Verirmisin nasıl yazılır TDK

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba! TDK'da nasıl yazılması gerektiğini bilmiyorum ve yardım istiyorum. Verirmisin lütfen bana TDK'da nasıl yazılacağını açıklar mısın? Çok önemli bir sunum için bu bilgiyi bilmek zorundayım ve vermek istediğim cümleyi doğru yazmak zorunda olduğumu düşünüyorum. TDK bilgileri için çok uzun zamandır araştırıyorum ancak henüz kesinlikle bir sonuç bulamadım. Bu nedenle, lütfen benim için nerede araştırmalarım gerektiğini veya bana nasıl yardımcı olabileceğinizi söyleyin. Yardımınızı çok takdir edeceğim. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,831
1,256
112
TDK (Türk Dil Kurumu) Hakkında

Türk Dil Kurumu (TDK), Türkçenin güncel kullanım ve gelişiminin desteklenmesi amacıyla 1923 yılında kurulmuştur. Kurumun amacı, Türk dilinin kurallarını belirlemek, bugünün anlayışına göre sözlükler hazırlamak ve Türkçenin gelişmesini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda TDK, Türkçenin gramer kurallarını, sözcüklerin eş anlamlılarını ve yeni kelimelerin türetilmesini kontrol etmektedir.

TDK tarafından yayınlanan sözlükler; Türkçenin yazılışı ve konuşulmasıyla ilgili olanlar, kültürel ve sosyal konuşmalarda kullanılan sözcükler, özellikle konuşma dilinde kullanılan sözcükler ve deyimler ile ilgili olanlar içermektedir. Kurumun diğer görevleri arasında; Türkçeyi öğretmek, Türkçenin kullanımını arttırmak, Türkçenin yazılışını düzeltmek ve Türkçe bilimini geliştirmek yer almaktadır.

TDK'nın Yayınladığı Sözlükler

TDK tarafından yayınlanan sözlüklerin başlıcaları; Türk Dil Kurumu Sözlüğü (TDK Sözlüğü), Türk Dil Kurumu Yeni Türkçe Sözlük (TDK Yeni Türkçe Sözlük), Türkçe-Çince Sözlük (Türkçe-Çince Sözlük) ve Türkçe-İngilizce Sözlük (Türkçe-İngilizce Sözlük) olarak sıralanabilir. TDK tarafından yayınlanan bu sözlükler, Türkçenin konuşulmasına, yazılmasına ve anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.

TDK tarafından yayınlanan diğer çalışmalar arasında; Türk Dil Bilgisi, Türkçe Dizin, Türkçe Sözlük, Türkçe Kökler Sözlüğü, Türkî Türetme Sözlüğü ve Türkçe Yazım Kılavuzu bulunmaktadır. Bu çalışmalar, Türkçenin kullanımını arttırmak, Türkçe gramer kurallarını ve yazımını düzeltmek ve Türkçe konuşmalarının anlaşılmasını sağlamak için büyük ölçüde kullanılmaktadır.

TDK’nın Diğer Görevleri

TDK tarafından yürütülen diğer bir görev de, Türk Dil Kurumu Dergisi’nin yayınlanmasıdır. Dergi, Türk diliyle ilgili güncel konuların yayınlanması amacıyla her yıl çıkarılmaktadır. Dergiye, Türk diliyle ilgili çalışmalar, sözlükler, gramer kuralları, yeni kelime türetme çalışmaları veya Türkçenin konuşulmasıyla ilgili çalışmalar gibi çalışmaların yayınlanması izin verilmektedir.

TDK tarafından yürütülen diğer bir görev de, Türkçenin öğretilmesinde ve Türkçenin kullanımının arttırılmasında yardımcı olmaktır. TDK tarafından yayınlanan Türkçe öğretim kitapları, öğrencilerin Türkçe öğrenmelerine yardımcı olmaktadır.

TDK tarafından yürütülen diğer bir görev de, Türkçenin gelişmesi ve kullanımının arttırılması için çalışmalarda bulunmaktır. TDK tarafından düzenlenen çalışmalar arasında; ulusal ve uluslararası konferanslar, dil araştırmaları, konuşma ve yazı konularının çalışılması ve dil bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

TDK, Türk diliyle ilgili çalışmalar yapmak ve Türkçenin kullanımını arttırmak için önemli bir kurumdur. Kurum, 1923 yılından bu yana Türkçenin gelişimine ve kullanımına katkıda bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler: TDK, Türk Dil Kurumu, Sözlükler, Türkçe, Çalışmalar.