Varyemezlik nasıl yazılır TDK

kizingucu

Yeni Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,323
100
0
Merhaba,
TDK'da varyemezlik kelimesinin yazımını öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardım edebilecek biri var mı? Bu konu hakkında bilgi verebilen herkes için çok minnettar olacağım. Varyemezlik hakkında en az 30 kelime ile yazılışı öğrenmek istiyorum. Lütfen konu hakkında yardım edin. Teşekkürler.

GökyüzüYolcusu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
30
0
0
Varyemezlik ve TDK

Varyemezlik, Türk Dil Kurumu tarafından kullanılan, bir kelime üzerinde meydana gelen değişiklikleri gösteren bir terimdir. Kelimeyi tam olarak anlamak ve kullanmak için varyemezlik kavramının önemi önem arz etmektedir. Bu makalenin amacı varyemezliğin özelliklerini, varyemezlik üzerinde yapılan değişiklikleri ve varyemezliğin Türk Dil Kurumunda kullanımını açıklamaktır.

Varyemezlik Nedir?

Varyemezlik, bir kelimenin kökenine, anlamına ve biçimine göre değişiklik göstermesidir. Bu değişiklikler kelimenin ünsüzlerinin, ses değiştirilmesinin, uzatılmasının veya kısaltılmasının anlamının değişmesi veya kelimeyi kullanımının değişmesidir. Varyemezlik, Türkçe kelimelerin kullanımında önemli bir rol oynamaktadır.

Varyemezlik Üzerinde Yapılan Değişiklikler

Varyemezlik üzerinde yapılan değişiklikler, kelimenin biçimine, anlamına ve kullanımına göre değişikliklerdir. Kelimelerin biçimleri arasında, ünsüz değişikliği, ünlü uzatma veya kısaltma, ses değiştirme veya eklenen sesler vardır. Kelimelerin anlamı arasında, kelime anlamının değişmesi, kelimenin genelleşmesi, yaygınlaşması veya kısaltılması gibi değişiklikler vardır. Kelimelerin kullanımı arasında ise, kelimenin kullanımının değişmesi veya yeni anlamlar yüklenmesi gibi değişiklikler vardır.

Varyemezlik ve TDK

Türk Dil Kurumu, varyemezlik kavramının anlaşılması ve kullanımı için yayınladığı Sözcükler Sözlüğü'nde varyemezlik kapsamında yapılan değişiklikleri açıklamaktadır. Sözcükler Sözlüğü, kelimelerin varyemezlik durumları, kullanımları ve anlamları hakkında bilgi vermektedir. Sözcükler Sözlüğünün varyemezlik durumlarını anlamak için görülen varyemezlik örnekleri ve kullanım biçimleri de kullanılmaktadır.

Sonuç

Varyemezlik kavramı, Türk Dil Kurumunda önemli bir konudur. Bu kavramın anlaşılması ve kullanımı için Sözcükler Sözlüğü ve varyemezlik örnekleri kullanılmaktadır. Varyemezlik, kelimelerin biçimlerinde, anlamlarında ve kullanımlarında meydana gelen değişiklikleri gösteren bir terimdir.

Anahtar Kelimeler: Varyemezlik, TDK, Sözcükler Sözlüğü, Varyemezlik Örnekleri, Değişiklikler.