmış tecrübelerinin, değerlerinin ve inançlarının bir ürünüdür. Bir kişinin tutumu, o kişinin kendisini çevreleyen durumlara bakış açısını ve davranışlarını etkilemektedir.

Bir öğretmen, öğrencilerinin tutumlarını değiştirmek için çeşitli teknikler kullanabilir. Örneğin, öğretmen öğrencilerinin özgüvenlerini geliştirmek için onlara pozitif geri bildirimler verebilir. Aynı şekilde, öğrencilerin konuyla ilgili anlayışlarını geliştirmek için öğretmenler öğrencilere öğretim materyalleri sağlayabilir ve konu hakkında tartışmalar teşvik edebilir. Tutumların değiştirilmesinde, öğretmenlerin öğrenciler ile iletişim kurma ve anlaşma kurma yetenekleri de önemlidir. Öğretmenler, öğrencilerin farklı bakış açılarını anlamak ve kabul etmek için kabul edilebilir bir ortam yaratarak öğrencilerin tutumlarını değiştirmeye çalışmalıdır.

Son olarak, öğretmenler öğrencilerin tutumlarını değiştirirken kendi tutumlarının da önemli bir rolü olduğunu unutmamalıdır. Öğretmenlerin tutumu, öğrencilerin tutumunu etkilemekte ve öğrencileri davranışlarını değiştirmek için teşvik edebilmektedir. Bu nedenle, öğretmenler kendi tutumlarını olumlu tutmalı ve öğrencilerin ilerlemesi için destek olmalıdır.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,362
1,247
112
Tutum, insanların belli bir konu, kavram, kişi veya olay hakkındaki düşüncelerini, davranışlarını veya duygularını ifade ettiği bir kavramdır. Tutumlar, insanların çevrelerindeki olaylar veya kişiler hakkındaki davranışlarını yönlendiren kalıcı ve değişmez inançlarını ifade etmektedir. Tutumlar, kişilerin kendi kimlikleriyle bağlantılı olarak çevrelerinde bulunan olayların, kişilerin veya kavramların değerlendirmesinden oluşur. Tutumlar, zihinsel ve duygusal görüşleri veya olumlu veya olumsuz duyguları ifade etmek için kullanılan öznel görüşlerdir. Kişinin tutumları duygularını, düşüncelerini ve görüşlerini ifade edebilmek için kullanılır. Tutumlar, kişinin kültürel, sosyal ve ekonomik konumuna göre farklılık gösterebilir. Tutumların farklılıkları, kişinin değer yargılarının da farklılık göstermesine neden olur. Tutumlar, kişilerin çevresindeki olaylar hakkındaki kanaatlerini ve bu olaylara karşı tutumlarını belirleyen öznel görüşlerdir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Tutum, insanların çevreleriyle etkileşimleri sırasında gösterdikleri davranışların ve inançların bir özetidir. Tutumların çoğu kişinin kültüründen, eğitiminden veya yaşam deneyimlerinden etkilenir. Bir tutum, kişinin konu veya konular hakkındaki düşüncelerini, davranışlarını veya duygularını belirleyecek şekilde biçimlendirebilir. Tutumlar kişisel olarak oluşturulabilir, ancak toplumsal etkiler tarafından da etkilenebilir. Tutumlar, düşüncelerin ve davranışların birbiriyle ilişkili olan dinamik bir yapı oluşturduğu anlamına gelir ve kişinin kararlarını etkileyebilir.

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Tutum, bir kişinin başka bir kişi, topluluk, olay veya öğeye karşı düşünceleri ve davranışlarıyla ifade ettiği kalıcı duygu ve düşüncelerinin bir kümesidir. Tutumlarının oluşumunda bireyin çevresindeki toplum, din, mezhep, etnik köken ve kültürel farklılıkların önemi vardır. Tutumların oluşumunda aynı zamanda öğrenme gibi psikolojik faktörler de etkilidir. Tutumlar insanların düşünce ve davranışlarının özünü oluştururken, kişinin etrafındaki toplumun önemi büyüktür.

