Vajinada beyaz Pütürcükler neden olur

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba,

Vajinada beyaz Pütürcükler neden oluşur? Ben bu konuda biraz kafa karışıklığı yaşıyorum. Son zamanlarda vajinamda beyaz pütürler oluşmaya başladı. Bu durum bana çok tedirgin ediyor. Vajinada bu tip bir durumun neden oluştuğunu merak ediyorum ve bu konuda yardım almak istiyorum. Acaba bu normal mi? Vajinada beyaz pütürcüklerin neden oluştuğunu, bu durumun nasıl önlenmesi gerektiğini ve durumun ne zaman normal hale gelmesi gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda bilgili olan biri veya bu konuya ilişkin deneyimleri olan biri varsa, lütfen bana yardımcı olup bu konu hakkında biraz aydınlatıcı bilgi verebilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,856
1,315
112
Vajinada Beyaz Pütürcükler Neden Olur?

Vajinada beyaz pütürcükler neden olur sorusu, çoğu kadın tarafından merak edilen ve araştırılan bir sorudur. Vajinal akıntının rengi, kokusu ve kıvamı her kadın için farklı olabilir. Vajinada beyaz pütürcüklerin neden olabileceği hakkında bilgi edinmek önemlidir. Beyaz pütürcüklerin nedeni, vajinanın içerisindeki floranın bozulmasından kaynaklanabilir. Ayrıca, kadınların cinsiyet hayatı, bazı ilaçlar, alerjik reaksiyonlar ve hastalıklar da vajinada beyaz pütürcüklerin oluşmasına neden olabilir.

Vajinal Floranın Bozulması

Vajinal floranın bozulması, vajinada beyaz pütürcüklerin oluşmasına neden olabilir. Vajinada fizyolojik olarak çeşitli bakterilerin bulunması normaldir. Vajina içerisindeki bakterilerin denge bozulması, vajinada pütürlenme ve kaşıntıya neden olabilir. Vajinada beyaz pütürcükler, vajinada asidite dengesinin bozulmasıyla birlikte oluşabilir. Buna ek olarak, bazı bakterilerin vajinaya girmesi de bu duruma neden olabilecek bir faktördür.

Cinsel İlişkiye Girme

Kadınların cinsel ilişkiye girmesi de vajinada beyaz pütürcüklerin oluşmasına neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında, partnerinin sperminin veya vajinaya giren herhangi bir maddeyi ekleyebilir. Eğer spermin partnerinin vajinasına girerse, bu durumda vajinada beyaz pütürcükler oluşabilir.

İlaçların Kullanımı

Vajinada beyaz pütürcüklerin oluşmasına neden olabilen bazı ilaçlar da vardır. Bu ilaçlar arasında antibiyotikler, steroidler ve diğer bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bunların kullanımından sonra, vajinada pütürlenme, kaşıntı ve beyaz pütürcükler oluşabilir.

Alerjik Reaksiyonlar

Vajinada beyaz pütürcüklerin oluşmasına neden olabilen bazı alerjik reaksiyonlar da vardır. Vajinaya giren herhangi bir alerjen, alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Vajinaya giren alerjenler arasında cinsel partnerin sperminin, bazı ilaçların veya vajinaya giren herhangi bir madde bulunabilir.

Hastalıkların Oluşması

Vajinada beyaz pütürcüklerin oluşmasına neden olabilecek bazı hastalıklar da vardır. Vajinada enfeksiyon oluşması, vajinada beyaz pütürcüklerin oluşmasına neden olabilir. Vajinada enfeksiyon oluşabilen çeşitli mikroplar arasında mantar enfeksiyonu, trichomonas enfeksiyonu ve bakteriyel vaginoz bulunmaktadır. Buna ek olarak, vajinaya giren parazitler de vajinada beyaz pütürcüklerin oluşmasına neden olabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)