Ülkemizin Yönetim Şekli Nedir

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Merhaba dostlar,

Ülkemizin yönetim şekli nedir? Bu konuda net bir anlayışa sahip olmak istiyorum. Ülkemizin yönetim sistemi hakkında bilgisi olan veya fikirleri olan birileri var mı? Ülkemizin yönetim şekliyle ilgili her türlü bilgi ve yorumları paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler!

LegendSword

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,767
0
0
**Ülkemizin Yönetim Şekli Nedir?**

Ülkemizin yönetim şekli, Cumhuriyet olarak adlandırılan bir parlamenter sistemdir. Bu sistemde, devlet başkanı olan Cumhurbaşkanı ve hükümet, yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçilir ve denetlenir. İşte Türkiye'nin yönetim şekli hakkında daha fazla bilgi:

**Cumhuriyet Sistemi**

Türkiye, 1923 yılında Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle birlikte bu yönetim şeklini benimsemiştir. Cumhuriyet, halkın egemenliği prensibi üzerine kurulmuş, seçimlerle işbaşına gelen yöneticiler tarafından yönetilen bir sistemdir.

**Parlamenter Sistem**

Türkiye'nin yönetim şekli parlamenter sistemdir. Bu sistemde, yürütme gücü hükümette toplanır ve hükümet, TBMM'den güvenoyu alarak göreve gelir. Parlamento, yasama faaliyetlerini yürütürken hükümeti denetler ve yasaları çıkarır.

**Devlet Başkanı ve Hükümet**

Türkiye'de devlet başkanı olan Cumhurbaşkanı, halk tarafından doğrudan seçilir ve devletin başıdır. Cumhurbaşkanı, devletin bütün organlarını temsil eder ve TBMM'nin çalışmalarını denetler. Hükümet ise Cumhurbaşkanı tarafından atanır ve TBMM'den güvenoyu alır.

**TBMM ve Yasama Faaliyetleri**

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), ülkenin yasama organıdır. TBMM'de 600 milletvekili bulunur ve milletvekilleri, halkın temsilcileri olarak seçilir. TBMM, yasaları çıkarır, bütçeyi onaylar, hükümeti denetler ve ulusal politikaları belirler.

**Yerel Yönetimler**

Türkiye'de yönetim, merkezi hükümetin yanı sıra yerel yönetimler tarafından da yürütülür. Belediyeler, il genel meclisleri ve mahalli idareler gibi yerel yönetimler, yerel düzeyde hizmetler sunar ve yerel ihtiyaçları karşılar.

**Sonuç ve SSS (Sıkça Sorulan Sorular)**

**1. Türkiye'nin yönetim şekli nedir?**

Türkiye, Cumhuriyet ilkesine dayalı parlamenter bir sistemle yönetilir.

**2. Cumhurbaşkanı ne iş yapar?**

Cumhurbaşkanı, devletin başı olarak Türkiye'yi temsil eder, yasaları onaylar ve TBMM'nin çalışmalarını denetler.

**3. TBMM'nin görevleri nelerdir?**

TBMM, yasaları çıkarır, bütçeyi onaylar, hükümeti denetler ve ulusal politikaları belirler.