Unutuvermek nasıl yazılır TDK

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba,
Unutuvermek kelimesinin TDK (Türk Dil Kurumu) sözlüğünde nasıl yazılabileceğini bilmiyorum. Unutuvermek kelimesini gördüm ve bu kelimenin TDK sözlüğünde nasıl yazılması gerektiğini merak ediyorum. Bu konuda yardım edebilecek olanlar varsa, lütfen cevap verebilirler mi? Unutuvermek kelimesinin TDK sözlüğündeki doğru yazımını öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

MelekKehanet

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
0
0
Unutuvermek TDK Yazılışı

Unutuvermek TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından kabul edilen bir kelime olduğu için doğru yazılışının unutuvermek olduğu söylenebilir. Unutuvermek, unutma eylemi ile ilgili olarak kullanılan bir fiil köküdür ve çoğul anlamı olan unutuvermek, unutma eylemi veya durumunu anlatan bir fiil kipidir. Unutuvermek, "unutma" eylemi veya durumu anlamına gelir ve Türkçe sözcüklerde "vermek" fiili ile biter.

Unutuvermek Kullanımı

Unutuvermek, birçok farklı şekilde kullanılabilir. Unutuvermek, çoğul anlamıyla kullanıldığında, "unutma" eyleminden kaynaklanan bir durumu ifade eder. Örneğin; "Bu olayları unutuverdik" cümlesinde, "unutma" eyleminin bir sonucu olan durumu ifade eder. Unutuvermek, tekil anlamıyla da kullanılabilir. Örneğin; "Ben unutuverdim" cümlesinde, "unutma" eyleminin bir kişi tarafından gerçekleştirildiği anlamını verir.

Unutuvermek, ayrıca "unutmak" fiilinin aynı zamanda oluşturduğu bir durumu ifade etmek için de kullanılabilir. Örneğin; "Tüm bunları unutuverdik" cümlesinde, "unutma" eyleminin bir sonucu olarak ortaya çıkan durumu ifade eder.

Unutuvermek Etimolojisi

Unutuvermek, Türkçe kökenli bir kelimedir ve "unutmak" fiilinin çoğul halidir. Unutma eylemi veya durumu anlatmak için kullanılan unutuvermek, "unutmak" fiilinin çoğul hali olan "unutulmak" fiilinden türetilmiştir. Unutuvermek, unutma eylemi veya durumu anlatmak için kullanılırken, unutulmak fiili ise unutma eyleminin gerçekleştiği bir durumu anlatır.

Unutuvermek Konusunda Öneriler

Unutuvermek, Türkçe sözcüklerde çoğul anlamı olan fiil köklerinden biri olduğu için doğru yazılışı unutuvermek olarak kabul edilmektedir. Unutuvermek, unutma eylemi veya durumu anlamına gelir ve Türkçe sözcüklerde "vermek" fiiliyle biter. Unutuvermek, tekil anlamıyla da kullanılabilir ve unutma eyleminin bir sonucu olarak ortaya çıkan durumu ifade eder. Unutuvermek, ayrıca unutma eyleminin durumunu ifade etmek için de kullanılmaktadır. Unutuvermek, Türkçe kökenli bir kelimedir ve "unutmak" fiilinin çoğul hali olan "unutulmak" fiilinden türetilmiştir.