Uhdesinde Ne Demek Tdk

TheMeridian

Yeni Üye
BaY
6 Nis 2023
1,275
121
2
Merhaba arkadaşlar,

"Uhdesinde ne demek TDK?" diye bir sorum var. Son zamanlarda bu terimi sıkça duyuyorum ancak tam olarak ne anlama geldiğini anlamakta güçlük çekiyorum. Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından belirlenen bu terim hangi bağlamlarda kullanılır ve neyi ifade eder? Eğer bu konuda bilgi sahibi olan veya açıklamak isteyen birileri varsa, lütfen beni aydınlatır mısınız? Uhdesinde kavramının anlamını daha iyi kavrayabilmek için yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim!

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,439
1,159
112
Uhdesinde Ne Demek?

Uhdesinde, Türkçe'de "sorumluluk, görev, vazife" gibi anlamlara gelen bir terimdir. Genellikle bir işin veya bir görevin birine ait olduğunu ifade etmek için kullanılır. Uhdesinde bulunan kişi, belirli bir işi yapmakla veya bir sorumluluğu yerine getirmekle yükümlüdür.

Uhdesinde Nedir?

Uhdesinde, birinin üzerine düşen görevi ifade eder. Uhdesinde bulunan kişi, o görevi yerine getirmekle sorumludur. Bu terim genellikle bir işin veya bir görevin belirli bir kişiye ait olduğunu belirtmek için kullanılır. Bu kişi, o işin başından sonuna kadar sorumluluğu üzerine alır ve gerekenleri yapmakla yükümlüdür.

Uhdesinde Kavramı Nasıl Kullanılır?

Uhdesinde kavramı, bir şeyin birine ait olduğunu veya birinin sorumluluğunda olduğunu belirtmek için kullanılır. Örneğin, bir proje yöneticisi bir proje üzerinde çalışırken, o projenin tamamının uhdesinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda, proje yöneticisi projenin başından sonuna kadar sorumluluğu üzerine alır ve projenin başarılı bir şekilde tamamlanması için gerekenleri yapar.

Uhdesinde Teriminin Örnek Kullanımı

Bir iş yerinde, bir departman müdürü, o departmana ait olan görevlerin uhdesinde olduğunu ifade eder. Bu, o departman müdürünün, departmanının işlerini düzenlemek, koordine etmek ve yönetmekle sorumlu olduğunu gösterir. Uhdesinde bulunan kişi, o işin başından sonuna kadar sorumluluğu üzerine alır ve gerekenleri yapmakla yükümlüdür.

Uhdesinde İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1. Uhdesinde ne demektir?

Uhdesinde, Türkçe'de "sorumluluk, görev, vazife" gibi anlamlara gelen bir terimdir. Genellikle bir işin veya bir görevin birine ait olduğunu ifade etmek için kullanılır.

Yanıt: Uhdesinde, birinin üzerine düşen görevi ifade eder. Uhdesinde bulunan kişi, o görevi yerine getirmekle sorumludur.

2. Uhdesinde kavramı nasıl kullanılır?

Uhdesinde kavramı, bir şeyin birine ait olduğunu veya birinin sorumluluğunda olduğunu belirtmek için kullanılır.

Yanıt: Uhdesinde kavramı, bir işin veya bir görevin belirli bir kişiye ait olduğunu belirtmek için kullanılır.

3. Uhdesinde teriminin örnek kullanımı nedir?

Uhdesinde terimi, bir işin veya bir görevin birine ait olduğunu ifade etmek için kullanılır.

Yanıt: Örneğin, bir proje yöneticisi bir projenin uhdesinde olduğunu ifade eder. Bu durumda, proje yöneticisi projenin başından sonuna kadar sorumluluğu üzerine alır.

4. Uhdesinde bulunan kişi ne yapar?

Uhdesinde bulunan kişi, üzerine düşen görevi yerine getirmekle sorumludur.

Yanıt: Uhdesinde bulunan kişi, o işin başından sonuna kadar sorumluluğu üzerine alır ve gerekenleri yapmakla yükümlüdür.

5. Uhdesinde kavramı hangi alanlarda kullanılır?

Uhdesinde kavramı, genellikle iş hayatında veya yönetim alanında kullanılır.

Yanıt: Uhdesinde kavramı, bir işin veya bir görevin belirli bir kişiye ait olduğunu belirtmek için kullanılır.