Verimlilik ne demek TDK

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba arkadaşlar,

Verimlilik ne demek TDK anlamına bakmak istiyorum. Uzun süredir bu konuda kafa yormaya çalışıyorum ancak başarılı olamadım. O yüzden sizden yardım istiyorum. Bana Verimlilik ne demek TDK konusunda açıklamalar yaparsanız çok sevinirim.

Verimlilik kelimesi Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tanımına göre; "Bir çalışmanın veya bir faaliyetin, belirli bir ölçüde çabayla, zamana, emeğe veya diğer kaynaklara mal olan miktarının, elde edilen sonuçların miktarına oranı" olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımın anlamı, verimlilikte yapılan çalışmanın sonucunda elde edilen sonuçların, zamana, emeğe veya diğer kaynaklara harcandığı miktarın yüzdesine eşit olmasıdır. Verimlilik, kişinin çalışmasının etkinliğini ve kalitesini ölçmek için kullanılır.

Verimliliğin önemli olduğu alanlar arasında; işletme karlılığı, üretim, inovasyon, teknolojinin gelişimi ve çevrenin korunması yer almaktadır. Verimlilik, işletme sahiplerinin üretimlerini arttırmalarını ve karlılıklarını artırmalarını sağlayarak, üretim ve çalışma süreçlerini daha etkili hale getirebilir.

Verimlilik konusunda sizlerden öneri ve tavsiyeler almak istiyorum. Bana Verimlilik ne demek TDK hakkında örnekler verir misiniz? Ya da başka konuyla ilgili konular hakkında bana yardımcı olur musunuz?

Çok teşekkür ederim.

KırıkSessizlik

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Verimlilik Ne Demek TDK?

Verimlilik, kişinin veya bir grup kişinin işlerini kısa sürede daha etkili ve yüksek miktarda üretmeyi sağlamak için herhangi bir çalışma alanındaki çabalarını ifade eder. TDK tarafından tanımlanan verimlilik, "yüksek üretkenlik, üretkenlik, mükemmeliyet ve düşük maliyet ile üretilen ürün ve hizmetlerin sağlanması" olarak tanımlanmaktadır. Verimlilik, belirli bir çalışma alanında kullanılan kaynakların daha etkili bir biçimde kullanılmasını sağlayacak şekilde yönetilmesini gerektirir.

Verimlilik, özellikle işletmeler veya kurumlar için önemlidir. İşletmeler, daha etkin ve verimli çalışma ortamlarını oluşturmak için güçlü verimlilik stratejileri oluşturmak zorundadır. Verimlilik stratejileri, işletme veya kurumun amaçlarını gerçekleştirmek için kullanılacak kaynakları daha etkin bir biçimde yönetmesini sağlamak için oluşturulmuştur.

Verimlilik Nasıl Sağlanır?

Verimlilik, çalışanların verimliliklerini arttırmak ve daha etkin bir biçimde çalışmalarını sağlamak için güçlü motivasyon stratejileri oluşturmak için gereken önlemleri almaktan oluşur. Bununla birlikte, verimlilik için diğer önemli unsurlar arasında, çalışanların çalışma yaşamlarının kalitesini arttırmak, işe alım, eğitim, planlama ve ödüllendirme gibi konular da sayılabilir.

Ayrıca, verimlilik için teknolojinin etkili bir şekilde kullanılması da önemlidir. Teknoloji, çalışanların çalışma ortamlarında verimliliklerini arttırmalarını sağlayan önemli bir araçtır. Örneğin, işletmeler tarafından geliştirilen yazılımlar, çalışanların işlerini daha kolay ve etkili bir şekilde yerine getirmelerini sağlayabilir.

Verimlilik Ölçümü Nasıl Yapılır?

Verimlilik ölçümü, çalışma ortamlarında verimlilik düzeylerinin nasıl ölçüleceğinin çalışma ortamının ihtiyaçlarına göre belirlenmesiyle başlar. Ölçümler, çalışma ortamındaki çalışanların çalışma performanslarının ölçümünün yanı sıra, çalışma saatleri, üretilen ürünlerin miktarı, üretilen ürünlerin kalitesi, çalışanların üretkenlikleri gibi faktörleri de içerebilir.

Verimlilik ölçümü, işletmelerin çalışma ortamlarının verimliliğinin nasıl arttırılacağını belirlemek için önemlidir. Verimlilik ölçümleri, çalışanların üretkenliklerinin artırılması için gerekli olan önlemlerin alınmasında temel rol oynayacaktır.