Üçüncü kişi bakış açısı nedir

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Merhaba herkese!
Ben üçüncü kişi bakış açısı hakkında çok az şey biliyorum. Bir arkadaşım bana üçüncü kişi bakış açısı hakkında konuşmuştu ve çok merak ettim. Sizin de bu konu hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

Üçüncü kişi bakış açısı, bir olayı ya da kişiyi üçüncü bir şahıs olarak gözlemlemek ve değerlendirmek anlamına gelmektedir. Bir kişinin üçüncü kişi bakış açısına sahip olması, o kişinin bağımsız düşüncelerini ve olup bitenleri kendi aralarındaki ilişkileri inceleyerek değerlendirmesini sağlamaktadır.

Üçüncü kişi bakış açısı, daha çok edebiyatta ve dramada kullanılmaktadır. Bu bakış açısı, okuyucuya ya da seyirciye karakterlerin hareketlerini ve çevrelerini daha derin bir düzeyde anlamasını sağlar. Bu bakış açısı, karakterlerin arasındaki ilişkileri tanımlayarak konu hakkındaki anlayışımızı artırır.

Her ne kadar üçüncü kişi bakış açısı özellikle edebiyat ve dramada kullanılsa da, bu bakış açısının hayatımızda önemi çok büyüktür. Üçüncü kişi bakış açısı, bağımsız düşüncelerimizi ve olup bitenleri daha iyi anlamamıza ve değerlendirmemize yardımcı olur.

Harika bir konu hakkında konuşuyoruz. Sizin üçüncü kişi bakış açısı hakkındaki fikirleriniz nelerdir? Lütfen düşüncelerinizi ve önerilerinizi paylaşın.

• Love
Reactions: GizliGözler34

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Üçüncü Kişi Bakış Açısı Nedir?

Üçüncü kişi bakış açısı, bir anlatımın ya da içerikte olduğu gibi, üçüncü şahıstan açıklanan bir bakış açısına verilen isimdir. Üçüncü kişinin bakış açısı gözlemciyle, öykü anlatıcısıyla, yazarın kendisinin bakış açısı arasında bir orta yolu izleyerek, birinci veya ikinci kişi bakış açısından daha geniş bir açıdan gözlem yapmak için kullanılır.

Üçüncü kişinin bakış açısı, öykünün kahramanının dünyasını daha derinlikli bir şekilde anlamayı sağlar. Üçüncü kişinin bakış açısında, öykünün kahramanının düşünceleri, duyguları ve eylemleri anlatılırken, olayların daha geniş bir ölçekte anlaşılmasına olanak tanır.

Üçüncü Kişi Bakış Açısının Özellikleri

Üçüncü kişinin bakış açısı, öykünün anlatıcısının kahramanlarının dünyasına bakmasının yanı sıra öykünün çevresini daha ayrıntılı bir şekilde gözlemlemeyi de sağlar. Bu tür bir anlatım, öykünün kahramanlarının dünyasının dışında olayların yaşanışını, ortamını ve karakterlerin aralarındaki ilişkileri anlatmak için kullanılır.

Üçüncü kişinin bakış açısı, öykünün odağına çok fazla odaklanmadan, gözlemleyicinin arasındaki mesafeyi koruyan, daha geniş bir açıdan gözlemleyebilmeyi sağlayan bir anlatım tarzıdır. Üçüncü kişinin bakış açısıyla, öykünün kahramanlarının açıklamalarının dışında, olayların arkasındaki anlamları anlayabilir ve öykünün büyük resmini anlayabilirsiniz.

Üçüncü Kişi Bakış Açısının Kullanımı

Üçüncü kişinin bakış açısı, öykü anlatımında, konuşma ya da diyaloglar aracılığıyla karakterlerin yaşamlarını anlatmak için kullanılır. Üçüncü kişinin bakış açısı, kahramanların dünyasına doğrudan bakmak yerine, olayların olup bitişi, karakterlerin arasındaki ilişkiler ve ortamın genel havasını anlatmak için kullanılır.

Üçüncü kişinin bakış açısı, öykü anlatımında kullanılan diğer anlatım tarzları arasındaki dengesini korur. Öykü anlatımında, ikinci kişi bakış açısının verdiği kolaylıkla, üçüncü kişinin bakış açısının sağladığı derinlik arasında bir denge kurulabilir.

Sonuç

Üçüncü kişi bakış açısı, öykü anlatımının çeşitliliğini arttırmak ve öykünün kahramanlarının dünyasını daha derinlikli bir şekilde anlamak için kullanılan bir anlatım tarzıdır. Üçüncü kişinin bakış açısı, öykünün kahramanlarının düşüncelerini, duygularını ve eylemlerini anlatırken, olayların daha geniş bir ölçekte anlaşılmasına olanak tanır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)