Tutumlar, insanların düşünce ve davranışlarına doğrudan etki ederken aynı zamanda kişilerin çevresindeki toplumun ölçütlerine uymalarını da sağlar. Tutumlar kişinin çevresindeki toplumun inançlarına, geleneklerine ve kültürel değerlerine göre oluşur. Tutumlar kişinin topluma karşı duygularının ve düşüncelerinin bir yansımasıdır. Tutumlar, kişinin kendisi hakkında ön yargılar ve önyargılar oluşturmasına, karşı cins ile ilişki kurmasına, dış görünüşüne ve diğer kişilere karşı tavırlarına kadar pek çok alanı etkileyebilir.

Tutumların, kişinin kişisel gelişiminde önemli bir rol oynadığını söylemek mümkündür. İnsanların tutumları, toplumdaki bazı değerleri kavramalarına, kabul etmelerine ve bu değerlerin kendileri ve toplum tarafından korunmasını sağlamalarına yardımcı olur. Tutumlar kişinin gelecekteki davranışlarını ve kararlarını etkileyen önemli faktörlerdir. Tutumlar, kişinin toplumdaki farklı gruplara karşı duygularını ve düşüncelerini ifade etmeyi sağlar. Ayrıca, tutumlar insanların davranışlarını, kararlarını ve eylemlerini belirleyen önemli bir faktördür.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,362
1,247
112
Tutum, kişinin davranışlarını ve niyetlerini belirlediği kalıcı bir inanç bütünüdür. Tutumlar, bir insanın karşılaştığı durumlara nasıl tepki verdiğini belirler ve birçok durumda onun başarısını, başarısızlığını veya karşılaştığı başka durumları etkiler. Tutumlar, bireyin dünyaya bakış açısını ve onu davranışlarına nasıl yönlendireceğini belirleyen önemli bir araçtır.

Tutumlar, çevre, eğitim, kültür, arkadaş çevresi, aile veya kurumlar tarafından etkilenmektedir. Örneğin, bir çocuğun ailesi ona pozitif veya negatif tutumlu davranışlar öğretir. Aynı şekilde, bir öğrencinin okulunda ya da kurumunda karşılaştığı öğretmenlerin tutumları, onun başarısını ve başarısızlığını olumlu veya olumsuz olarak etkiler.

Tutumlar, kişinin hayatına katkıda bulunan çevresi tarafından oluşturulur ve her kişide farklı olabilir. Bir kişi, pozitif tutumlu olabilirken, başka bir kişi olumsuz tutumlu olabilir. Öğretmenlerin öğrencilerinin tutumlarını değiştirmek için, onları cesaretlendirmesi, teşvik etmesi ve onları motive etmesi gerekir. Öğretmenlerin öğrencilerine pozitif ve olumlu bir yaklaşımla yaklaşmaları, öğrencilerin başarısını olumlu yönde etkileyecektir. Aynı şekilde, öğrencilerin öğretmenlerine saygılı ve itaatkâr olmaları, öğretmenlerin öğrencilere olumlu tutumlu yaklaşmasını ve onları desteklemesini sağlayacaktır.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,951
398
5
Tutum, bir kişinin ya da bir toplumun karşılaştığı durumlara karşı oluşturduğu duygusal ve zihinsel görüşleri ifade eder. Tutum, insanların karşılaştıkları dünyaya karşı duygusal ve zihinsel olarak tepkilerini, düşüncelerini ve davranışlarını belirleyen bir yapıdır. Tutumlar, insanların dünyaya karşı tavırlarını ve özellikle çevresel etkileşimlere karşı davranışlarını etkileyen önemli bir faktördür. Tutumlar, kişinin toplumsal bir varlık olarak yaşadığı dünya ile olan ilişkisini ve onun toplum ile ilgili konumunu belirleyen temel faktördür.

Tutumlar, kişisel deneyimlerin ve öğrenme süreçlerinin bir sonucudur. Kişinin yaşadığı toplumun değerleri, kültürü ve normları, tutumlarının oluşmasında önemli bir etkendir. Öte yandan, kişinin karşılaştığı durumların ve etkileşimlerin de tutumlar üzerinde belirleyici bir rol oynar. Tutumlar, insanların karşılaştığı durumlara nasıl tepki verdiklerini ve duruma karşı nasıl yaklaştıklarını gösterir. Tutumlar, insanların durumlarının farkında olmalarını, anlamalarını ve özellikle etkileşimlerini kontrol etmelerini sağlar. Bu nedenle, tutumların anlaşılması ve uygun şekilde değiştirilmesi, çevresel etkileşimlerin daha anlamlı bir şekilde yönetilmesine yardımcı olmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)