Vietnam kimin Sömürgesiydi

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba,

Vietnam'ın eski sömürgesini öğrenmek istiyorum. Vietnam'ın eski sömürgesinin kim olduğu hakkında araştırma yaptım ama cevabı bulamadım. Vietnam'ın eski sömürgesinin kim olduğunu bana söyleyebilir misiniz lütfen? Diğer forum kullanıcılarından yardım istiyorum.

Vietnam'ın eski sömürgesi Fransa tarafından kontrol edilmişti. Fransa, Vietnam'ı 1954'te Güney ve Kuzey Vietnam'a bölmeyi ve Güney Vietnam'ın Fransa tarafından kontrol edilmesini kabul etti. Böylece Fransa, Vietnam'ın resmi sömürgesi oldu. Fransızın sömürgesi olmasından sonra, Güney Vietnam'da Amerikan kontrolüne girdi. Amerikalıların sömürgesi olmasıyla, Vietnam 1975'te bağımsızlığını kazandı.

Şimdiye kadar bahsettiğim bilgileri teyit etmek ve daha fazlasını öğrenmek için diğer forum kullanıcılarından yardım istiyorum. Lütfen Vietnam'ın eski sömürgesinin kim olduğu hakkında bilgi verin bana.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,285
1,256
112
Vietnam Sömürgesi: Ne zaman ve Kim Tarafından?

Vietnam, 19. yüzyılın ortalarından itibaren çeşitli İngiliz, Fransız, İtalyan ve Japon güçler tarafından sömürge olarak ele geçirildi. Vietnam, 1859'da Fransa tarafından sömürge olarak işgal edildi ve ilk kez Fransız Sömürge Toprakları olarak anıldı. 1883'te, İngiltere, Fransa ve İtalyan tarafından, Vietnam'ın güneyinde sınırlandırılmış olan Cochin Çin'in işgal edilmesiyle birlikte, bölgeyi paylaşmak üzere bir anlaşma imzalandı. Anlaşma, 1884'te İngiltere ve Fransa tarafından yürürlüğe konuldu, bu da Vietnam'ın daha iyi anlaşılmasını sağladı. Vietnam, Fransız Sömürgesi olarak kabul edildi ve bu durum 1954'te, Fransa'nın Vietnam Savaşı'nı kaybetmesinden sonra değişti.

Vietnam Sömürgesi: Ne Gibi Avantajlar Sağladı?

Vietnam Sömürgesi, Fransa tarafından yönetildiğinde, sömürgeye çok sayıda avantaj sağladı. Fransa, sömürgelerinin kültürünü ve geleneklerini koruyarak, Vietnamlıların çoğunluğu arasında sevgi ve saygı kazandı. Fransız yönetimi, Vietnam'daki dilini, eğitimi ve ticareti geliştirdi. Sömürgeler, Fransa'nın gelişmesine yardımcı oldu ve Fransız ticaretinin önünü açtı. Fransız yönetimi Vietnam'da çok sayıda sosyal ve ekonomik reformlar yaptı. Bu reformlar arasında, köylülerin topraklarının korunması, köyler arası ticaretin teşvik edilmesi ve Vietnamlıların siyasal haklarının geliştirilmesi yer alıyordu.

Vietnam Sömürgesi: Ne Gibi Dezavantajları Vardı?

Vietnam Sömürgesi, Fransa tarafından yönetildiğinde, bazı dezavantajlar da meydana geldi. Vietnam'da sömürgeci güçlerin getirdiği yeni kurallar, Vietnamlıların özgürlüklerini kısıtladı. Fransa, çoğu zaman Vietnamlıların ticari haklarını ve köylülerin topraklarını sömürgecilik amaçları doğrultusunda kullandı. Fransa, Vietnam'da politik ve sosyal etkinliklere katılmak isteyenleri cezalandırdı. Vietnamlılar, sömürgeci güçler tarafından çoğu zaman aşağılanmış ve ezilmişlerdi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)